MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy pożar w Siemianowicach Śląskich mógł doprowadzić do skażenia wody, którą piją mieszkańcy Krakowa? Wodociągi wyjaśniają

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
W związku z pytaniami dotyczącymi pożaru nielegalnego składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich oraz możliwością skażenia wód powierzchniowych (rzeka Przemsza i Wisła), Wodociągi Miasta Krakowa informują, że zdarzenie to nie ma żadnego wpływu na jakość wody w krakowskich kranach. Woda z rzeki Wisły nie jest wykorzystywana przez Wodociągi Miasta Krakowa jako źródło zaopatrzenia aglomeracji krakowskiej w wodę do spożycia.

- Przypominamy, że źródłem wody dla Krakowa jest Zbiornik Dobczycki, rzeki Rudawa, Dłubnia i Sanka oraz ujęcie wód podziemnych Mistrzejowice. Woda dostarczana mieszkańcom Krakowa spełnia wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, jak również regulacje Dyrektywy Rady Unii Europejskiej dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i jest w pełni bezpieczna dla zdrowia - informują Wodociągi Miasta Krakowa.

Zespół Zarządzania Kryzysowego

W sobotę 11 maja wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z przedostaniem się zanieczyszczeń do wód powierzchniowych na terenie województwa małopolskiego po pożarze w Siemianowicach Śląskich.

Następnie wojewoda małopolski zaapelował do mieszkańców i turystów o to, aby ci w miarę możliwości, nie zbliżali się do wód otwartych w tym regionie.

- Zwracam się z apelem do naszych mieszkańców, naszych obywateli, aby jeżeli zauważą coś, co ich niepokoi, jakieś zjawiska, które wydają się dla nich niepokojące, nienaturalne, aby zgłaszali je, czy to na całodobowy numer informacyjny Wód Polskich, czy też Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Małopolskiego – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który polecił, aby jednostki samorządu terytorialnego wykazały się wzmożoną czujnością w sprawie kontrolowania ujęć wody.

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy pożar w Siemianowicach Śląskich mógł doprowadzić do skażenia wody, którą piją mieszkańcy Krakowa? Wodociągi wyjaśniają - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto