Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chronione osiedla cieszą się rosnącą popularnością

Bartosz Turek, Magdalena Piórkowska/Home Broker
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Stróżówka, recepcja, monitoring lub przynajmniej ogrodzone osiedle – takich rozwiązań oczekuje wiele osób szukających swoich własnych „czterech kątów”. Teoretycznie podnoszą one poziom bezpieczeństwa, choć na zamknięty teren rzadziej zagląda policja i straż miejska, co może kusić złodziei.

Ochrona w budynku to niezbędny atut nieruchomości dla połowy osób szukających mieszkania. W nowym budownictwie pilnowanie porządku przez wynajętych stróżów lub przynajmniej instalowanie kamer to standard. Ochrona jest coraz popularniejszym rozwiązaniem także w kamienicach, ale w wielkiej płycie to wciąż rzadkość.

Czytaj także: Strzeżone osiedle - getto czy strefa bezpieczeństwa?

Nie tylko w nowym budownictwie

- W nowym budownictwie zazwyczaj ochrona znajduje się przy wjeździe na osiedle (w stróżówce). W starszych budynkach często nie ma żadnej ochrony, albo ogranicza się do portiera przy wejściu do budynku - mówi Jacek Stefański, kierownik oddziału Home Broker z Warszawy. Do tego w nowych inwestycjach standardem jest montowanie kamer lub budowa ogrodzenia. W starszych budynkach, o ile przeprowadzana jest modernizacja, częściej inwestuje się w kamery niż w ogrodzenie. Powodem są znacznie niższe koszty. - Nie możemy zapomnieć, że jednorazowa inwestycja w ogrodzenie, kraty czy kamery to nie wszystko. Aby system ochrony był skuteczny, potrzebujemy też osób, które będą czuwały nad jego prawidłowym działaniem, co generuje comiesięczne koszty – mówi Jarosław Majka.

Jakość ochrony wyznacznikiem standardu

Na zastosowane rozwiązania wpływa też standard osiedla. Według Jarosława Majki, w przypadku apartamentowców i osiedli o podwyższonym standardzie najchętniej wybieraną formą jest połączenie kamer i recepcji. Stróżówka i ogrodzenie nie zawsze sprawdzają się w tym segmencie rynku. Prowadzenie ewidencji wjeżdżających pojazdów ma sens w przypadku osiedli stawianych na większym terenie, a więc przeważnie poza ścisłym centrum.

Czytaj też: Łatwiej sprzedasz mieszkanie na ogrodzonym osiedlu

„Oaza spokoju” nie tylko dla mieszkańców

Na obecność ochrony na danym osiedlu zwracają uwagę przede wszystkim młode rodziny. Częściej niż zwykle pytanie takie pada na terenie dzielnic postrzeganych jako niebezpieczne. I choć dla wielu potencjalnych kupujących ochrona jest kwestią kluczową przy wyborze konkretnej inwestycji lub osiedla, to trzeba też pamiętać o zagrożeniach wynikających z nieefektywnej ochrony. - W opinii wielu policjantów teren zamknięty może stać się idealnym miejscem dla złodziei. Patrol straży miejskiej czy policji zazwyczaj nie monitoruje tego terenu, co niestety daje większe możliwości spokojnego działania przestępców – tłumaczy Jarosław Majka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto