18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotel pod Dzikowcem i była szkoła górnicza w Boguszowie-Gorcach czekają na właściciela

Elżbieta Węgrzyn
Hotel pod Dzikowcem i była szkoła górnicza w Boguszowie-Gorcach czekają na właściciela
Hotel pod Dzikowcem i była szkoła górnicza w Boguszowie-Gorcach czekają na właściciela Darius Gdesz
27 listopada może rozstrzygnąć się los budynków, w których mieścił się Zespół Szkół nr 1 w Boguszowie-Gorcach. Jednak kompleks przy ul. Kolejowej 33 to nie jedyne w mieście nieruchomości, które swoją świetność mają już za sobą i czekają na lepsze czasy lub przedsiębiorczego właściciela z pieniędzmi oraz wizją. Hotel pod Dzikowcem też czeka na inwestora.

Hotel pod Dzikowcem i była szkoła górnicza w Boguszowie-Gorcach czekają...

O tym, że można podołać zadaniu uratowania obiektu, nawet zabytkowego, świadczy choćby przykład Agnieszki i Krzysztofa Wieczorków, którzy przenieśli się na Dolny Śląsk, aby uratować historyczny obiekt. Wybrali dawną siedzibę rodu von Czettritz, pałac w Strudze i krok po kroku dążą do jego odrodzenia. Przeczytaj więcej o tym obiekcie i jego właścicielach
Na taki renesans czeka wiele interesujących obiektów w Boguszowie-Gorcach. Oto dwa z nich.

Kompleks przy ul. Kolejowej 33

Zbudowany pod koniec XIX wieku gmach z czerwonej cegły, uważany jest za jeden z ładniejszych boguszowskich budynków. Przed wojną mieściła się tu dyrekcja kopalni i koksowni, a po wojnie nieruchomość przejęło szkolnictwo. Najwięcej absolwentów wychowała tutejsza Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kopalni Węgla Kamiennego Victoria. Później swoją siedzibę miała tu Szkoła Podstawowa nr 2, a następnie Zespół Szkół nr 1, czyli Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Liceum Profilowane. Od trzech lat nieruchomość wystawiona jest na sprzedaż. Budynek główny ma trzy kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa to prawie 1,4 tys. metrów kwadratowych, mniejszy boczny ma dwie kondygnacje i liczy nieco ponad 200 metrów. Przy szkole było też boisko i utwardzony plac. Całość otacza duży, niemal hektarowy park porośnięty wiekowymi drzewami, choć była szkoła położona jest niedaleko od centrum i dworca kolejowego, to jednocześnie w dość ustronnym zakątku. – Miejscowy plan zagospodarowania przeznacza ten teren dla usług publicznych, mógłby tu powstać między innymi ośrodek zdrowia, sanatorium lub dom opieki. Tych ostatnich w naszym regionie brakuje – mówi Waldemar Kujawa, burmistrz Boguszowa-Gorc. Szeroko pojęte cele społeczne nie wykluczają też powstania tu obiektu sportowego, kulturalnego, czy przystosowanie go na potrzeby administracji publicznej, ale nie ma szans na przekwalifikowanie budynków na mieszkania, magazyny, czy sklepy.
Niestety dotychczas nie znalazł się kupiec chętny do zainwestowania w ten urokliwy kompleks. Kupcy interesowali się nim, ale do transakcji nie doszło. – W listopadzie 2010 roku próbowaliśmy sprzedać tę nieruchomość za 1,074 mln złotych, w kolejnych przetargach cenę obniżano, a teraz wynosi ona 500 tys. złotych – informuje Barbara Nowak, kierownik Wydziału Zarządzania Mieniem Gminy. Czy tym razem znajdzie się chętny, przekonamy się za dwa tygodnie.

Hotel pod Dzikowcem ruiny

Gdyby władze kopalni zainteresowały się terenami wokół góry Dzikowiec wcześniej, dziś prawdopodobnie u jej podnóża stałby hotel z basenem, kręgielnią, albo obiekt sanatoryjny dla górników. Niestety gwarectwo dostrzegło walory turystyczne boguszowskiej dzielnicy Kuźnice Świdnickie dopiero u schyłku PRL-u. W połowie lat 80. zbudowano wyciąg narciarski, a także rozpoczęto budowę hotelu. To miał być prawdziwy kolos, o przynajmniej pięciu kondygnacjach. Otoczony lasem i wzgórzami zachęcającymi do narciarstwa, spacerów oraz wycieczek rowerowych. Mieszkańcy do dziś wspominają, jak podczas budowy kompleksu używano niecodziennego środka do przenoszenia ciężkich konstrukcji – były na miejsce przynoszone przez śmigłowce. Ze szczytu dawnego wulkanicznego stożka roztacza się piękny widok na okolicę, w bezchmurne dni widać nawet Śnieżkę. Władze kopalni zadbały o drogę dojazdową do hotelu, a także pomyślano o utworzeniu przystanku kolejowego, pod Dzikowcem przebiega bowiem linia kolejowa do Mieroszowa i za południową granicę. Przy torach kolejowych powstał dodatkowo utwardzony teren parkingowy. Wyciąg narciarski ruszył po rocznej budowie, a hotel nigdy nie powstał, dziś jego pozostałości zieją pustką. Kopalnia zrezygnowała z inwestycji ostatecznie w połowie lat 90. i przekazała teren gminie, której nie było stać na jej dokończenie. Dopiero wejście Polski do Unii Europejskiej otwarło przed samorządem możliwość aplikowania o środki pomocowe i zainwestowanie w turystykę. Mury hotelu choć częściowo wyrabowane i przez lata narażone na działanie warunków atmosferycznych okazały się solidne.
Gmina ponownie udostępniła stok narciarzom, wkrótce u podnóża stoku zostanie oddany do użytku nowoczesny budynek obsługi ruchu turystycznego, a na szczycie stoku budowana jest drewniana wieża. Samorząd planuje też wyremontować drogi dojazdowe, a budynek po niedoszłym hotelu oddać w dobre ręce. – Nieruchomości towarzyszy działka wielkości ok 1,2 ha. Przetargi odbywają się regularnie, w marcu 2012 roku cena wywoławcza wyniosła 1,5 mln zł. – mówi Barbara Nowak. Miejscowy plan zagospodarowania zastrzega przeznaczenie tego miejsca jako teren sportowo-rekreacyjny, usług i turystyki. W ostatnim czasie nie było ofert kupna, ale gmina liczy, że wyrastająca wokół infrastruktura zachęci inwestorów. Budynek nie został zapomniany przez mieszkańców. W okolicznych lasach, przy ruinach regularnie odbywają się spotkania i potyczki wielbicieli ASG. Latem w obiekcie nakręcono kilka scen, które wmontowano do klipu Patrycji Markowskiej „Dzień za dniem”.

O kolejnych boguszowskich nieruchomościach na sprzedaż piszemy w najnowszym numerze Panoramy Wałbrzyskiej z 19 listopada.

Chcesz poznać los innych boguszowskich obiektów? Napisz do nas na: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto