Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szalejów Górny. Kolejny grób bohatera w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Ocalmy pamięć” wyróżniony

Maciej Sergel
Z udziałem wicewojewody dolnośląskiego Jarosława Kresy, komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu nadinspektora Dariusza Wesołowskiego i naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu Wojciecha Trębacza w czwartek 7 lipca br. na cmentarzu parafialnym w Szalejowie Górnym odbyła się uroczystość uhonorowania nagrobka żołnierza Wojska Polskiego i funkcjonariusza Policji Państwowej Stefana Bobuli.

Grób został ozdobiony specjalnym insygnium, którym w ramach projektu „Ocalmy pamięć”, Instytut Pamięci Narodowej przywraca na nowo pamięć o naszych narodowych bohaterach. W uroczystościach wzięli udział także starosta powiatowy w Kłodzku Maciej Awiżeń, wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur, wiceburmistrz Polanicy Zdroju Agata Winnicka, sołtys Szalejowa Górnego Małgorzata Turłaj- Łuszczek, komendant jednostki policji państwowej w Kłodzku nadkomisarz Tomasz Ociepa, dowódca 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej podpułkownik Marcin Sudek, prokurator okręgowy w Świdnicy Wiesław Dworczak, w imieniu senatora Aleksandra Szweda asystentka Iwona Janoszek-Badecka, proboszcz parafii pw. Św. Jerzego w Szalejowie Górnym ks. kan. Grzegorz Todorowski, kapelan dolnośląskiej policji wyznania prawosławnego ks. Protojerej kanonik Grzegorz Cebulski oraz ks. kanonik Bolesław Stanisławiszyn ze Świdnicy. W wydarzeniu brała udział także kompania i orkiestra reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Stefan Bobula urodził się 28 listopada 1898 roku w miejscowości Żmudcze koło Kowla na Wołyniu jako syn Piotra i Julianny z domu Wąsik. Od 1918 roku był czynnie zaangażowany w walkę o niepodległość Polski. W listopadzie 1918 r. brał udział w walkach we Lwowie walcząc na odcinku Góra Stracenia, pod dowództwem Romana Abrahama. Następnie został żołnierzem pułku ułanów dowodzonego przez Konstantego Plisowskiego, służąc w szeregach 1. Dywizji Jazdy. Uczestniczył również w wojnie polsko-bolszewickiej jako żołnierz 3 szwadronu policyjnego podporucznika Andrzeja Jezierskiego ze składu słynnego Dywizjonu Jazdy Ochotniczej „Huzarów Śmierci”. Wojnę skończył jako ułan 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

W latach 1928-1929 służył w Korpusie Ochrony Pogranicza jako żołnierz szwadronu kawalerii KOP w Łużkach. Po opuszczeniu wojska, zamienił dotychczas noszony mundur na mundur policyjny. Był absolwentem Centralnej Szkoły Policji Państwowej w Mostach Wielkich, po której rozpoczął służbę najpierw w Kozienicach, a następnie w XIII okręgu na Wołyniu. Osiadł w miejscowości Siółki koło Kowla i założył rodzinę, żeniąc się w 1934 roku z Genowefą Kruczyńską. W 1939 roku pozostawał już poza służbą policyjną, lecz nie uchroniło go to, przed deportacją w głąb Związku Sowieckiego w lutym 1940 r. Zwolniony z łagru w 1942 roku rozpoczął służbę w Wojsku Polskim formowanym w Sielcach nad Oką. Walczył w szeregach najpierw 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, następnie 2. Dywizji Piechoty im. Henryka Dąbrowskiego. W 1946 roku zdemobilizowany. Wraz z repatriowaną ze Związku Sowieckiego rodziną osiadł na Dolnym Śląsku. W 1967 roku, w dniu swoich urodzin, po długich zmaganiach z chorobą, umiera i zostaje pochowany na cmentarzu parafialnym w Szalejowie Górnym.

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu na uczestników wydarzenia, w Domu Ludowym w Szalejowie Górnym czekała wystawa poświęcona historii Policji Państwowej w drugiej Rzeczpospolitej. Wystawa „Historia, tradycja, pamięć. Policja Państwowa 1919-1939” została zrealizowana przez oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu przy wsparciu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Policja Państwowa ‘39”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto