Autor:

2017-01-06, Aktualizacja: 2017-01-10 14:08

Największe inwestycje w Polsce 2017

Drogi, hale sportowe, wielkie ośrodki wypoczynkowe czy muzea. Miliardy przeznaczone na konstrukcje, kilometry wylanego asfaltu i tony materiałów potrzebne do ukończenia budynków. Te inwestycje zostaną otwarte w 2017 roku.

Choć w tym roku nie zostanie otwarty żaden wielki dworzec czy kolejny odcinek autostrady, to będziemy mogli nacieszyć się spektakularnymi konstrukcjami. Oto najciekawsze, według nas, inwestycje, których wstęgi zostaną uroczyście przecięte w 2017 roku.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku


W sercu starego Gdańska, w pobliżu Motławy, powstaje Muzeum II Wojny Światowej. Spektakularna konstrukcja stanie w głębokim na kilkanaście metrów wykopie. W najwyższym punkcie, na przeszklonej wieży, budynek będzie miał 40 metrów. Dzięki temu z góry zobaczymy panoramę Gdańska.


Autor: Karolina Misztal

Sama idea stworzenia muzeum, w mieście, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, powstała wiele lat temu. Instytucję oficjalnie założono w 2008 roku, a cztery lata później wystartowały właściwe prace. Multimedialna wystawa stała, którą będzie można oglądać we wnętrzach gmachu, składa się z 2 tys. eksponatów, ułożonych w trzech blokach: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Najliczniejszą grupę stanowią przedmioty dokumentujące życie codzienne cywilów i żołnierzy w okresie wojny, a także elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy służących w armiach walczących na różnych frontach. Część eksponatów to fotografie, druki ulotne i prasa z lat 1939–1945.

Całość zostanie pokazana w nowoczesny sposób, a nad ostatecznym kształtem czuwa belgijska pracownia Tempora. - Ekspozycja Tempory buduje emocje na konkretnych przykładach, na dużej liczbie detali i oryginalnych przedmiotów. Projekt architektoniczny nie konkuruje z ekspozycją wewnętrzną. Zejście z wystawą do podziemi pozwoliło na stworzenie na zewnątrz nowej ikony, nowego symbolu - tłumaczył Andrzej Pągowski, artysta, grafik, członek jury wybierającego wystawę stałą gdańskiego muzeum. Koszt budowy wynosi 448,9 mln zł. Otwarcie planowane jest na przełom lutego i marca. Tymczasem trwa spór o to, czy placówka zostanie połączona z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, czego domaga się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Drogi i obwodnice


Siatka dróg w naszym kraju została rozplanowana do 2020 roku. W tej chwili powstają kolejne odcinki dróg szybkiego ruchu i obwodnic miejskich. W połowie roku do użytku oddany zostanie 25 km trasy S3, łączący Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę. W sumie na ten cel przeznaczonych zostanie 587 mln zł. W ciągu dwunastu miesięcy ukończone zostaną także cztery odcinki trasy S5. Drogą szybkiego ruchu pojedziemy: w Wielkopolsce - z Mielna do Gniezna, z Poznania do Wroczyna; na Dolnym Śląsku - z Korzeńska do Wrocławia (węzeł autostrady A8) oraz na Mazurach - obwodnicą Ostródy. W sumie powstanie 90 km nowej drogi oznaczonej jako S5.Wstęgi zostaną przecięte również na „siódemce” (S7) w okolicach Ostródy. Tam szeroka droga będzie miała aż 20 km. Dzięki ukończeniu brakującego ogniwa, dwupasmowa trasa połączy Elbląg z południową granicą województwa warmińsko-mazurskiego. Kierowcy otrzymają jeszcze: obwodnicę Rzeszowa (oznaczoną jako S19) oraz trasę S51, łączącą Olsztyn ze wspomnianą wyżej „siódemką”. W 2017 roku swoje obwodnice otrzymają także: Wieluń, Jarocin i Nysa.

Galerie handlowe


W całym kraju buduje się kilkadziesiąt mniejszych i większych centrów handlowych. Jedna ze spółek zaczęła ostatnio w szybkim tempie stawiać niewielkie galerie w mniejszych miastach - głównie powiatowych. Po przeciwległej stronie są największe metropolie. Tam buduje się z rozmachem. W 2017 roku zakończy się budowa dwóch dużych galerii handlowych.


Autor: Tomasz Holod

Kompleks Wroclavia połączy wielką galerię handlową (aż 64 tys. m kw. powierzchni) z podziemnym dworcem autobusowym PKS. W inwestycji wartej prawie miliard złotych (240 mln euro) znajdzie się ogromne 20-salowe kino, ponad dwieście sklepów, a także część biurowa. Do strefy gastronomicznej, w której znajdzie się 20 lokali i restauracji, przylegać będą zielone ogrody o powierzchni ponad 4 tys. m kw. Dla samochodów będzie też 2,3 tys. miejsc. Całość ma zostać otwarta w październiku.Zaledwie kilka miesięcy wcześniej, bo w kwietniu 2017, długo oczekiwane centrum handlowe zyska warszawska Białołęka. Galeria Północna będzie miała niemal identyczną powierzchnię jak Wroclavia. Wewnątrz będzie jednak o 50 sklepów więcej, a koszt budowy wyniesie „tylko” 650 mln zł. Będzie też 11-salowe kino, parking na 2 tys. aut oraz wyjątkowy dach, na którym znajdzie się ogród oraz część gastronomiczna. - Nowoczesne, funkcjonalne i atrakcyjne architektonicznie centrum handlowe było długo oczekiwane przez mieszkańców dzielnicy - chwalił inwestycję burmistrz Białołęki Piotr Jaworski.


Źródło: materiały prasowe

Bulwary Wiślane


Warszawa rozwija swój deptak spacerowy nad rzeką. Drugi odcinek bulwarów wiślanych rozpościerać się będzie pomiędzy dwoma mostami: Śląsko-Dąbrowskim i Świętokrzyskim. Długość deptaku to około 1,2 kilometra. Powstanie tam nadwiślańska promenada spacerowa ze ścieżką rowerową.

Oprócz tego projekt przewiduje stworzenie placu Uniwersyteckiego ze sceną, która będzie używana podczas letnich imprez, Parku Żywej Rzeki (we współpracy z pobliskim Centrum Nauki Kopernik) oraz ogólnodostępnej plaży. Inwestycja jest sporo opóźniona, ze względu na bankructwo wykonawcy (firmy Hydrobudowa). Teraz, już z nowymi robotnikami, praca wre. Całość, warta 65,8 mln zł, zostanie otwarta latem.

- Bulwary to inwestycja, na którą czekają tysiące warszawiaków. Nie możemy ich zawieść. Traktujemy ten projekt priorytetowo, dlatego bacznie będziemy obserwować postęp prac na budowie. Mam nadzieję, że wykonawca nas nie zawiedzie i już latem będziemy przechadzać się kolejnym fragmentem nadwiślańskiej promenady - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.Stadion Śląski w Chorzowie


Słynny „Kocioł Czarownic”, jak nazywany jest stadion w Chorzowie, przez wiele lat był talizmanem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Szczęścia nie miał jednak sam remont wysłużonego obiektu. Inwestycja zaczęła się w 2009 roku i wydawała się nie mieć końca. Teraz obiecano, że w 2017 roku na Stadionie Śląskim pojawią się piłkarze. Obiekt będzie miał 55 tys. miejsc siedzących i będzie kosztował w sumie 600 mln zł. To mniej niż stadiony w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie czy Warszawie, budowane na Euro2012. Urzędnicy chwalą się, że koszt w przeliczeniu na jedno krzesełko jest bardzo niski. Co więcej, zgodnie z wymogami może tu zostać zorganizowany finał Ligi Mistrzów. Wcześniej, bo na inauguracji, ma zagrać wielka gwiazda muzyczna.


Autor: Marzena Bugała-Azarko

Śląski będzie miał taras widokowy na dachu. Znajdzie się tam też tzw. linka tyrolska, którą będzie można zjeżdżać na dół, strefa biznes oraz centrum fitness. Nie zabraknie również kultury. Otwarta zostanie galeria sztuki oraz muzeum śląskiego sportu. Poza tym wyremontowany został hotel, a także strefa gastronomiczna.Hala Gliwice


Ogromna hala sportowa pomieści 13,7 tys. widzów. Gdy dodamy trybuny mobilne, liczba krzesełek wzrośnie do 15 tys. Hala Gliwice będzie jednym z największych tego typu obiektów w Polsce. Pod względem wielkości prześcignie katowicki Spodek. Oprócz głównej areny znajdzie się tam także hala treningowa z widownią na 700 miejsc oraz sala fitness.

Całość powstaje na terenie dawnego stadionu XX-lecia i jest warta 320 mln zł, z czego 40 mln to samo wyposażenie hali. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb wydarzeń sportowych, ale także koncertów czy targów. Otwarcie nastąpi najprawdopodobniej w połowie roku.


Autor: Marzena Bugała-Azarko

Ośrodek narciarski


Forest Ski Hotel & Resort w Szklarskiej Porębie to ogromna inwestycja, która powstaje w górskim kurorcie. Całość rozłożona została na terenie o powierzchni ośmiu hektarów. Znajdzie się tam czterogwiazkdowy hotel, w którym będzie aż tysiąc miejsc noclegowych. Poza tym Forest będzie miał pełne zaplecze konferencyjne, publiczny aquapark, wyciąg oraz dwie trasy zjazdowe. Jedna z nich dla początkujących, druga przełajowa przez las.

Powstanie także strefa SPA & Wellnes. Budowa ma zakończyć się jesienią. Wartość inwestycji to 150 mln zł. W kompleksie ma znaleźć pracę aż 250 osób.

Autor: Piotr Wróblewski, dziennikarz naszemiasto.pl
Zdjęcie główne przedstawia przyszły ośrodek Forest Ski Hotel & Resort w Szklarskiej Porębie. Autor: materiały prasowe.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Andrzej Trybus, architekt, Monachium, (niegdys z Katowic) (gość)

Wszystko po staremu, dowiadujemy sie jak sie nazywa burmistrz, kierownik czegos tam, moze stroz nocny, nie wiadomo tylko jak sie nazywaja projektanci, architekci
przedstawionych obiektow, warto byloby weidziec, niestety to typowe
dla prasy, telewizji itp., gdzie sie podziala rzetelnosc dziennikarska? A moze..., a zreszta szkoda gadac, i pisac.