(© Wikipedia)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dziś, 2 października, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy.

Święto zostało ustanowione w 2007 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Przypada ono na rocznicę urodzin Mahatmy Gandhiego - jednego z najwybitniejszych w historii myślicieli i propagatora pacyfizmu jako środka walki politycznej.

Jest on autorem takich myśli jak “W chwilach zwątpienia przypominam sobie, że patrząc na bieg historii można zauważyć, iż prawda i miłość zawsze zwyciężały. Bywali tyrani i mordercy; przez pewien czas mogli oni wydawać się niepokonani, ale w końcu zawsze przegrywali", "Jaką różnicę robi tym, którzy umarli, sierotom czy bezdomnym to, czy szalona destrukcyjna siła nosi imię totalitaryzmu czy święte imię wolności i demokracji?" czy "Oko za oko czyni wszystkich ślepymi. Jest wiele spraw, za które jestem gotów oddać życie, ale nie ma takich, za które byłbym gotów zabić”

Zawarł je w swojej autobiografii “Historia moich zmagań z prawdą” (The Story of My Experiments with Truth”) z 1927 roku.

Gandhi zawsze twierdził, iż brak przemocy jest wielką siłą ludzkości. W dobie czołgów, pistoletów, broni atomowej, przemocy na stadionach, na ulicach, w filmach, a nawet bajkach dla dzieci, zastanówmy się - nie miał czasem racji?

Wiadomości

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!