(© Tomasz Hołod)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

1 września rozpoczynają się zapisy do najpopularniejszego programu edukacji filmowej w Polsce. W 1500 pokazach weźmie udział około 45 tysięcy uczniów i ponad 2500 nauczycieli.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to największy program edukacji filmowej w kraju. Zeszłoroczna frekwencja wszystkich spotkań wyniosła ponad 250 tysięcy widzów. Projekt jest przeznaczony dla uczniów wszystkich poziomów nauczania – od klasy pierwszej szkół podstawowych po klasy maturalne. Jest to pierwsza edycja, kiedy NHEF odbywają się w ramach zainicjowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej koalicji projektów na rzecz edukacji filmowej.

Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej jest realizowany w 25 miastach: Białymstoku, Bolesławcu, Częstochowie, Elblągu, Gdańsku, Jeleniej Górze, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Krośnie, Legnicy, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Skierniewicach, Szczecinie, Wałbrzychu, Warszawie, Wągrowcu, Wrocławiu, Zielone Górze. W tym roku po raz pierwszy z oferty będą mogli skorzystać uczniowie i nauczyciele w Opolu, Głogowie, Żarach i Radomiu.

Uczniowie i nauczyciele będą uczestniczyć w cyklu multimedialnych prelekcji połączonych z seansami filmowymi. Jeden cykl to dziewięć spotkań w ciągu roku szkolnego. Wśród proponowanych tematów znajdują się zagadnienia z dziedziny języka i historii kina, analizy dzieła filmowego oraz realizacji filmów. Poruszane zagadnienia obejmują również problemy szersze, takie jak wielokulturowość, gdzie tematyka bądź forma prezentowanego filmu obrazują omawiany problem.
W tegorocznych programie znalazło się około 200 starannie dobranych propozycji filmowych. Wśród nich dzieła zupełnie w Polsce nieznane, wyszukane na prestiżowych, międzynarodowych festiwalach dla młodego widza w Poznaniu, Malmø czy Berlinie. Dla wielu młodych widzów uczestnictwo w programie będzie również szansą na poznanie dzieł klasycznych, jak i najwybitniejszych dzieł współczesnego kina.

Celem projektu jest nie tylko kształcenie uczniów w zakresie wiedzy o filmie, lecz również edukacja nauczycieli oraz udostępnianie im narzędzi potrzebnych do pracy z filmem w szkole. Do każdego filmu zostały przygotowane interdyscyplinarne materiały dydaktyczne dla nauczycieli i specjalne prezentacje multimedialne do prelekcji przed filmami dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Zapisy trwają od 1 do 30 września 2011. Żeby wziąć udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dla odpowiedniego miasta i wysłać na podany numer faksu.

TU ZNAJDZIESZ FORMULARZE ZGŁOSZENIOWE

Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jego mecenasem jest T-Mobile. Ambasadorami projektu zostali m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Odorowicz, Jerzy Stuhr i Andrzej Maleszka.

SPRAWDŹ PROGRAM NHEF DLA TWOJEGO MIASTA:
WROCŁAW
JELENIA GÓRA
WAŁBRZYCH


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!