18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bajki muzyczne wracają na płytach CD (ZOBACZ)

Robert Migdał
Bajki muzyczne: "Ali Baba i czterdziestu robójników", "Muchy Króla Apsika", cena: 21 zł
Bajki muzyczne: "Ali Baba i czterdziestu robójników", "Muchy Króla Apsika", cena: 21 zł fot. Polskie Nagrania
Bajki muzyczne, nagrane na płytach winylowych w latach 60., 70. i 80., dziś wracają na płytach CD! To świetny pomysł m.in. na to, jak uatrakcyjnić dzieciom długą, wakacyjną podróż samochodem.

Arcydzieła dla najmłodszych - czyli bajki muzyczne wracają na płytach CD

Dawno, dawno temu, w czasach, kiedy nie było komputerów, DVD, internetu, bajki były nagrywane na winylowe krążki. Artyści robili to z prawdziwym kunsztem, przykładano szczególną uwagę do tekstu, wykonania, muzyki. Dzięki temu, bajki muzyczne, które powstały 30 czy 50 lat temu - dzisiaj też zachwycają.

Bo nie może być inaczej. A to dlatego, że w ich tworzeniu brali udział najznamienitsi polscy aktorzy i fenomenalne orkiestry symfoniczne oraz kameralne zespoły muzyczne.

No i nie można zapomnieć o autorach tekstów i kompozytorach. Scenariusze na podstawie najpopularniejszych bajek przygotowywali tacy literaci, jak Jan Brzechwa czy Wanda Chotomska, a muzykę pisali autorzy przebojów: Ryszard Sielicki ("Dla ciebie, miły"), Adam Markiewicz (muzyka do bajki "Pomysłowy Dobromir"), Lucjan Kaszycki ("Pamiętasz, była jesień"), Adam Skorupka (muzyka do filmu "Halo, Szpicbródka"), Waldemar Kazanecki ("Przygody Bolka i Lolka") czy też także Stefan Kisielewski.

Największą ofertę słuchowisk dla dzieci mają Polskie Nagrania (bo to dla nich powstawały muzyczne bajki przez ostatnie dziesięciolecia).

- W archiwach mamy m.in. takie perły bajkowej klasyki, jak "Ali Baba i czterdziestu rozbójników", "Alicja w krainie czarów", "Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka", "Przygody Piotrusia Pana", a także bajki polskich autorów. Bo kto z nas nie zna "Koziołka Matołka", "O dwóch takich, co ukradli księżyc", legend o złotej kaczce czy smoku ze Smoczej Jamy, Liska Urwiska, opowieści "O krasnoludkach i Sierotce Marysi" albo "Plastusiowego pamiętnika" - mówi Alicja Szymańska z Polskich Nagrań.

Bajki i baśnie muzyczne to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, kiedy my, dzisiejsi dorośli, słuchaliśmy ich na czarnych krążkach. Ale i dziś te nagrania zachwycają. Pięknem muzyki, treścią, ale przede wszystkim mistrzowskim wykonaniem. Bajki dla dzieci nagrywali m.in. Mieczysław Czechowicz, Krzysztof Kolberger, Irena Kwiatkowska, Anna Seniuk, Piotr Fronczewski, Wiesław Michnikowski, Bronisław Pawlik, Franciszek Pieczka, Jan Kobuszewski, Stanisława Celińska, Jerzy Bończak...

Wymieniać by można jeszcze długo i długo. Wszystkie płyty zachowały oryginalną, kolorową i namalowaną ręką mistrzów szatę graficzną, która była na pierwotnych płytach winylowych.

Bajki muzyczne to świetny pomysł, jak uatrakcyjnić, oprócz oczywiście bezcennego czytania bajek przez mamę i tatę, długie wieczory naszym dzieciom (żeby nie karmić ich tylko animowaną papką z telewizora lub bajkami puszczanymi z komputera).

A i wakacyjne podróże (wielogodzinne) nad Bałtyk z pewnością miną dzieciom szybciej, i w lepszej atmosferze, gdy z głośników będą słuchały piosenek i opowieści serwowanych m.in. przez Barbarę Krafftównę (piosenka Czerwonego Kapturka), Magdalenę Zawadzką ("Calineczka"), Wiesława Michnikowskiego (piosenka księcia z bajki ze "Śpiącej królewny") czy Mieczysława Hryniewicza (piosenka Piotrusia Pana).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto