Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Defil Lubin - szukają pamiątek

Ewa Chojna
Defil Lubin - szukają pamiątek. Projekt „DEFIL – fabryka wspomnień”. Każdy może pomóc je odzyskać! Również Ty!

Defil Lubin - szukają pamiątek

Historia naszego miasta wiąże się nie tylko z odkryciem złóż miedzi i powstaniem kopalni. Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” realizuje projekt, który przypomni mieszkańcom Lubina o nieco zapomnianej już Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych funkcjonującej od zakończenia II wojny światowej, aż do 2005 roku. Początki fabryki sięgają czasów przedwojennych, gdy polskie obecnie ziemie należały do terytorium Niemiec. Wówczas w budynku stanowiącym siedzibę DEFILu znajdowała się fabryka F. Langer & Co.

Usytuowanie fabryki fortepianów właśnie w Lubinie wynikało z ogromnego bogactwa okolicznych lasów. W czasach świetności pracowało tam ok. 700 osób, a produkcja sięgała ponad kilkunastu tysięcy mechanizmów pianinowych i fortepianowych rocznie. Zaczynająca się w latach trzydziestych XX w. recesja doprowadziła do upadłości fabryki ogłoszonej w 1935 roku. Jednak już sześć miesięcy później, dzięki przedsiębiorczości Carla Gustava Gadebuscha, bramy fabryki otworzyły się ponownie, a asortyment rozszerzono o produkcję mebli.
Po wybuchu II wojny światowej fabryka należała do najlepiej i najnowocześniej wyposażonych zakładów obróbki drewna na Śląsku. W czasie wojny fabryka zajmowała się wyrobem skrzynek amunicyjnych oraz części samolotowych. Niemieccy właściciele, pod naciskiem frontu, opuścili fabrykę w ostatnich dniach stycznia 1945 roku.

2 maja 1945 roku do Lubina przybyła pierwsza grupa Polaków. Pomieszczenia DEFILU stanowiły w tym czasie bazę remontową i magazyn Okręgowego Urzędu Likwidacyjnego. Ponieważ jednak wyposażone były w sprzęt do obróbki drewna i produkcji instrumentów decyzję o ponownym uruchomieniu fabryki podjęto niezwykle szybko. Oficjalne otwarcie Fabryki Mechanizmów Pianinowych nastąpiło 25 stycznia 1947 r. Powstawały w niej m.in. bastele, pulpity do nut, skrzypce, gitary, altówki, smyczki, futerały skrzypcowe, wiolonczele, kastaniety, skrzynki adapterowe, gramofonowe, skrzynki radiowe, tamburina, kontrabasy, muzyczne zabawki dla dzieci, szkielety do pianin, mandoliny, ksylofony.

W 1951 roku nazwa zakładu zmieniła się na Dolnośląska Fabryka Mechanizmów Pianinowych i Instrumentów Lutniczych w Lubinie Legnickim, a w roku 1959 przyjęła nazwę najbardziej znaną – Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie. W 1963 roku zarejestrowano w urzędzie patentowym znak towarowy "Defil”, który aż do roku 1993 używany był do znakowania produktów. Fabryka działała do sierpnia 2001 roku, kiedy zakończono produkcję i rozpoczęto proces likwidacyjny zakończony w 2005 roku. Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie to znany wśród muzyków w Polsce, a nawet na całym świecie producent gitar, skrzypiec czy mechanizmów pianinowych.  

Defil Lubin - szukają pamiątek

Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie rozpoczął cykl spotkań dla osób, którym bliska jest historia fabryki i zależy im na jej utrwaleniu. Od kilku miesięcy trwa współpraca między Ośrodkiem, a kolekcjonerami, pasjonatami historii lokalnej oraz lutnictwa mająca na celu zebranie materiałów historycznych dotyczących fabryki.

Materiały posłużą do stworzenia wystawy, która zaprezentowana zostanie w lubińskiej Galerii Zamkowej w grudniu 2014 roku i potrwa do końca stycznia 2015 roku. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja poświęcona historii fabryki, a wszystkie zebrane materiały udostępnione zostaną na stronie internetowej lubiniokolice.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chocianow.naszemiasto.pl Nasze Miasto