(© Tomasz Gola)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

73 dolnośląskie szpitale i ośrodki zdrowia oraz 870 ciężko chorych pacjentów dostanie w tym roku sprzęt i materiały lecznicze od Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Ochrony Zdrowia. Wszystko to głównie dzięki hojności Dolnoślązaków, którzy przekazali fundacji aż 5 milionów złotych w ramach wpłat 1 procenta podatku za 2010 rok. To rekord w regionie i i 6 miejsce w Polsce

- Pieniądze zostaną przekazane na leczenie naszych podopiecznych i wsparcie placówek medycznych, z którymi współpracujemy - mówi Krystyna Stopińska, główna księgowa fundacji.

Wśród prawie 900 ciężko chorych podopiecznych fundacji są zarówno dzieci, jak i dorośli. Osoby niepełnosprawne, wymagające rehabilitacji czy specjalistycznych operacji za granicą. Dzięki pieniądzom od fundacji dostają szansę na wyzdrowienie. W ubiegłym roku na leczenie 730 podopiecznych fundacja przekazała 4 mln zł. 76 szpitali i klinik otrzymało sprzęt i materiały za 1,4 mln zł.

- W 2010 r. 70 tysięcy osób wsparło nas 1 procentem podatku na kwotę 4 mln zł. W tym roku będzie ich więcej - dodaje Krystyna Stopińska. Dolnoślązacy przekazali aż 31,8 mln zł dla organizacji pożytku publicznego w ramach odpisu 1 procenta podatku za 2010 rok. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej właśnie opublikowało statystyki. Więcej przekazali mieszkańcy tylko czterech województw.

Na Dolnym Śląsku kwotę 1,4 mln zł otrzymała Fundacja "Wrocławskie hospicjum dla dzieci", które opiekuje się głównie dziećmi cierpiącymi na nieuleczalne choroby. Dzięki temu mogą one liczyć na całodobową opiekę pielęgniarek i lekarzy opłacanych przez fundację, która prowadzi też bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego dla Dolnoślązaków.

Prawie 300 tys. zł otrzymał dolnośląski oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, 290 tys. zł Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej oddział w Wałbrzychu, zaś po 240 tys. zł otrzymały Caritas Diecezji Legnickiej, a także Stowarzyszenie "Palium" w Lubinie.

Będzie łatwiej, bo firma wyręczy
Osoby, które rozlicza zakład pracy, również będą mogły wesprzeć OPP. Sejmowa komisja "Przyjazne państwo" opracowała projekt ustawy, który ma umożliwić pracodawcom przekazywanie 1 procenta podatku w imieniu pracownika. Chodzi o osoby, które same nie składają PIT-ów, a które rozlicza zakład pracy. Pracownik wskazałby tylko organizację pożytku publicznego, dla której chciałby przekazać swój 1 procent, a jego firma resztę formalności wypełniłaby za niego. Dziś takiej możliwości nie ma i osoba, która chce przekazać 1 procent podatku dla OPP, musi sama złożyć PIT. Projekt komisji poparł już rząd, bowiem proponowane zmiany są korzystne zarówno dla takiego pracownika, jak i obdarowanych organizacji. Nowe przepisy będą obowiązywać już od stycznia 2012 roku, jeśli sejm zdąży je uchwalić jeszcze w październiku. Jeśli nie, będzie będzie rok poślizgu.

Zobacz także: Zniszczone auta Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!