MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Briefing prasowy dotyczący propozycji nowelizacji kodeksu wyborczego

Maciej Sergel
„Demokracja jest dla wszystkich” - pod takim hasłem w Muszkowicach, w powiecie ząbkowickim, odbył się briefing prasowy dotyczący propozycji nowelizacji kodeksu wyborczego.

W poniedziałek, 9 stycznia br., we wsi Muszkowice, w gminie Ciepłowody, odbył się briefing prasowy związany z propozycjami zmian w kodeksie wyborczym, dzięki którym, w miejscowościach i wsiach, w których mieszka poniżej 200 mieszkańców pojawią się stałe okręgowe komisje wyborcze.

Zgodnie z obowiązującym kodeksem wyborczym stały obwód głosowania powinien obejmować od 500 do 4000 wyborców. Zmiany wprowadziłyby obowiązek stworzenia komisji we wszystkich miejscowościach zamieszkanych przez min. 200 osób. Spowodowałoby to wzrost o około 6 000 lokali wyborczych w skali całej Polski i zwiększyłoby ich ilość z obecnych 27 000 do około 33 000.

- W takich miejscowościach jak Muszkowice, w tutejszej świetlicy, powstaną po nowelizacji tej ustawy nowe Obwodowe Komisje Wyborcze. Mieszkańcy Muszkowic będą mieli okazję zagłosować bezpośrednio w komisji, która do tej pory nie istniała, a przecież demokracja jest dla wszystkich – mówi poseł Marcin Gwóźdź. - We Wrocławiu frekwencja podczas parlamentarnych wyborów wyniosła 71,17%, a w gminie Ciepłowody 45,64%. To 25% wykluczonych wyborców, którzy mają problemy komunikacyjne, żeby dotrzeć do OKW. Musieli pokonać wiele kilometrów, aby dotrzeć do komisji wyborczych i oddać głos. Dzisiaj wychodzimy naprzeciw i zwiększamy liczbę komisji wyborczych o około sześć tysięcy – tłumaczy propozycję zmian poseł Prawa i Sprawiedliwości.

To nie jedyne zmiany w proponowanej nowelizacji kodeksu wyborczego. Prawo i Sprawiedliwość proponuje wynagrodzenie mężów zaufania w wysokości 50% diety członka obwodowej komisji wyborczej. Aby je otrzymać, będą musieli przebywać minimum pięć godzin w lokalu wyborczym w trakcie głosowania i przez cały czas w trakcie liczenia głosów. Diety zostaną sfinansowane przez Krajowe Biuro Wyborcze. Każdy członek komisji wyborczej oraz mąż zaufania będzie mógł nagrywać przebieg głosowania oraz liczenia głosów z zachowaniem tajności głosowania.

Nagrania będą wyłącznie do wykorzystania przez Sądy oraz organy wyborcze. Wyborcy powyżej 60 roku życia, po wcześniejszym zgłoszeniu, będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu do lokali i obwodowych komisji wyborczych. Transport ma zorganizować gmina minimum dwa razy w dniu wyborów, a koszty organizacji bezpłatnego transportu ma również zrefundować wojewoda.

W biriefingu wzięli udział poseł Marcin Gwóźdź, wójt gminy Ciepłowody Łukasz Białkowski, przewodniczący rady gminy Ciepłowody Damian Cieślik, sołtys i radny gminy Ciepłowody Paweł Kopeć oraz mieszkanka Muszkowic Agnieszka Opyc.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto