Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoopsycholog radzi: Pies i wózek inwalidzki

Marcin Wierzba, zoopsycholog
Osoba niepełnosprawna jest przyjacielem - naucz psa
Osoba niepełnosprawna jest przyjacielem - naucz psa Jacek Babicz
Ostatnio prowadziłem zajęcia dla treserów. Podczas prezentacji ćwiczeń z wózkiem inwalidzkim zostałem obszczekany przez młodego foksteriera, który potem bardzo chciał "zabić" światełka odblaskowe przytwierdzone do dużych kół. W ten sposób zyskałem inspirację do napisania kolejnego odcinka serii "Pies Dobry Mieszkaniec Wrocławia".

ZOBACZ INNE PORADY ZOOPSYCHOLOGA

Pies, który reaguje w powyżej opisany sposób, informuje nas, że nikt go nie nauczył, iż ludzie mogą się tak poruszać, dlatego reaguje agresją (najczęściej ze strachu) na ruch dziwnego dla niego pojazdu. Poprzez agresję rozumiem tutaj każde działanie, które zmierza do ograniczenia wolności drugiej istoty. Pies był spokojny, gdy siedziałem na wózku, ale szczekał i kąsał koła, gdy zaczynałem się przemieszczać. Świadczy to o niewłaściwej socjalizacji psa, czyli o błędach popełnionych podczas jego wychowania. Gdyby zwierzę było w wieku szczenięcym przyzwyczajone do widoku osób na wózkach i nauczone, że ruch wózka jest nieważnym wydarzeniem w tle, nie reagowałoby wcale. Aby to osiągnąć, należy wpoić psu następujące zasady.

Po pierwsze "osoba niepełnosprawna jest przyjacielem". Zaprzyjaźnij się z taką osobą i poproś, by jak się spotkacie, głaskała i karmiła Twojego psa lub dostarczała mu innych przyjemności (np. rzucała piłkę) - pies pozytywnie skojarzy widok osoby na wózku; im więcej takich osób spotka, tym lepiej. Po drugie, "warto jest zwracać uwagę na swojego pana": podstaw smakołyk pod nos psa, a następnie przenieś go na wysokość własnej twarzy; gdy pies na Ciebie spojrzy, powiedz "uwaga" i daj mu smakołyk, po kilku powtórzeniach pies będzie nawiązywał z Tobą kontakt wzrokowy, gdy usłyszy komendę (na początku musi być nagradzany za każdym razem, gdy się to mu uda, później nagroda powinna być wydawana sporadycznie).

Kolejna zasada brzmi: "nie ma sensu reagować na ruch kół". Pozwól psu zauważyć poruszający się wózek (lub inny pojazd kołowy) i zaraz potem wydaj wypracowaną wcześniej komendę koncentracyjną; gdy pies będzie spoglądał na Ciebie i otrzymywał nagrodę za ignorowanie ruchu pojazdu, w jego głowie powstanie skojarzenie "widzę wózek - natychmiast patrzę na właściciela - dostaję coś, czego właśnie bardzo potrzebuję".

"Witam się grzecznie z panem": naucz swojego psa rytuałów powitalnych, pies zamiast wskakiwać na Ciebie, powinien usiąść i podać łapę na komendę (o tym, jak to wypracować, pisałem wcześniej).

"Witam się z innymi ludźmi tak samo grzecznie jak z panem": rytuał powitalny powinien zostać zgeneralizowany na inne osoby, co oznacza zaproszenie do treningu znajomych (w tym przyjaciół na wózkach inwalidzkich).

"Witam się z innymi, jeśli mój pan na to pozwoli": nie chcemy przecież, by obecność innej osoby była dla psa sygnałem (komendą) do wykonania rytuału powitalnego, nie każdy przecież lubi psy! Jeśli więc Twój pies koncentruje swoją uwagę na Tobie za każdym razem, gdy go o to poprosisz (patrz: punkt 2), będziesz mógł zdecydować, czy mu pozwolić na powitanie z inną osobą, czy nie. Skoncentrowanie psa na sobie daje Ci czas na zapytanie kogoś spotkanego na spacerze, czy życzy sobie kontaktu z Twoim psem.

"Chodzenie przy nodze to jak chodzenie przy kole": nauczenie psa chodzenia przy nodze na luźnej smyczy wymaga dalszego treningu, pies musi zrozumieć, że tak samo jak pana, nie ciągnie się człowieka na rowerze lub na wózku inwalidzkim (chyba, że na wyraźne życzenie).

Wszystkie istoty mają swoje prawa. Przywilejem, prawem i obowiązkiem człowieka jest takie kierowanie swoim psem, by ten potrafił poprawnie funkcjonować w środowisku stworzonym przez ludzi. Jeśli więc masz problem z psem, który nie akceptuje ludzi na wózkach inwalidzkich lub jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i potrzebujesz przygotować psa do pomocy w życiu codziennym - skontaktuj się ze mną. Pozdrawiam.

Marcin Wierzba - Fundacja Wzajemnej Pomocy Ludzi i Zwierząt "Audiatur" działająca dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Wrocławia.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto