Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jacy są współcześni mężczyźni? Przekonaj się!

Ewa Wilczyńska
Krzysztof Ibisz, prezenter telewizyjny, dał się poznać jako zwolennik operacji plastycznych i dbałości o codzienny wygląd. Mariusz Pudzianowski, były strongmen, reprezentuje cechy fizyczne, które długo były postrzegane jako typowo męskie
Krzysztof Ibisz, prezenter telewizyjny, dał się poznać jako zwolennik operacji plastycznych i dbałości o codzienny wygląd. Mariusz Pudzianowski, były strongmen, reprezentuje cechy fizyczne, które długo były postrzegane jako typowo męskie ANDRZEJ WIKTOR/TOMASZ HOŁOD
We Wrocławiu dyskutowano o mężczyznach. I o tym, jaki powinien być "prawdziwy" facet. Raczej macho, a może hipster? Sprawdzamy więc, jacy są współcześni mężczyźni.

"Dookoła jeden z drugim jak nie nerwus, to histeryk, drobny cwaniak, skrzętna mrówa, niepoważne to, nieszczere" - śpiewała 40 lat temu Danuta Rinn. Wrocławski zespół Mikromusic zasłynął za to utworem, w którym Natalia Grosik apeluje do losu: "Daj chłopaka, nie wariata, daj nie palacza, nie biedaka, daj nie pijaka, nie Polaka, daj nie brzydala".

Po cichu, zapewniając jednocześnie, że ideał nie jest wymagany, kobiety potrafią ciągnąć wyliczankę długo: mężczyźni muszą dużo zarabiać, być odpowiedzialni, zdecydowani, czuli, wysportowani, powinni być wspaniałymi ojcami i jeszcze lepszymi kochankami.

Za dużo? - Przecież prawdziwy mężczyzna to ten, który sprosta wszystkim wymaganiom - śmieje się dr Tomasz Grzyb, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Na tej wrocławskiej uczelni zorganizowano dwudniową konferencję "Kondycja współczesnego mężczyzny". Na piątek i sobotę zaproszono psychologów, lekarzy i antropologów, którzy próbowali przybliżyć męski świat. - Idea konferencji zrodziła się z potrzeby rozmowy o roli mężczyzny, która wymaga przedefiniowania - tłumaczy Aleksandra Dziewulska, organizatorka.

- Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wystarczyło, że mężczyzna nie pił, nie bił i utrzymywał finansowo rodzinę. Teraz wymagań jest znacznie więcej - tłumaczy dr Tomasz Grzyb. Próżno jednak szukać idealnego wzorca. Tomasz Grzyb podkreśla, że "to zależy". Od wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania czy środowiska, w którym się obraca.

Na wiejskiej remizie króluje typ macho. Silny, zaradny, najlepiej w markowych adidasach, które podkreślą jego status. To oczywiście przerysowanie, ale pokazujące pewną tendencję. - We Wrocławiu i innych dużych miastach mężczyźni muszą wykazać się większą wrażliwością. Tu zachowania dominujące nad kobietą będą gorzej odbierane - tłumaczy psycholog.

Męskim światem też rządzą mody, podsycane przez kolorowe pisemka, których nota bene coraz więcej powstaje właśnie dla panów. Radzą, jak się ubrać, co ugotować na romantyczną kolację i jak wyrzeźbić klatę w kilka miesięcy. Podpowiadają, co w męskim świecie piszczy.

Kilka lat temu na tapecie byli metroseksualiści, którzy dbają o siebie na równi z kobietami. Kosmetyczka, fryzjer... Ale że przesadne mówienie o wyglądzie stało się passé, to modny stał się podobno niepodążający za modą hipster. Trochę potargany, alternatywny. Teraz wypiera go mężczyzna lumberseksualny, czyli okiełznany drwal. Niby nie dba o wygląd, ale brodę ma równo przystrzyżoną, a koszulę w kratę z najnowszej kolekcji.

I tak królują tak zwani tradycjonaliści, którzy wolą styl "bez wydziwiania". Damian Jurdeczka, inżynier, o wygląd dba o tyle, o ile. Grunt, żeby było wygodnie. - Najczęściej wybieram stare, dobre dżinsy, a do tego koszulę albo sweter – mówi.


RAFAŁ MAŚLAK - CZY TO IDEAŁ MĘSKIEGO PIĘKNA? ZOBACZCIE SAMI! :


WIĘCEJ O WSPÓŁCZESNYCH FACETACH CZYTAJ NA KOLEJNEJ STRONIE!

Modowe rozterki to jednak nic w porównaniu do koniecznością sprostania sprzecznym modelom męskości. Agnieszka Nomejko, psycholog i seksuolog, podkreśla, że mężczyznom często brakuje pozytywnego wzorca z rodzinnego domu. Bo ojciec pracował, a kiedy wracał, to nie wolno mu było przeszkadzać. Bo w domu wszystko robiła matka. Prała, sprzątała i gotowała, podstawiając parujący talerz głowie rodziny.

A teraz w cenie jest partnerstwo. Wspólne wychowywanie dzieci, podejmowanie decyzji, okraszone odpowiednią porcją rozmów o własnych potrzebach.

Jak wynika z badań przywoływanych przez Tomasza Grzyba, kobiety do krótkotrwałych relacji seksualnych poszukują amantów, na dłużej wolą czułych i opiekuńczych. - Ci jednak też muszą się czasem wykazać siłą - tłumaczy psycholog.

To całe wykazywanie się siłą to też nie taka prosta sprawa. Bo dominująca pozycja mężczyzny już od dawna nie jest oczywista. Czy raczej od czasów I i II wojny światowej, kiedy automatycznie wiele obowiązków przejęły kobiety. I już nigdy z nich nie zrezygnowały. - Mężczyźni muszą na nowo zdefiniować swoje role. A nie jest łatwo dzielić się władzą - tłumaczy Tomasz Grzyb.

Bo - jak się zresztą okazuje - tych różnic między kobietami i mężczyznami jest mniej niż się przypuszcza. Podczas wrocławskiej konferencji neurolog, Bartłomiej Mielcarek, przekonywał, że różnice w budowie mózgu są - mimo powszechnego przekonania - niewielkie. Nie brakuje za to wpływu kultury i stereotypów.

Podczas konferencji sala, w której prowadzono zajęcia, była pełna. Znakomitą większość krzeseł zajmowały kobiety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto