Nasza Loteria

Co warto zobaczyć w Dusznikach-Zdroju? Sprawdź największe atrakcje turystyczne

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Jan Kazimierz to najbardziej znane sanatorium w Dusznikach-Zdroju
Jan Kazimierz to najbardziej znane sanatorium w Dusznikach-Zdroju Damian Bednarz
To jeden z najpiękniejszych zakątków na Dolnym Śląsku. Duszniki-Zdrój od lat melomanom kojarzą się z Fryderykiem Chopinem i najstarszym polskim festiwalem muzycznym, czyli Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim. To nie tylko znane uzdrowisko w dolnośląskim, ale także znakomita baza wypadowa dla miłośników turystyki. Zobaczcie najciekawsze atrakcje Duszników-Zdroju. Nie pożałujecie!

Spis treści

Położenie Dusznik-Zdroju. Gdzie leżą na mapie na Dolnego Śląska?

Duszniki-Zdrój, to popularna miejscowość uzdrowiskowa położona w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, 110 km od Wrocławia i przy granicy z Czechami. Duszniki-Zdrój są położone w dolinie Bystrzycy Dusznickiej na wysokości 588–900 m n.p.m. W pobliżu znajduje się kilka innych znanych uzdrowisk:

Do Dusznik-Zdroju można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Zobacz na mapie poniżej — gdzie dokładnie są Duszniki-Zdrój.

Duszniki-Zdrój - uzdrowisko od 500 lat zachwyca turystów

Duszniki-Zdrój to niewielkie, liczące około czterech tysięcy mieszkańców. Jak w większości miast uzdrowiskowych w powiecie kłodzkim, także i tutaj, życie toczy się głównie wokół turystyki. Miasto oddziela dwa pasma górskie: Góry Bystrzyckie i Orlickie. Płynie przez nie rzeka Bystrzyca Dusznicka, a ponad centrum miasta znajduje się Zieleniec, który jest doskonale znaną areną narciarską.

Pierwsze wzmianki o mieście pojawiają się już w 1324 roku. 20 lat później ówczesne Rainerz otrzymało prawa miejskie. Przełom miasta rozpoczął się w XV wieku za sprawą odkrycia wody leczniczej o nazwie „Zimny Zdrój”. Właśnie wtedy rozpoczęła się uzdrowiskowa "przygoda" Dusznik-Zdroju.

Już w 1769 roku Duszniki-Zdrój zostały oficjalnie uzdrowiskiem. Stało się tak za sprawą wpisania "Zimnego Zdroju" na listę źródeł leczniczych ówczesnych Prus. Kilkadziesiąt lat później rozpoczęto leczenie w podgrzanej wodzie "Zimnego Zdroju". W tym samym czasie odkryto kolejną wodę, którą nazwano "Letni Zdrój". Dziś znany jest on jako "Pieniawa Chopina". Na początku XIX wieku Duszniki stały się jednym z najznaczniejszych uzdrowisk w regionie.

Miasto Fryderyka Chopina. Wiedzieliście o tym?

To właśnie pobyt tego wybitnego polskiego kompozytora był kolejnym przełomem w historii Dusznik-Zdroju. Było to latem 1826 roku. Młody Fryderyk przyjechał tu podreperować swoje zdrowie. I chociaż nie mógł chodzić po okolicznych górach, miejsce to zachwyciło kompozytora.

Kiedy dowiedział się o śmierci ubogiego sukiennika Józefa Schoora (osierocił czwórkę dzieci), Chopin zdecydował się, że zagra koncert charytatywny. Był to jego pierwszy zagraniczny koncert. Miał on miejsce w budynku, który dziś nosi nazwę Teatru Zdrojowego im. Fryderyka Chopina.

To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia, od 1946 roku w nazywanym potocznie Dworku Chopina w sierpniu odbywają się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Można zwiedzić go każdego dnia za symboliczną opłatą.

Duszniki-Zdrój przesiąknięte są Fryderykiem Chopinem. Spacerując po Parku Zdrojowym, znaleźć można dwa pomniki poświęcone kompozytorowi, a przy kolorowej fontannie z głośników często leci muzyka Chopina.

Duszniki Zdrój - atrakcje

Wielu miłośników turystyki uważa, że Duszniki-Zdroju to miasto atrakcyjne przez cały rok. I mają rację. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy historii, jak i turystyki. Warto przejść się po Parku Zdrojowym, a także rynku, który pełen jest zabytkowych kamienic.

Ciekawe budynki i zabytki Dusznik-Zdroju:

  • renesansowowo-barokowy kościół pw. Piotra i Pawła, który znajduje się przy ulicy Kłodzkiej 13. Warto wejść do jego wnętrza i zobaczyć unikatową ambonę w kształcie wieloryba,
  • dom, w którym gościł król Polski Jan II Kazimierz Waza, znajdujący się przy ulicy Rynek 1,
  • figura wotywna Matki Bożej z Dzieciątkiem w rynku, która została postawiona w 1725 r. jako dar wotywny za uratowanie miasta od zarazy,
  • ruiny zamku Homole,
  • pomnik upamiętniający Ludwika Zamehofa przy ul. Zdrojowej,
  • eklektyczna stacja meteo w części zdrojowej,
  • Pijalnia Wód Mineralnych w Dusznikach-Zdroju,
  • Duszniki Arena, czyli największe centrum biathlonu w Polsce.
Dodaj firmę
Logo firmy Uzdrowiska Kłodzkie S. A.
Polanica-Zdrój, Zdrojowa 39
Reklama

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju to wielka atrakcja dla każdego! To jedyny czynny młyn papierniczy w Polsce, który zarazem jest największą tego typu atrakcją w tej części Europy. Obecnie władze muzeum starają się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zieleniec i wieża widokowa na Orlicy

Zieleniec to jedna z najbardziej znanych polskich stacji narciarskich, a także świetne miejsce wypadowe w Góry Orlickie. Zdecydowanie polecamy wycieczkę na wieżę widokową na Orlicy, którą zobaczyć może niemal każdy. Wszystko z powodu łatwości szlaku.

Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem
Oddalone o kilka kilometrów od miasta torfowisko może być ciekawą alternatywą na spacer poza miastem. U wejścia na szlak znajduje się parking na około pięć samochodów. To kolejna atrakcja dla całej rodziny. Zobacz na mapie, gdzie dokładnie jest Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem.

Duszniki-Zdrój - szlaki turystyczne, które warto zobaczyć

Tym, którzy lubią chodzić, polecamy szlaki turystyczne, które przechodzą przez miasto. Można dzięki nim w prosty i łatwy sposób zobaczyć wspaniałą przyrodę i okoliczne szczyty.

Szlaki turystyczne w Dusznikach-Zdroju:

  • szlak czerwony: Kudowa-Zdrój – Dańczów – Przełęcz Lewińska – Grodczyn – Duszniki-Zdrój – Droga Sudecka – Zieleniec – Lasówka – Schronisko PTTK „Jagodna” (Przełęcz Spalona) – Ponikwa – Długopole-Zdrój (Główny Szlak Sudecki)
  • szlak niebieski: Karłów – Narożnik – Kopa Śmierci – Skały Puchacza – Łężyce – Duszniki-Zdrój – Schronisko PTTK „Pod Muflonem” – Biesiec – Schronisko PTTK „Jagodna” (Przełęcz Spalona)
  • szlak żółty: droga Szklary-Samborowice – Jagielno – Przeworno – Gromnik – Biały Kościół – Żelowice – Ostra Góra – Niemcza – Gilów – Piława Dolna – Góra Parkowa – Bielawa – Kalenica – Nowa Ruda – Przełęcz pod Krępcem – Tłumaczów – Radków – Skalne Wrota – Pasterka – Przełęcz między Szczelińcem Wlk. a Szczelińcem Małym – Karłów – Lisia Przełęcz – Białe Skały – Skalne Grzyby – Batorów – Skała Józefa – Złotno – Duszniki-Zdrój – Schronisko PTTK „Pod Muflonem” – Stare Bobrowniki – Nowe Bobrowniki – Szczytna – Zamek Leśna – Polanica-Zdrój – Przełęcz Sokołowska – Łomnicka Równia – Huta – Bystrzyca Kłodzka – Igliczna – Międzygórze – Przełęcz Puchacza

Sanatoria w Dusznikach-Zdroju

Jak każde uzdrowisko, także i Duszniki-Zdrój pełne są sanatoriów, w których swoje zdrowie mogą podreperować kuracjusze. Do najpopularniejszych należą:

  • Sanatorium Zimowit
  • Sanatorium Jan Kazimierz
  • Sanatorium Chemik

Jak widać na mapie, sanatoria znajdują się w obrębie parku zdrojowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto