Debiut Kamili Żuk w zawodach Pucharu Świata

Bartosz Ogrodnik
Kamila Żuk zajęła 75. miejsce w swoim debiucie w Pucharze Świata. (foto archiwum)
W słoweńskiej Pokljuce zadebiutowała uczennica Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Dusznik-Zdroju Kamila Żuk. Zajęła 75. miejsce.

Kamila Żuk zastąpiła Kingę Mitoraj w składzie reprezentacji Polski na zawody biathlonowego Pucharu Świata w Pokljuce. Dla 18-latki pochodzącej z Sokołowska, a uczącej się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Dusznikach-Zdroju był to debiut w elitarnym cyklu.

W biegu sprinterskim Kamila Żuk zajęła 75. miejsce, tuż za plecami starszej i bardziej utytułowanej koleżanki z Dusznik-Zdroju, Weroniki Nowakowskiej. Najlepsza z Polek, Krystyna Guzik, była ósma. Zwyciężyła Francuzka Marie Dorin Habert.

Młoda biathlonistka z niezłej strony wcześniej pokazała się w zawodach otwarcia sezonu biathlonowego w norweskim Sjusjoen, gdzie w mocno obsadzonych zawodach mimo dwóch karnych rund zajęła 30. miejsce. Następnie startowała w zawodach Pucharu IBU w Idre i w Ridnaun. Nie zdobywała tam co prawda pucharowych punktów, ale trenerzy uznali, że prezentowała się obiecująco i powołali ją do składu na zawody w Pokljuce.
Tu w biegu sprinterskim zajęła 75. miejsce po dwóch niecelnych strzałach. Osiągnięcie niskiej pozycji uniemożliwia Żuk i Nowakowskiej wzięcie udziału w sobotnim biegu pościgowym, jak i w niedzielnym biegu masowym. Być może najmłodsza z aktualnej kadry biathlonistek doczeka się kolejnych występów w zawodach Pucharu Świata. Kolejne wyścigi odbędą się w Oberhofie od 7 stycznia 2016.