Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„TikTak. Jestem na Tak!” – Budujemy pierwszą w Polsce rodzinę protez serca dla dzieci

Katarzyna Klisko
Mechaniczne wspomaganie serca jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia jego niewydolności. Systemy wspomagania realnie zastępują, na czas kilku tygodni a nawet miesięcy, własne serce pacjenta i umożliwiają leczenie, rehabilitację pooperacyjną, a także oczekiwanie na transplantację. To najbardziej perspektywiczna ścieżka rozwoju tej technologii, dająca także nadzieję leczenia chorych zdyskwalifikowanych do transplantacji serca.

**Mechaniczne wspomaganie serca jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia jego niewydolności. Systemy wspomagania realnie zastępują, na czas kilku tygodni a nawet miesięcy, własne serce pacjenta i umożliwiają leczenie, rehabilitację pooperacyjną, a także oczekiwanie na transplantację. To najbardziej perspektywiczna ścieżka rozwoju tej technologii, dająca także nadzieję leczenia chorych zdyskwalifikowanych do transplantacji serca.

PROTEZY SERCA DLA DZIECI- paląca potrzeba polskiej kardiochirurgii
Na świecie znanych jest kilkanaście konstrukcji protez serca, z czego kilka jest wykorzystywanych klinicznie. W Polsce mechaniczne wspomaganie serca pozaustrojowym systemem POLCAS, skonstruowanym w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, stosowane jest u dorosłych od 1999 roku. Wraz z rozwojem tej metody leczenia podjęte zostały próby stosowania jej u coraz młodszych chorych. Najmłodszy pacjent skutecznie wspomagany polskimi protezami serca miał 12 lat. Niestety, mimo, że potrzeby w tym zakresie są coraz większe, polskie szpitale nie dysponują pozaustrojowymi urządzeniami wspomagania serca dla dzieci, a sporadyczne przypadki korzystania z urządzeń produkowanych w innych krajach wiążą się z ogromnymi kosztami. W związku z tym konieczne jest opracowanie systemu polskich protez serca dla małych pacjentów. Biorąc pod uwagę konieczny poziom miniaturyzacji protezy, jej wysokie wymagania funkcjonalne i przystosowanie dla najmłodszej kategorii pacjentów, Fundacja rozpoczęła prace nad konstrukcją rodziny protez dla dzieci o masie ciała 20-40 kg (9-14 lat), 10-20 kg (5-10lat) i 5-10 kg (1-5 lat).

Idea stworzenia całej rodziny urządzeń wspomagających niewydolne serce dla pacjentów w każdym wielu, z różnorodnymi problemami kardiologicznymi przyświecała działaniom założyciela i Patrona Fundacji - prof. Zbigniewa Religi. Na jego cześć, rodzina protez dla najmłodszych pacjentów nosi nazwę ReligaHeart PED. Na dzień dzisiejszy w Fundacji opracowano już finalną konstrukcję prototypu pediatrycznej pozaustrojowej pompy wspomagania serca przeznaczonej do wspomagania niewydolnego serca u dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Równolegle opracowano konstrukcję prototypu pompy wspomagania serca dla mniejszych dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Prototypy pomp ReligaHeart PED zostały opracowane na podstawie doświadczeń z badań nowego pozaustrojowego systemu wspomagania serca dla dorosłych ReligaHeart EXT wprowadzonego do fazy badań klinicznych w roku 2013. Opracowane protezy pediatryczne ReligaHeart PED zbudowane są z najnowocześniejszych biozgodnych poliuretanów, posiadają konstrukcję obniżającą ryzyko wykrzepiania, wyposażone są w polskie dyskowe zastawki typu Moll oraz nowoczesne zabezpieczenie kaniul poprawiające bezpieczeństwo pacjenta wspomaganego podczas poruszania się. W laboratoriach konstrukcyjnych Pracowni Sztucznego Serca powstaje konstrukcja trzeciej, najmniejszej wersji pompy ReligaHeart PED – o objętości wyrzutowej 20 ml, przygotowywanej dla najmłodszych pacjentów w wieku od 1 roku do 5 lat.
Podobnie jak w innych projektach i pracach naukowo-badawczych Fundacji, nieodzownym czynnikiem ich realizacji jest wsparcie finansowe udzielane przez instytucje, firmy i całe społeczeństwo. Od początku istnienia Fundacja zyskała społeczne zaufanie i wsparcie we wszystkich kręgach ludzi dobrej woli, co pomogło jej stać się jednym z najsłynniejszych ośrodków tego typu na świecie.

TikTak. Jestem na Tak!
Skonstruowanie całej rodziny protez serca wymaga ogromnych nakładów finansowych. Aby wesprzeć Fundację w realizacji tego ważnego projektu powstał program TikTak. Jestem na Tak! realizowany we współpracy Fundacji i Grupy Mediowej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Program zakłada realizację dwóch równorzędnych celów: pozyskania funduszy na realizację kolejnych etapów prac nad rodziną protez serca dla dzieci oraz upowszechnienia problematyki kardiochirurgii i transplantologii dziecięcej wraz z kształtowaniem świadomości oraz odpowiednich postaw społecznych w stosunku do darowania organów i przeszczepów, jako metody ratującej życie. Problematyka transplantologii kontynuuje zasadniczy kierunek prac i zainteresowań prof. Religi, który jako pierwszy w Polsce dokonał udanego przeszczepienia serca (5 listopada 1985 r.), co zaważyło na rozwoju polskiej transplantologii i było impulsem, który pomógł przyspieszyć raczkujący wtedy program przeszczepiania organów. W Polsce najdłużej na organy do przeszczepu oczekują dzieci, głównie ze względu na brak dawców w tej kategorii pacjentów.

Realizacja obu celów programu przebiega równolegle, z wykorzystaniem zjawiska synergii i posługuje się nowatorskimi, dotychczas nie stosowanymi metodami. Głównym narzędziem, który wykorzystuje program „TikTak. Jestem na Tak!” jest grupa specjalnie przygotowanych na tę okoliczność produktów, oznaczonych logo i elementami dedykowanymi programowi, których sprzedaż wspiera realizację prac nad protezami serca dla dzieci oraz zapoznaje społeczeństwo z tą problematyką.

Każdy z nas może wesprzeć projekt budowy protez serca dla dzieci. Wystarczy sięgnąć po produkty z logo TikTak, wśród których znajdują się m.in. wafelki w czekoladzie TikTak oraz limitowana edycja wafelków w czekoladzie Maja i Gucio. Tym razem idea pomagania innym łączy się z zamiłowaniem do sprawiania sobie małych przyjemności – mówi dr. Jan Sarna, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Kakaowe lub kokosowe wafelki zanurzone w delikatnej, mlecznej czekoladzie nie tylko pysznie smakują, ale dostarczają 100% radości z pomagania, ponieważ dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na realizację protez serca dla dzieci. Mamy nadzieję, że nasz nowy pomysł na miraż przyjemnego z pożytecznym spotka się z przyjaznym odbiorem wszystkich łasuchów i wspólnie będziemy mogli zrealizować ten ważny projekt ratujący zdrowie i życie najmłodszych pacjentów.

www.gmfrk.pl
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto