Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

84. rocznica Nocy Kryształowej w Kłodzku. W czasie prześladowań spalono synagogę w Kłodzku

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Gerhard Roese prezentuje rzeźbę synagogi w Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Gerhard Roese prezentuje rzeźbę synagogi w Muzeum Ziemi Kłodzkiej Autorstwa Tomasz Gmerek - Muzeum Ziemi Kłodzkiej send this file, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=86172323
Listopad to czas, kiedy wspominamy Noc Kryształową. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku bojówki hitlerowskie wspierane przez władze państwowe rozpoczęły prześladowania żydów. Niszczono ich sklepy, palono mieszkania i synagogi. W czasie tych dramatycznych wydarzeń spłonęła synagoga w Kłodzku.

Spis treści

Synagoga w Kłodzku - historia

Synagogę w Kłodzku wybudowano w latach 1884-1885 z inicjatywy postępowych żydów. Za projekt odpowiedzialny był Albert Grau, który zaprojektował także m.in. Pałac Ballestremów we Wrocławiu. Budowę prowadził mistrz Krause z Ząbkowic Śląskich. Synagogę w Kłodzku poświęcono 2 września 1885 roku. W czasach swojej świetności była to najbardziej charakterystyczna budowla miasta. Jej wyróżniającym elementem była wieża zwieńczona kopułą.

Zbudowano ją w stylu neomauretańskim na planie prostokąta. Jej najważniejszym miejscem była Święta Szafa, umieszczona na ścianie budynku, która wskazywała kierunek Jerozolimy. W niej przechowywano zwoje Tory.

Historia budowli zakończyła się w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, kiedy to w trakcie Nocy Kryształowej bojówki hitlerowskie spaliły ją. Po zakończeniu II wojny światowej synagogi nie odbudowano już nigdy.

W 1995 roku z inicjatywy Reinharda Schindlera i Peretza Maya oraz dawnych niemieckich mieszkańców miasta i Edwarda Ossowskiego upamiętniono tę budowlę, odsłaniając w miejscu, gdzie stała, kamień pamiątkowy z jej wizerunkiem oraz treścią w trzech językach: polskim, niemieckim i hebrajskim:

Tu znajdowała się kłodzka synagoga zbezczeszczona i spalona przez narodowych socjalistów (hitlerowców) podczas pogromu nocą 9 listopada 1938.
– Byli niemieccy i dzisiejsi polscy mieszkańcy.
1995 – 50 lat po zakończeniu wojny.

Pamiątkowa tablica i odlew z aluminium

W styczniu 2019 roku skradziono pamiątkową tablicę, jednak dwa miesiące później z inicjatywy mieszkańców Kłodzka zamontowano nową, z poprawionym tekstem. W latach 2015–2016 niemiecki artysta rzeźbiarz Gerhard Roese wykonał model synagogi z odlewu aluminium, a w maju przekazał rzeźbę w darze Kłodzku. Znaleźć ją można w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Synagoga w Kłodzku - mapa i dojazd

Synagoga w Kłodzku znajdowała się przy ulicy Grüne Straße, obecnie ul. Wojska Polskiego. Na miejscu, w którym stała znaleźć można pamiątkową tablicę. Zajrzyj do naszej mapy poniżej, gdzie zobaczysz, gdzie stoi tablica upamiętniająca synagogę w Kłodzku.

Archiwalne zdjęcia synagogi w Kłodzku

Kliknij w naszą galerię i zobacz archiwalne zdjęcia synagogi w Kłodzku.

Zobacz także nasze inne teksty:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto