Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? Krótki poradnik

OPRAC.:
Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? Krótki poradnik
Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? Krótki poradnik Polska Press
Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji związanych z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.

UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego).

Panorama Kłodzka -Klodzko.naszemiasto.pl na Facebooku

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? Krótki poradnik
Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? Krótki poradnikwww.DokumentyZastrzezone.pl

Seniorze, nie daj się!

Wyłudzanie pieniędzy od osób starszych nie traci na popularności. Na oszustwo najbardziej narażeni są ludzie mieszkający samotnie, bez rodziny. Ludzie w podeszłym wieku najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i – z typową dla siebie otwartością – chętnie nawiązują kontakty z obcymi.

W I półroczu 2021 r. co najmniej 1176 starszych osób straciło oszczędności życia w związku z oszustwami „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na „funkcjonariusza CBŚP”.

Straty wyniosły 63 557 479 zł. Dzięki czujności swojej, osób bliskich bądź np. pracowników banku w ponad 900 przypadkach nie doszło do przekazania gotówki. Na pierwszym miejscu znalazło się województwo łódzkie. Oszukano 286 osób na łączną kwotę ponad 17,5 mln zł. Zaraz za województwo śląskie – 274 przestępstw, na kwotę 6,3 mln zł. Czołówkę komend wojewódzkich, zamyka Warszawa, tam oszukano 238 osób, które straciły 8,6 mln zł.

Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (lista banków dostępna jest TUTAJ).
• Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.
• Najłatwiej to zrobić osobiście w swoim oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
• Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl
(tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).
2. Powiadomienie Policji – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu
• informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.

Podkreślamy, że w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego systemu, jest jednak objęta tajemnicą.

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? Krótki poradnik
Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? Krótki poradnikwww.DokumentyZastrzezone.pl

Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nigdy nie korzystały lub już nie korzystają (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie:

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? Krótki poradnik

Co zrobić w przypadku utraty dokumentów? Krótki poradnik

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto