Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bolków: Twierdza i krosna

Krzysztof Mateusiak
Bolków słynął w świecie z fenomenalnych lnianych tkanin. Pierwsze wzmianki o Bolkowie pochodzą z końca XIII wieku. Prawa miejskie gród uzyskał w 1276 roku. W tym czasie Bolków występuje jeszcze pod nazwą Gaj. Dopiero w 1312 roku książę Bernard, dla uczczenia pamięci nieżyjącego ojca, Bolka I, zmienił ją.

W średniowieczu miasto rozwijało się dynamicznie, dzięki znakomitemu położeniu. Przecinały się tutaj ważne szlaki handlowe. Jeden, prowadzący z Czech, przechodził przez główne pasmo Sudetów do Kotliny Kamiennogórskiej i stamtąd właśnie do miasta, a potem dzielił się na dwie drogi wiodące do Wrocławia. Starsza z nich przechodziła przez Strzegom, a młodsza przez Świebodzice i Świdnicę.

Niewiasty z krużgankami
O szybkim rozwoju grodu świadczy powstały w 1277 zamek. Jego charakterystyczną cechą jest wysoka na 25 metrów wieża dziobowa. To jedyny przykład tego typu budowli w Polsce (jej pierwowzorami były podobne konstrukcje w trzynastowiecznych twierdzach Francji i Czech).

Dziób wieży skierowany był w stronę głównego wejścia na wypadek spodziewanego ataku nieprzyjaciela. Pochylony miał sprawiać, że kule armatnie lepiej ześlizgiwały się po płaszczyźnie wieży.

Rozbudowę zamku rozpoczęto w 1540 roku, a kierował nią znany architekt Jakub Parr. Powstał wówczas nowy budynek mieszkalny zwany dziś Domem Niewiast, połączony nowo wzniesionymi krużgankami. Przebudowa nadała warowni renesansowy charakter.

Podboje z południa i północy
Zamek bolkowski był wielokrotnie oblegany. W połowie XIII wieku wojska czeskie pod dowództwem rycerzy z Czernej na próżno czterokrotnie szturmowały jego potężne mury. Nie został również zdobyty w czasie wojen husyckich, które dotknęły Śląsk.

Dopiero w 1463 roku twierdzę opanował czeski król, Jan z Podjebradu. Władca osadził na zamku rycerza Jana z Czernej. Szlachcic słynny był z rozbojów i kradzieży. Rozwścieczeni tym mieszkańcy Wrocławia i Świdnicy zdobyli w końcu twierdzę, a tyran został powieszony.

Niemal dwieście lat później, w czasie wojny trzydziestoletniej, warownię opanowali Szwedzi. Wróg wykorzystał obecność na zamku zaledwie 40 artylerzystów. Mimo wyjątkowej waleczności załogi oraz mieszczan, nie udało się obronić Bolkowa. Szwedzi oszczędzili życie obrońców, ale zrabowali im dobytek życia. Ponadto każdy z mieszczan musiał zapłacić odszkodowanie wrogowi.

Zdobywcy przez dziewięć dni pastwili się nad miastem, niszcząc je i plądrując. Wiele budynków zostało zburzonych bądź rozebranych.
W roku 1703 zamek kupił zakon cystersów. Po sekularyzacji w 1810 roku przeszedł on na własność skarbu państwa. Opuszczony, powoli stawał się ruiną. W 1885 roku rada miasta zezwala na częściową rozbiórkę murów. Odbudowę zamku rozpoczęto dopiero w pierwszej połowie XX wieku. Przerwana zmianami politycznymi, została wznowiona w 1994 roku.

Zobacz także:

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA
PRZEWODNIK PO WROCŁAWIU
DOLNOŚLĄSKIE ZAMKI I PAŁACE

Z Bolkowa na Kubę
Przez wiele lat znakiem rozpoznawczymi miasteczka były lniane tkaniny. W wiekach XVI i XVII Bolków stał się jednym z większych ośrodków rękodzielnictwa w Polsce. Mieszkańcy na domowych krosnach wytwarzali tkaniny doskonałej jakości. Jednak złote czasy miasta przypadają na wiek XIX. Domowe krosna zastąpiły wtedy manufaktury, a w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia unowocześniono produkcję, wprowadzając maszyny parowe. Zaczęto budować wówczas także osiedla robotnicze dla pracowników przędzalni, a Bolków podzielił się – na ten o charakterze mieszczańskim i drugi, robotniczy.

W latach trzydziestych i czterdziestych dziewiętnastego stulecia tkaniny bolkowskie zdobyły uznanie poza granicami Dolnego Śląska. Wyroby trafiały nawet na Kubę, do Meksyku i państw Ameryki Południowej. Dzięki temu boomowi gospodarczemu w Bolkowie zbudowano linię kolejową. Powstała także pierwsza lokalna gazeta. Czas prosperity skończył się jednak na początku XX wieku. Gros rzemieślników wyjechało do Zagłębia Ruhry. Tam czekały na nich wyższe zarobki.

Rycerze XX wieku
W 1995 roku na zamku wskrzeszono średniowieczne ideały rycerskie – powstało Bractwo Rycerskie Zamku Bolków. Pasjonaci przywołują historyczną tradycję, organizując turnieje rycerskie, występy teatrów, koncerty muzyki dawnej i pokazów średniowiecznego tańca. Właśnie w twierdzy Bolków organizowany jest jeden z największych i najbardziej prestiżowych turniejów rycerskich w Polsce. Impreza odbywa się zawsze w ostatni weekend czerwca. Turysta odwiedzający zamek może w każdej chwili natknąć się na rycerzy i giermków, którzy doskonalą sztukę posługiwania się średniowieczną bronią, na przykład mieczem czy toporem. Średniowieczne klimaty przywołują także damy dworu tańczące na dziedzińcu zamkowym w dźwiękach dawnej muzyki.

Zloty fanów
Dziś Bolków kojarzy się głównie ze znanym w całej Europie festiwalem muzyki gotyckiej. Miłośnicy ciemniejszej strony rocka zjeżdżają na Castle Party w średniowiecznej twierdzy.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z CASTLE PARTY

Choć pierwsze trzy edycje odbyły się na zamku w Grodźcu, to coraz większa popularność imprezy zmusiła organizatorów do przeniesienia festiwalu do Bolkowa. Każdego roku pod zamek przybywa kilka tysięcy fanów rocka z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Holandii. Niestety, od kilku lat na festiwal zapraszane są zespoły nie mające wiele wspólnego z rockiem gotyckim i pokrewnymi nurtami muzycznymi, np. Ścianka czy Lech Janerka. W odczuciu części uczestników festiwalu impreza staje się coraz bardziej komercyjna.

Zobacz także:

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE DOLNEGO ŚLĄSKA
PRZEWODNIK PO WROCŁAWIU
DOLNOŚLĄSKIE ZAMKI I PAŁACE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto