Do Sokołowska w gminie Mieroszów koło Wałbrzycha, przyjadą wybitni przedstawiciele świata filmu, by oddać hołd Krzysztofowi Kieślowskiemu.

Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ organizuje w Sokołowsku festiwal filmowy, jakiego jeszcze nie było w regionie wałbrzyskim. Jest on dedykowany reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu w przypadającą w 2011 roku, 70 rocznicę jego urodzin i 15 rocznicę śmierci. „Hommage à Kieślowski” odbędzie się w dniach 23-25 września i zgromadzi w Sokołowsku bliskich współpracowników oraz przyjaciół i członków rodziny Krzysztofa Kieślowskiego. Festiwal zostało objęte honorowym patronatem Marii Kieślowskiej, żony reżysera. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Krzysztof Piesiewicz, Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos, Zbigniew Preisner, Sławomir Idziak, Ewa Błaszczyk, Witold Stok, Stanisław Zawiśliński, Mikołaj Jazdon, Andrzej Titkow, Marina Fabbri, Petr Vicek, Pavla Bermannova i inni. Miejsce festiwalu zostało wybrane nieprzypadkowo. Sokołowsko jako miejsce festiwalu, zostało wybrane nieprzypadkowo. Kieślowski spędził tu bowiem swoje dzieciństwo i rozwijał filmowe pasje, oglądając przez dziurę w dachu Kino-Teatru „Zdrowie” swoje pierwsze projekcje. Krzysztof Kieślowski powrócił do Sokołowska po wielu latach, by nakręcić jeden ze swoich pierwszych filmów dokumentalnych pt. „Prześwietlenie”. To właśnie w Sokołowsku, w odbudowywanym na ten cel zabytkowym Sanatorium dr Brehmera, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ tworzy Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!