Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zapraszamy do lektury czatu z red. Maciejem Bakesem.


Moderator: Witamy na czacie red. Macieja Bakesa.~ekologiczny: akcja "życie po śmieciach" trwa już od kilku miesięcy.w Pana audycji też jest obecna - jaki jest odzew?


Maciej_Bakes: jestem bardzo mile zaskoczony, słuchaczom leży na sercu tematyka dzikich wysypisk, łapię się na tym, że ludzie dzwonią w sprawie śmieci, nawet gdy tematyka audycji jest zupełnie inna~ekozenon: Jak często i w jaki sposób segreguje pan śmieci? Czy zdarzają się panu jakieś nieekologiczne grzeszki? Tylko proszę o szczerość... :-)


Maciej_Bakes: Siłą napędową jest piosenka "Hasiok", o którą nasi słuchacze wręcz się dopytują.


Maciej_Bakes: Mam sporo tych grzeszków na koncie...


Maciej_Bakes: Mobilizacją były dla mnie moje dzieci, które powiedziały: tata, te śmieci, które my segregujemy i tak trafiają do jednego kubła - tak było dawniej...


Maciej_Bakes: a jeśli chodzi o grzechy, to za nimi podąża zawsze pokuta i zadośćuczynienie. Akcja Życie po śmieciach pełni rolę ekologicznego kaznodziei... :)


Maciej_Bakes: .~ekozenon: Jeździ pan samochodem? Jeśli tak, to czy np. hybrydowym? I co pan sądzi o tego typu rozwiązaniach, mających na uwadze czystość naszego środowiska naturalnego?


Maciej_Bakes: Hybryda to przyszłość. W audycji też poruszamy tę tematykę - liniowej emisji, która jest zagrożeniem ogólnoświatowym. Ja za to preferuję jazdę rowerem. Często można mnie w takich okolicznościach zastać. Sporo w tym korzyści, w tym także zdrowotnych.~ciekawska37: w jednej z pana audycji szłyszałam że będą wprowadzony nowy system płatności za odbiór śmieci (nowa ustawa). czy wiadiomo jakie to będą opłaty?


Maciej_Bakes: Wysokość opłat to decyzja samorządów, tak mówi ustawa. Tym samym, każda gmina ma tu wolną rękę. Jest to zaleta ustawy. Do jej wejścia w życie pozostało niewiele - 1 stycznia 2012...


Maciej_Bakes: Pretensje o ceny będzie można mieć jedynie do radnych.~ekozenon: Pytanie będzie nieco abstrakcyjne - ale czy spotkał się pan np. z anty ekologicznym zachowaniem u zwierząt? Pytam nie bez przyczyny, bo przecież są np. bobry, które budują zapory na rzekach i zaburzają ich naturalny przebieg.


Maciej_Bakes: Jako ekolog-dziennikarz twierdzę, że przyroda, w tym zwierzęta, nie zachowują się nieekologicznie. Flora i fauna to ekologia, więc coś co z obu tych materii wynika nie może być uznane za "szkodliwe".~nieobliczalnyBOB: jak pana zdaniem powinno się mówić o ekologi by ta dotarła wreszcie do ludzi? są różne akcje, kampanie, lekcje w szkołach - a efektów... nie widać!


Maciej_Bakes: Z przykrością muszę stwierdzić, że w tym oskarżeniu jest sporo racji. Ekologią zajmuję się już 40 lat i obserwuję bardzo słaby wzrost świadomości ekologicznej...


Maciej_Bakes: Trzeba się tym zajmować od żłobka i przedszkola...


Maciej_Bakes: Wciąż nie spełnia moich oczekiwań edukacja ekologiczna wśród ludzi dorosłych. Akcja Życie po śmieciach potwierdza, że takie akcje powinny być jak najczęstsze, bo dają efekt. Kropla drąży skałę.~nieobliczalnyBOB: co do pana aucycji. jak Pan ocenia - ile ludzi jej słucha i jakie ma to przełożenie na naszą ekologiczną świadomość?


Maciej_Bakes: Badania wykazują, że audycja ma okolo 0,5 miliona słuchaczy. To bardzo wiele. A jak się okazuje, jest to najprawdopodobniej jedyna taka audycja w kraju. Nasz sygnał dociera także poza woj. śląskie i przyciąga także słuchaczy spoza niego...


Maciej_Bakes: Wbrew pozorom, przy pomocy radia wciąż wiele spraw można załatwić. Schlebia nam to, że często jesteśmy swego rodzaju deską ratunku.~ekologiczny: czy Pana zdaniem nowa ustyawa śmieciowa jest korzystna dla miszkańców? czy tylko dla polityków?


Maciej_Bakes: Najchętniej to pytanie bym uchylił... (śmiech)


Maciej_Bakes: Jednak...


Maciej_Bakes: ustawa będzie korzystna dla społeczeństwa, jesli samorządy zrealizują ją tak, jak została napisana.~ciekawska37: w lasach zamontowano kamery, które mają wyłapać tych którzy pozbywaja się tam śmieci.czy orientuje się Pan czy te kamery coś dały? czy są efekty?


Maciej_Bakes: Niestety, efektów wg opinii naszych słuchaczy są na razie mizerny. Dobrze jednak, że takie kamery się pojawiły. Jest to dodatkowe zajęcie dla celników, jednak widać wszystkie szczegóły na tak zgromadzonym materiale dowodowym - rejestracje samochodów, twarze, etc. O wiele dłuższa jest już jednak droga takiego zdjęcia do organów ścigania.Moderator: Dziękujemy za udział w czacie.


Maciej Bakes to jeden z najbardziej znanych w Polsce dziennikarzy zajmujących się tematyka ekologiczna. Od lat na antenie Polskiego Radia Katowice prowadzi popularna audycje "Zielony tefefon", której jest pomysłodawca i autorem. Maciej Bakes jest absolwentem polonistyki, autorem reportaży radiowych nie tylko o tematyce ekologicznej. Działaniu na rzecz ochrony środowiska poświecą jednak najwięcej uwagi. Za popularyzację tematyki ekologicznej otrzymał w 2003 roku nagrodę Ministra Środowiska.

Na czacie odpowie na pytania dotyczące nowej ustawy o czystości i porządku w gminach oraz problemów związanych z wprowadzaniem nowego prawa śmieciowego, jakie zgłaszają słuchacze oraz - podczas spotkań w radiowym studiu - samorządowcy i ekolodzy.

Zadaj pytanie ...

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!