Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budują ścieżkę spacerową wzdłuż murów obronnych. Ależ będzie pieknie!

Oprac. Urząd Miejski w Bystrzycy Kłodzkiej
www.turystyka.bystrzycaklodzka.pl
Od marca trwają prace budowlane na kolejnym, III etapie rewitalizacji traktu pieszego wzdłuż fortyfikacji obronnych przy ul. Międzyleśnej, na odcinku od schodów przy ul. Krótkiej do schodów przy ul. Kupieckiej w Bystrzycy Kłodzkiej.

Zakres robót obejmuje: prace renowacyjne murków oporowych, doczyszczenie i drobne naprawy lica i spoin murów, wymianę fragmentu kanalizacji deszczowej, wykonanie kamienno-stalowej balustrady wzdłuż traktu, wykonanie stalowej balustrady zabezpieczającej, wykonanie nowej nawierzchni z kostki granitowej oraz przygotowanie i obsadzenie terenu zielenią (nasadzenia kwiatowe, żywopłotowe, wykonanie trawników).
Planowany termin zakończenia robót to koniec sierpnia. Wartość robót wraz z przygotowaniem do realizacji i nadzorami wynosi blisko 400 tys. złotych.
Przypomnijmy, że I i II etap trasy spacerowej, zaczynając od Baszty Rycerskiej do ul. Krótkiej, został wyremontowany w latach 2017-2018. Rewitalizacja tego odcinka traktu jaki i kolejnego, przyczyni się pokazania historycznego dziedzictwa kulturowego jakimi są mury obronne wraz z wkomponowanymi w nie basztami i bramami oraz do podniesienia atrakcyjności turystycznej i wizerunku miasta.
Historyczne miasto
Bystrzyca Kłodzka to jedno z niewielu miast, które do dnia dzisiejszego prawie w całości zachowały średniowieczny pierścień murów obronnych wraz z wbudowanymi do nich basztami i bramami. Malowniczo otaczają stare miasto, nie zachował się jedynie zachodni fragment obwarowań. Mury obronne pochodzą z 1319 roku i zostały ufundowane przez bystrzyckiego wójta Jakuba Rückera. Kamienne, grubości 1 m, częściowo włączone w powstające przy nich budynki, od strony wschodniej i południowej ich forma narzucona została przez specyficzne ukształtowanie terenu w postaci stromej, wysokiej skarpy. Skarpę wzmocniono kamiennym murem podpartym od strony zewnętrznej gęsto rozstawionymi przyporami, osiągając znaczną ich wysokość, sięgającą powyżej 10 m od poziomu przebiegającej pod nimi ul. Miedzyleśnej. Dzięki temu miasto nie wymagało dodatkowego zabezpieczenia fosą od tej strony budując ją tylko od zachodu i północy. Za wzniesienie miejskiej fortyfikacji obronnej król J. Luksemburczyk przyznał miastu już w 1319 r. pełną samodzielność prawną, co postawiło Bystrzycę w rzędzie miast królewskich.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto