Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Współpraca z Czechami utrudniona: Organizacje pracodawców mogą stracić wsparcie unijne

Elżbieta Węgrzyn
– Wysłaliśmy apel do samorządów, marszałka, wojewody oraz Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Jeśli nie będzie funduszy na ten cel współpraca będzie utrudniona. Przedsiębiorcom zostanie płatne doradztwo –  mówi Marcin Kowalski, wiceprezes Związku Pracodawców Dolnośląscy Pracodawcy z siedzibą w Wałbrzychu.
– Wysłaliśmy apel do samorządów, marszałka, wojewody oraz Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Jeśli nie będzie funduszy na ten cel współpraca będzie utrudniona. Przedsiębiorcom zostanie płatne doradztwo – mówi Marcin Kowalski, wiceprezes Związku Pracodawców Dolnośląscy Pracodawcy z siedzibą w Wałbrzychu. Wojtek Wilczyński
Współpraca z Czechami utrudniona. W latach 2007-2013 podmioty te korzystały z funduszy unijnych, w kolejnym okresie, od obecnego do 2020 roku pieniądze te mogą do tych pośredników nie trafić.

Współpraca z Czechami utrudniona

Jak zaczynałem prowadzić działalność w Czechach skorzystałem z doradztwa w Ostrawie, jednak z większością problemów musiałem radzić sobie samodzielnie – mówi Wojciech Śnieżek, wałbrzyski przedsiębiorca. Jego firma ze stolarką okienną i drzwiami od niemal dekady zdobywa rynek czeski: ma swoje przedstawicielstwo w Libercu i punkt w Broumowie.
Jednak nie wszyscy tak dobrze radzą sobie z zakładaniem i prowadzeniem zagranicznej działalności gospodarczej. Nie jest łatwo również Czechom chcących działać w Polsce. – Aby zarejestrować spółkę płatnika VAT z siedzibą zagranicą trzeba przejść kilkanaście kroków m.in. wypełnić formularze tłumaczone przez polskiego tłumacza przysięgłego i założyć rachunek bankowy – wylicza František Molik z Regionalnej Izby Gospodarczej Województwa Kralovehradeckiego.
Dotąd w nawiązaniu kontaktów i rozpoczęciu działalności pomagały organizacje takie jak izby gospodarcze. Z tą w Hradcu Kralove kontaktują się rocznie setki przedsiębiorców z Polski i Czech.

Bez pomocy będzie trudniej

W latach 2007-2013 podmioty te korzystały z funduszy unijnych, w kolejnym okresie, od obecnego do 2020 roku pieniądze te mogą do tych pośredników nie trafić. – Wysłaliśmy apel do samorządów, marszałka, wojewody oraz Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Jeśli nie będzie funduszy na ten cel współpraca będzie utrudniona. Przedsiębiorcom zostanie płatne doradztwo – mówi Marcin Kowalski, wiceprezes Związku Pracodawców Dolnośląscy Pracodawcy z siedzibą w Wałbrzychu.

Pracodawcy z Polski i Czech widzą efekty unijnego wsparcia aktywizującego głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Bez środków unijnych polscy i czescy doradcy nie będą mieć możliwości organizowania seminariów, szkoleń specjalistycznych, nie będą pomagać w organizacji spotkań biznesowych, kojarzeniu przyszłych partnerów handlowych.
Dzięki aktywności prywatnych przedsiębiorców polsko-czeskie obroty handlowe wzrastały z roku na rok. Jesteśmy dla siebie wzajemnie ważnymi współpracownikami o rosnących obrotach handlowych. Szkoda byłoby to zaprzepaścić. – Nasza organizacja zrzesza obecnie 140 firm z całego regionu, około 15 procent z nich regularnie współpracuje z Czechami – mówi Kowalski.

Czechy to nie tylko dobry rynek zbytu, ale atrakcyjne miejsce pracy. Bezrobocie tam osiągnęło właśnie poziom 7 proc., w powiecie wałbrzyskim nadal sięga niemal 30 procent. Jeśli zabraknie unijnego wsparcia przedsiębiorcy, w tym ci z naszego regionu, będą musieli szukać wsparcia gdzie indziej. – W założeniu działalności pomogą chętnie ci już doświadczeni, tacy jak ja – dodaje Wojciech Śnieżek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto