Anna Milewska-Zawada, żona nieżyjącego już Andrzeja Zawady, jednego z najbardziej znanych polskich himalaistów i patrona Przeglądu Anna Milewska-Zawada, żona nieżyjącego już Andrzeja Zawady, jednego z najbardziej znanych polskich himalaistów i patrona Przeglądu

Anna Milewska-Zawada, żona nieżyjącego już Andrzeja Zawady, jednego z najbardziej znanych polskich himalaistów i patrona Przeglądu. (© FOT. MONIKA STROJNY)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Tłum gęstnieje, sale projekcyjne zapełniają się widzami, przyjeżdżają kolejni goście... W Lądku-Zdroju trwa Przegląd Filmów Górskich.

Goście przyjeżdżają

Z pierwszych gości w Lądku są już Davo Karnicar z żoną Petrą, oraz Nikolay Shustrov. Ten pierwszy, Słoweński narciarz i alpinista, zdobył Koronę Ziemi i zjechał z tych szczytów, na których leżał śnieg, na nartach, w tym także z Mt. Everestu (film i spotkanie z Davo dziś o godz. 19 w Kinoteatrze). Ten zjazd wykonał jako pierwszy na świecie bez odpinania nart na całej trasie do ostatniego śniegu nad bazą. Davo po przyjeździe do Lądka stwierdził, że to bardzo ładne i duże miasto, po czym wyjaśnił, że mieszka w kilkusetosobowej wiosce i jest pod wrażeniem zdrojowych budynków. Jak tylko odetchnął po podróży, obszedł pół Lądka i zakończył popołudnie w basenie domu uzdrowiskowego „Wojciech”, na co jak sam przyznaje, namówiła go Petra. Po kąpieli stwierdził, że woda ma „coś w sobie” i dziś wróci ponownie, już bez niczyjego namawiania. Cóż, może w Lądku będzie bywał częściej…
A Nikolay Shustrov to rosyjski wspinacz, ski-alpinista i organizator biegu na najwyższy szczyt Kaukazu - „Elbrus Race”. W zeszłym roku zawody wygrał i pobił rekord Denisa Urubko, kazachskiego himalaisty, młody Polak Andrzej Bargiel, który z Azau 2400m npm na szczyt 5642m npm wbiegł w 3godziny 23minuty. Nikolay jest także przewodnikiem i zdobywcą najwyższych szczytów byłego ZSRR (min. Pik Komunizma czy Chan Tengri), a poza tym, szalenie radosnym i gadatliwym człowiekiem. Po kilku godzinach w Lądku zdołał zaskarbić sobie sympatię tak młodych, jak i starszych gości Przeglądu, i był obecny na pokazie filmu „Kukuczka”, wystawie wyprawy na Kyunang Chhihs i w Kawiarni Maleńka na pokazie filmów dekady (min. „Walking on the moon”, gdzie co drugie słowo należałoby ocenzurować). Pokaz jego filmów i spotkanie oficjalne dopiero w sobotę, więc w piątek śmiało można zapraszać go na piwo. Na pewno nie odmówi.

Szczerze podpowiadamy!

Piątek zaczynamy rano i kończymy w środku nocy, więc nawet spóźnilascy będą mieli sporo do obejrzenia. O 10 rano obraz „Zjazd” o narciarstwie wysokogórskim (dobry wstęp do Davo Karnicara), niebezpieczeństwach lawin i niebywałej sprawności fizycznej potrzebnej poza wyznaczonymi trasami. O 13.30 w Cafe Toch przeskok do zupełnie innej bajki - warsztaty Trail.pl o tym jak korzystać z GPS-a, jak nie zgubić się w terenie i co zrobić, żeby zapisać trasę przebytej wycieczki na komputerze. W Klubie Przeglądowym o 15.30 odbędą się inne warsztaty, polecane już bardzo serio, bo dotyczące bezpieczeństwa i zagadnień medycyny i ratownictwa w górach wysokich. Panel poprowadzi Robert Szymczak, uczestnik dwóch zimowych wypraw na ośmiotysięczniki, zdobywca Dhaulagiri i Nanga Parbat, członek projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015.
Z cięższej atmosfery wyrwą widzów pokazy z cyklu Króliczek Wędrowniczek, czyli spotkania z rodzicami podróżującymi po Polsce i świecie z małymi dziećmi. O 16.15 w alei drzew wernisaż zdjęć „Łomatko Łoman” z wakacji małego Iwa w Omanie, a o 16.30 w Klubie Kuracjusza zobaczycie dzieciaki, które pojechały do Namibii i wróciły całe i zdrowe. O 18.30 w tym samym miejscu rodzina, która spędziła szalone wakacje w Nowej Zelandii.
Gdy Davo o godzinie 19 będzie opowiadał o zjeżdżaniu z Everestu, równolegle w Klubie Przeglądowym pokażemy dwa filmy Darka Załuskiego, a od 21 w Kawiarni Maleńka będą puszczane najlepsze filmy zeszłego roku, min. „Asgard Project” czy „Historia drytoolingu”. Jeśli nie zmieścicie się w Kawiarni, nic straconego - w domu zdrojowym „Wojciech” o 21.15 Marek Arcimowicz zaprezentuje swoją wystawę zdjęć z różnych gór świata, a o 21.30 na scenie amfiteatru rozpocznie się koncert wymykającej się normalnym opisom kapeli Heebie Jeebies.

Śnieżna Pantera nocą

Dla nocnych Marków też coś jest. O godzinie 22 w Cafe Toch na pytania o życie w bazie, na szczytach i w szarej codzienności, odpowie Ola Dzik, pierwsza Polka z tytułem Śnieżnej Pantery i zdobywczyni ośmiotysięcznika Gasherbrum II. Ola będzie miała także swój pokaz zdjęć, ale dopiero w sobotę. W piątek można będzie zapytać ją twarzą w twarz o te aspekty wypraw, o których nie zawsze mówi się głośno. Wytrwali widzowie dzisiejszego wieczora zostaną nagrodzeni - będą mogli o północy obejrzeć hollywoodzką produkcję z Edem Harrisem i Collinem Farrelem „Niepokonani” nakręconą na podstawie książki o Polaku, który uciekł z łagru i piechotą przeszedł z Syberii do Indii w 1941 roku. A jak ktoś już w ogóle nie będzie mógł spać, będzie miał do wyboru: górską imprezę integracyjną w dużym namiocie, slajdy z cyklu Montana Incognita „Himal Pradesch - na styku kultur” (23.30 Klub Kuracjusza) a o 1 w nocy Kinoteatr zamkniemy „Człowiekiem, który zjechał z Everestu”. Film zdobył Oscara w 1976 roku za najlepszy dokument o Japończyku, który chciał zjechać z najwyższej góry świata, ale mu się nie udało… Tym optymistycznym akcentem życzymy Wam udanej zabawy i dużo sił na sobotę. Wierzcie nam lub nie, ale będą Wam potrzebne.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!