Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Detektywi przeszłości" śladem tajemnic kolejnych kłodzkich wsi

red.
Nieformalna grupa młodzieży "Detektywi Przeszłości", którą tworzy młodzież w wieku 16-19 lat, na co dzień uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, działająca pod opieką nauczyciela historii i regionalisty Marka Królikowskiego, obrała nowy cel. Po sukcesie poprzedniego projektu „Wielokulturowe Dziedzictwo Kłodzkich Wsi - zabytki, które warto zobaczyć”, w którego trakcie grupa wzięła m.in. udział w nakręceniu spotu reklamowego ogólnopolskiego Programu „Wspólnie dla dziedzictwa”, realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa z siedzibą w Warszawie oraz opracowała historycznie i turystycznie pięć kłodzkich wsi: Gołogłowy, Bierkowice, Ruszowice, Roszyce i Korytów, rozpoczęli realizację kolejnego działania.

Aktualnie realizują projekt: „Kulturowe skarby kłodzkich wsi. Zabytki, które warto zobaczyć!” (grant 10 000 zł pozyskany w trybie pozakonkursowym z Fundacji PZU oraz środki z budżetu Gminy Kłodzko), który obejmuje swoim zasięgiem pięć kolejnych, sąsiadujących ze sobą miejscowości Gminy Kłodzko, tj.: Wilczą, Wojbórz, Łączną, Święcko i Gorzuchów.

- W dniach 3-5 kwietnia br. w ramach działania zorganizowaliśmy obóz wolontariacki, w którego trakcie pieszą wędrówką eksplorowaliśmy wspomniane wyżej miejscowości. W trakcie pobytu skatalogowaliśmy na terenie tych wsi ponad 60 obiektów zabytkowych, przygotowując ich dokumentację fotograficzną oraz opracowując (na podstawie dostępnych źródeł, a także informacji uzyskanych od mieszkańców) metryki historyczne tych pomników.
Podobnie, jak w poprzednich działaniach, również i teraz udało nam się odszukać wiele zabytków, które są unikatami w skali regionu
- informuje Marek Królikowski, opiekun grupy.

W Wilczej odkryli budynek z jedynym znanym w Gminie Kłodzko (i wciąż działającym) zegarem słonecznym, w Wojborzu. Był to zapomniany i ukryty w zaroślach krzyż przydrożny, z kolei Łączna poszczycić się może aż dwoma dawnymi dworami szlacheckimi. W Święcku ciekawym zabytkiem był dla nich ukryty w lesie dawny piec wapienny, zaś w Gorzuchowie jedyna w regionie i bogata w detale architektoniczne kapliczka fasadowa wyobrażająca koronację Wniebowziętej Maryi.

Teraz bogatsi o nowe doświadczenia, materiał fotograficzny oraz informacje przystąpią do kolejnych etapów pracy: przygotowania tablic informacyjnych, które umieszczone zostaną na terenie wsi oraz materiałów promujących zabytki tych miejscowości (foldery, przewodniki, gra terenowa).

Już wkrótce (druga połowa maja) w czterech miejscowościach projektowych: Wilczej, Wojborzu, Święcku i Gorzuchowie odbędą się spotkania podsumowujące realizacje projektu, połączone z rozstrzygnięciem konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży pt. „Zabytki mojej wsi” (informacje na plakatach i stronie projektu: www.skarby-klodzkich-wsi.cba.pl), na które już dziś serdecznie zapraszamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto