Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalna jesień już blisko – polecamy Wam hity

Małgorzata Matuszewska
Bogate w festiwale wakacje już finiszują. Czas pomyśleć o kulturalnej jesiennej ofercie. Dla prawdziwego kulturożercy wszystko jest ciekawe, więc polecamy hity.

Czas festiwali nie kończy się razem z wakacjami. Sama czekam na Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans oraz American Film Festival. Kupna biletów lub karnetów nie warto odkładać, bo potem ich po prostu może zabraknąć.

Kulturalna jesień: film

Mój ulubiony, prezentujący niezależne, powstające poza Hollywood – American Film Festival w Kinie Nowe Horyzonty potrwa od 23 do 28 października. Sprzedaż karnetów: 4 września – 7 października. 10 października – publikacja programu na stronie i sprzedaż biletów. Wojciech Smarzowski rozprawi się z pedofilią księży w „Klerze”, czekam na kontrowersyjną premierę (28 września). „Juliusz” (premiera 14 września, reż. Aleksandra Pietrzak) to opowieść o uporządkowanym nauczycielu (w tej roli Wojciech Mecwaldowski), którego głównym życiowym problemem jest ojciec (Jan Peszek). W sam raz na początek roku szkolnego.
O Dywizjonie 303 opowiada tym razem Denis Delić w „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (premiera 31 sierpnia). Trzeba koniecznie go porównać z filmem „303. Bitwa o Anglię” (już na ekranach, reż. David Blair). Marek Koterski już w Gdyni pokaże „7 uczuć”. Filip Bajon zaprezentuje „Kamerdynera” o relacjach między mieszkańcami Kaszub. Z Marcem '68 rozprawią się: Janusz Kijowski filmem „Indeks”, „Siedmiu Żydów z mojej klasy” w reżyserii Marcela Łozińskiego , „Pożegnanie mojego kraju” w reżyserii Andrzeja Krakowskiego. We wrześniu zaprezentują się na 42. FPFF w Gdyni.

Kulturalna jesień: Teatr i Opera Wrocławska

Na hit do grania przez lata zapowiada się „Blaszany bębenek”**Teatru Muzycznego Capitol. Przedstawienie według Güntera Grassa reżyseruje Wojciech Kościelniak, Oskara zagrają – gościnnie Agata Kucińska na zmianę z Katarzyną Pietruską, aktorki będą animować tintamareskę. Premiera 6 października.
Do
Opery Wrocławskiej na pewno warto wybrać się na przynajmniej jedną z 12 planowanych premier. Powtórzyłabym „Nabucco” w reżyserii Krystiana Lady. Spektakl podobał się jako superwidowisko, jesienią ma wrócić na scenę Opery. Chcę zobaczyć różnice. Wrocławski Teatr Współczesny idzie do remontu, ale Marek Fiedor przygotowuje premierę „Garbusa” Sławomira Mrożka. Może być ciekawie, spektakl zostanie wystawiony poza siedzibą.
Bardzo jestem ciekawa, co tam sobie i nam przygotowuje Teatr Polski – w podziemiu. Jeśli wzruszy tak,jak wzruszył
„Postacią dnia”, to będę usatysfakcjonowana.
Z radością wybieram się do wałbrzyskiego Teatru im. Szaniawskiego. Wrócił tam Sebastian Majewski – dyrektor artystyczny, a jego nieposkromiona wyobraźnia gwarantuje jakość. W sezonie Teatr Szaniawskiego pokaże
„Wesele” w reż. Remigiusza Brzyka.
Wrocławski Teatr Lalek wkracza na intrygującą ścieżkę, skupiając uwagę na dorosłym widzu. Kto nie widział
Kazia Sponge w akcji z „mamą” Anną Makowską-Kowalczyk w czasie wydarzenia dla dorosłych podczas Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, powinien nadrobić tę zaległość. Jedno Państwu gwarantuję. Kazio Sponge jest super i czas z nim spędzony na inteligentnych rozmówkach na pewno nie będzie stracony.
W NFM 7 września
„Król Roger” otworzy Wratislavię Cantans. A na Jazztopadzie zagra Chick Corea.**

Kulturalna jesień: książki

Wydawnictwo Znak wydaje „Wielki Ogarniacz Życia we dwoje, czyli jak być razem i się nie pozabijać”, autorami są Pani Bukowa i Pan Buk, i zapowiada się świetnie, bo oni są świetni – wiem to z Facebooka. Premiera w październiku.
Nad ludzkim losem medytuje Wiesław Myśliwski, w „Uchu Igielnym”. Myśliwski zmaga się z polską historią, co samo w sobie jest interesujące. „Małego Księcia” nie tyle zilustrował na nowo, co wymyślił mu nową identyfikację wizualną Paweł Pawlak, wrocławski ilustrator.

Kulturalna jesień: wyjątkowe wystawy

W Pawilonie Czterech Kopuł będzie można oglądać rzeźby „Moc natury. Henry Moore w Polsce”. Po prawie sześćdziesięciu latach prace jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych artystów europejskich Henry’ego Moore’a pod koniec września zostaną ponownie zaprezentowane we Wrocławiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto