MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Moc atrakcji dla najmłodszych podczas "Święta Paniagi" w strefie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
WiMBP przygotowała bogaty program na rodzinne świętowanie na "Święcie Paniagi" w Rzeszowie.
WiMBP przygotowała bogaty program na rodzinne świętowanie na "Święcie Paniagi" w Rzeszowie. Patrycja Reszko
W piątek 3 maja na "Święcie Paniagi" Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała swój program na rodzinne świętowanie. W specjalnie wyznaczonej strefie w Fosie Zamku Lubomirskich Biblioteka zapewniła dzieciom i ich najbliższym wiele atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

Gry i zabawy w strefie WiMBP

  • Bajkowe koło fortuny – to zabawa rodzinna w odgadywanie bajkowych zagadek ukrytych na polach koła fortuny. Dzieci odgadywały postaci z bajek, niektóre z nich były ulubionymi bohaterami bajek ich rodziców, np. Reksio, Muminki, Krecik czy Smurfy.
  • Warsztaty rękodzielnicze - dzieci mogły wykonać wraz z rodzicami i z pomocą pań z WiMBP bławatkową biżuterię z bibuły i papieru – korony na głowę i bransoletki na rękę.
  • Łowienie ryb z drewna i plastiku w sztucznym stawie - zabawa wymagała zręczności i refleksu.
  • Malowanie twarzy z udziałem uczniów Zespołu Szkół Plastycznych - na twarzach dzieci pojawiły się namalowane zmywalnymi farbami m.in. chabry, rumianki i motyle.
  • Pamiątkowe zdjęcia w bibliotecznej fotoramce.
  • Dziecięce zabawy z użyciem drewnianych zabawek z dawnych lat przygotowane przez przez firmę ZIQA FUNN, m.in.: cyga, fryga, bąk.

Uczestnikom rozdawano okazjonalne jednodniówki poświęcone Świętu Paniagi - plakaty informujące o historii Święta Paniagi stylizowane na starą prasę codzienną.

Historia święta ulicy Pańskiej

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie od lat organizuje atrakcje dla młodych czytelników i ich rodzin podczas Święta Paniagi.

Jesteśmy na Święcie Paniagi od początku istnienia, od pierwszych obchodów w 2003 roku. Na początku organizowaliśmy kiermasze z książkami i atrakcje dla dzieci - konkursy, zagadki - na ulicy 3 Maja, potem przenieśliśmy swoją strefę dla rodzin z dziećmi tutaj do Fosy Zamku Lubomirskich. Cieszymy się, że w tym roku wyjątkowo dopisała nam pogoda - mówi Renata Pasternak, starszy kustosz i zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

Ulica 3 Maja w Rzeszowie, to najsłynniejszy deptak w mieście. Niegdyś ta najbardziej znalna ulica nazywana była Pańską, ale także Paniagą. Stąd wzięła się nazwa święta obchodzonego na cześć ulicy 3 Maja.

Święto Paniagi, którego pomysłodawcą był nieżyjący już (zm. 20 marca 2024 roku) rzeszowski poeta, prozaik i scenarzysta Jerzy Fąfara, obchodzone jest od 2003 roku. Trzeciego maja dawna ulica Pańska zmienia się w miejsce pełne koncertów, występów czy spektakli. Ponadto wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i muzyczne, zlokalizowane są także na przy Fontannie Multimedialnej, przy Wieży Farnej oraz na rzeszowskim Rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto