(© Michał Pawlik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Obchodzony 15 września Dzień Opakowań - to dobra okazja, żeby zastanowić się nad tym, jaka jest prawda o foliówkach.

Ekolodzy tłumaczą, że plastikowe torebki na zakupy są szkodliwe dla środowiska - rozkładają się kilkadziesiąt a nawet kilkaset lat. Prof. Maria Mucha (z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej) kilka lat temu w rozmowie dla Expressu Ilustrowanego przekonywała, że używanie torebek z polietylenu jest bardziej ekologiczne, niż np. opakowań ze szkła, tkaniny czy papieru. Dlaczego? Ponieważ przy produkcji tych drugich powstają większe ilości ścieków oraz gazów i pochłania to więcej cennej energii, są też przez to droższe.

A torebka foliowa nie jest trująca - powstała z prostego związku węgla i wodoru. Za to wygodne opakowanie musimy jednak w sklepach płacić. Sklepy, w których foliówki są bezpłatne, są już rzadkością. Płacimy więc za każda foliówkę - świadomie, bądź nie - ile razy dowiadujemy się o tym, że za torbę zapłaciliśmy dopiero w domu, gdy zaglądamy na paragon?

A co ty sadzisz o płaceniu za foliówki? To dobre rozwiązanie? Czy przez to wyrzuca się ich coraz mniej? Musiałeś wynosić zakupy w rękach, bo w sklepie nie było tanich foliówek tylko torby ekologiczne? A może wolisz chodzić właśnie z ekologiczną torbą i nie kupujesz foliówek? Dlaczego to bardziej się opłaca? Podyskutuj


Wiadomości

Komentarze (14)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Iza (gość)

i dlatego tam najbardziej lubie robic zakupy. mam w dupie ekologie, ktora nie bedzie mnie juz dotyczyc za kilkadziesiat lat. chce miec gdzie wsadzic zakupy.

ja (gość)

j.w. nauczcie się nosić torby papierowe bądź materiałowe, te foliówki walają się wszędzie, nie musimy dawać sklepom zarabiać płacąc za nie, wystarczy mieć przy sobie np. wielorazówkę.

_tG_ (gość)

AntyPOlskie działania. Tuzka i jego POkołchozowych ekyp. Obecnych i tych wcześniejszych.

http://www.google.pl/search?q=antypolskie+dzia%C5%82ania+tuska&rls=com.microsoft:pl&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1

TomAsz (gość)

...jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Pod hasłem "Ekologia" ukrywa się kolejna okazja do zdzierania kasy z Klientów. Gdyby komuś tak naprawdę zależało na ekologii, to oferowałby TYLKO torby wielorazowe lub papierowe. Ja, jak wchodzę do supermarketu i robię nie zaplanowane zakupy, to i tak kolejny raz jestem oskubywany z kasy za reklamówkę, która w domu i tak wyrzucam do śmieci. ALE ostatnio odkryłem patent, w Biedronce, wyciągam kartonowe opakowania z produktów stojących na półkach i robię bezkarnie, w dużych ilościach zakupy. W ten sposób "zapakowany" towar donoszę do bagażnika samochodu, a przy okazji sklep ponosi mniejsze koszty za utylizację kartonów - proste i EKOLOGICZNE, czyż nie?? :))

drań (gość)

Już nie macie o czym pisać? Wszystko to ściema! Ekolodzy jeżdżą samochodami, kupują futra a ich psy srają na chodniki!!!

cz (gość)

Zakupy pakuję do plecaka, bo tak mi wygodniej. Jak potrzebuję, to biorę i cienkie nieekologiczne foliówki. Zakupów w sklepach gdzie są one płatne raczej unikam. Na foliówkach są nadruki reklamujące sklep - niby dlaczego mam im płacić za robienie im reklamy? Na targu jak kupuję warzywa to bez zająknięcia dają foliówkę. W głupią ekologię nie mam zamiaru się bawić. Tak jak w artykule pisze - nikt nie policzył tego, że foliówka wymaga mniejszych nakładów energii i użycia mniejszych ilości chemikaliów niż choćby lansowany papier. Takie same idiotyzmy jak pakiety klimatyczne na CO2. NIKT nie przeprowadził naukowego dowodu że mamy jakikolwiek wpływ na klimat. A płacić sobie za to każą! I to nie mało.
Bojkotować takich naciągaczy.

b (gość) (rap)

to po co tam robisz zakupy? Idź do sklepu gdzie z Ciebie ciołka robić nie będą. Też mnie takie rzeczy dziwią, ale naogół dają gratis dobrą mocną reklamówkę. Te 20 groszy to sobie mogą przecież w marżę wliczyć.

rap (gość)

Doszło już nawet do tego, że w niektórych sklepach np. w magnolii robisz zakupy za kilka set złotych (ciuchy) i jeśli nie zapłacisz 35gr to zakupy zabierzesz w rękach... skandal!!

Marcin (gość)

Unia juz szykuje pakiet klimatyczny na CO2 i będziemy bulić cięzkie pieniadze na darmozjadow z Eurokołhozu ....Jakoś USA I CHinole mają to w d...ie

kibol (gość)

Ktoś zrobił niesamowity interes manipulując społeczną świadomoscią...i każąc płacić za torebkę 50 gr, kiedy koszt produkcji jest na poziomie 1 gr.
A porównajcie masę polietylenowej torby z masą polietylenowego worka na śmieci :) Wycofać worki na śmieci - efekt bedzie 100 krotnie wiekszy, ale nikt nie zarobi. Proste ?!

xxx (gość)

jakoś tesco i auchan stać na darmowe foliówki, a że ktoś kretyn i bierze niewspółmiernie do potrzeb i wyrzuca w las to już całkiem inna sprawa...