Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brakuje krwi w szpitalach na Dolnym Śląsku. RCKiK bije na alarm!

Karolina Jurek-Bugla
Karolina Jurek-Bugla
W RCKiK we Wrocławiu zaczynają się problemy z ilością pobieranej krwi. Na dzień dzisiejszy najtrudniejsza sytuacja jest w grupach O Rh-, A Rh-, B Rh-
W RCKiK we Wrocławiu zaczynają się problemy z ilością pobieranej krwi. Na dzień dzisiejszy najtrudniejsza sytuacja jest w grupach O Rh-, A Rh-, B Rh- Klaudia Kłodnicka
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu zaczynają się problemy z ilością pobieranej krwi. Na dzień dzisiejszy najtrudniejsza sytuacja jest w grupach O Rh-, A Rh-, B Rh-. Centrum apeluje do krwiodawców o oddawanie życiodajnego płynu.

Wakacje to czas beztroskiej zabawy, letniego wypoczynku. Należy jednak pamiętać o tym, że w szpitalach osoby chore oczekujące na naszą pomoc w postaci daru krwi czekają na przetoczenia, które dają im szansę na powrót do zdrowia.

W okresie urlopowym wielu naszych stałych krwiodawców wyjeżdża, stąd też zmagamy się z problemem malejących zapasów tego życiodajnego leku. W tej chwili szczególnie serdecznie zapraszamy Dawców/Osoby z grupami krwi O Rh-, A Rh- oraz B Rh - mówi Adrianna Franc z RCKiK we Wrocławiu.

Kto może oddać krew?

Zgłaszając się do oddania krwi należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Krwiodawcą może być osoba w wieku od 18 do (60- jeżeli nigdy nie oddawała krwi) lub 65 lat (jeżeli już oddawała krew) ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, a w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić minimum 2 l płynów, natomiast w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek i także bardzo dobrze nawodnić się (woda, soki, herbata). Nie można pić alkoholu 24 godziny przed oddawaniem krwi.

Oddanie krwi pełnej (450 ml) trwa średnio zaledwie 8 minut a ratuje życie drugiego człowieka, a nawet kilka osób, gdyż z jednego oddania mamy: krwinki czerwone, płytki krwi i osocze, czyli nawet 3 pacjentów może dostać składniki krwi z jednego oddania.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 zaprasza wszystkich zdrowych mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska do oddawania krwi i jej składników w RCKiK we Wrocławiu, Terenowych Oddziałach w Głogowie, Legnicy i Lubinie oraz na akcjach wyjazdowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto