Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego opłaca się zdobyć certyfikat językowy

Redakcja
Znajomość wyłącznie języka angielskiego, nawet w perfekcyjnym stopniu, już nie wystarcza. Przyszły pracodawca stawia wyższe wymagania.

Szanse na znalezienie pracy zgodnej z zainteresowaniami i posiadanymi kwalifikacjami zależą w dużej mierze od znajomości języków obcych. W firmach sprzedających swe produkty na rynkach zagranicznych lub utrzymujących kontakty biznesowe z partnerami z zagranicy, a także w polskich agendach firm międzynarodowych, dobra znajomość dwóch języków obcych stanowi dzisiaj zwykle minimum wymagań stawianych kandydatom do pracy.

Niemal wszędzie przy naborze pracowników warunkiem koniecznym dopuszczenia kandydata do postępowania kwalifikacyjnego jest znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym sprawne porozumiewanie się w tym języku z klientami lub kontrahentami. W firmach mających swoją centralę w Niemczech wymagana jest znajomość języka niemieckiego, a w firmach zarządzanych z Francji - francuskiego itp.

- Najchętniej przyjmujemy do pracy osoby znające cztery języki obce - mówi Grzegorz Lichocik, prezes zarządu firmy Dascher Sp. z o.o. - Znajomość dwóch to jest minimum. Bardzo potrzebne są nam osoby znające obce języki słowiańskie, szczególnie chorwacki. Z kolei dr Jacek Michalak, wiceprezes firmy Atlas, twierdzi, że jego firma, rozwijająca biznes na rynkach wschodnich, bardzo poszukuje pracowników, którzy oprócz kwalifikacji zawodowych mogą się pochwalić dobrą znajomością języka rosyjskiego.

W jaki sposób firmy sprawdzają deklarowaną przez kandydata do pracy znajomość języków obcych? Wielu pracodawców przeprowadza własny sprawdzian. Może on polegać np. na przeprowadzeniu z kandydatem rozmowy w danym języku obcym lub np. na zleceniu kandydatowi tłumaczenia pisma od zagranicznego kontrahenta oraz napisaniu odpowiedzi na to pismo.

Niektórym firmom wystarczy okazanie przez kandydata certyfikatu potwierdzającego znajomość języka obcego na odpowiednim poziomie. Pracownicy działów HR odpowiedzialni za rekrutację pracowników są zwykle doskonale zorientowani, jaki poziom znajomości języka obcego reprezentuje kandydat do pracy legitymujący się konkretnym dyplomem językowym.

Również w wielu firmach mieszczących się za granicą honorowane są międzynarodowe certyfikaty językowe uzyskane w Polsce.

Otrzymanie certyfikatu jeszcze podczas nauki szkolnej może bardzo ułatwić życie na studiach. Niektóre certyfikaty wystarczą, by student uzyskał zwolnienie z obowiązkowego lektoratu; do zaliczenia wystarczy okazać certyfikat. Przyda się on także młodym osobom chcącym podjąć studia za granicą.

Do egzaminów, jakie trzeba zdać, by otrzymać odpowiednie certyfikaty, przygotowują niektóre szkoły językowe. Na zajęciach uczy się tam, oprócz języka obcego, także technik zdawania egzaminów, wykorzystuje się materiały egzaminacyjne i symuluje sytuacje zbliżone do tych, z jakimi zdający spotka się na egzaminie, a także przeprowadza się egzaminy próbne.

Niektóre szkoły językowe same przeprowadzają egzaminy na certyfikaty, bo uzyskały wymagane uprawnienia.

W Europie do najpopularniejszych należą certyfikaty TELC (The European Language Certificates). TELC to system certyfikatów stworzony w oparciu o Europejski System Opisu Kształcenia Językowego. TELC został opracowany i jest administrowany przez organizację non-profit WBT (Weiterbildungs-Testsysteme GmbH).
Egzaminy TELC sprawdzają praktyczne umiejętności językowe.

Certyfikaty w tym systemie można uzyskać z dziesięciu języków: angielskiego, czeskiego, francuskiego, holenderskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, portugalskiego, rosyjskiego, tureckiego i włoskiego, na różnych poziomach, od A1 (podstawowy) do B2 (zaawansowany). W Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce i na Węgrzech egzaminy TELC są przeprowadzane jako egzaminy wstępne lub końcowe na wielu wyższych uczelniach.

W Polsce certyfikaty językowe TELC na poziomie B2 z języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego Urząd Służby Cywilnej uznaje za oficjalne potwierdzenie znajomości języka.

Istnieje co najmniej kilka rodzajów certyfikatów dla większości języków obcych. Tu wspomnimy tylko o angielskich.

Najpopularniejszymi świadectwami potwierdzającymi ogólną znajomość języka angielskiego są sygnowane przez Uniwersytet Cambridge, powszechnie uznawane zarówno w środowiskach akademickich, jak i biznesowych na całym świecie: FCE, CAE i CPE.

FCE (First Certificate in English) to najpopularniejsze w Polsce świadectwo znajomości angielskiego na poziomie podstawowym.

CAE (Certificate in Advanced English) - to świadectwo potwierdzające umiejętność władania językiem angielskim na poziomie średnio zaawansowanym. CPE (Certificate of Proficiency in English) - to certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto