Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju. Sprawdź, komu przysługuje [7.05.2020]

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Ashton Bingham/ Pexels.com
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma być wypłacany do 24 maja. Od 6 maja można posłać dzieci do żłobków i klubów dziecięcych, które są otwarte. Rodzice pozbawieni takiej możliwości mogą liczyć na świadczenie przysługujące z tytułu opieki nad dzieckiem. Zobacz, co zmieniło się w przepisach dotyczących dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju przysługuje rodziciom, którzy nadal nie mogą posłać dzieci do żłobków i klubów dziecięcych, a także rodzicom dzieci do lat 8 i pozostałym osobom uprawnionym wczęsniej do takiego świadczenia. Od 6 maja można poslać dzieci do 3 lat do wybranych placówek. Ostateczna decyzja w kwestii otwarcia żłobka lub klubu dziecięcego należy do organu założycielskiego. Wytyczne odnośnie tego, na jakich zasadach i w jakim zakresie mają działać te instytucje, wydają organy sanitarne.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony na kolejne 14 dni dla tych rodziców, którzy nie korzystają z innyh form opieki, np. nie mogą posłać dziecka do żłobka czy przedszkola. W myśl nowych przepisów tacy beneficjenci mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nawet do 24 maja.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja będzie przysługiwał, jeżeli:

  • przedszkole lub żłobek pozostają zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego
  • żłobek lub przedszkole nie jest w stanie zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19

Wznawiające działalność instytucje będą musiały stosować się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Organ prowadzący może ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w przedszkolu lub żłobku. Ponadto samorząd może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie, stosując przepisy ogólne. Przykładowo, Warszawa zaplanowała otwarcie żłobków na 18 maja.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dziecka do 8. roku życia, którzy sprawują nad nim opiekę z i nie mogą jej powierzyć innej osobie. O zapomogę można ubiegać się na tych samych zasadach co dotychczas. Podobnie jak w poprzedniej turze, rodzic powinien złożyć u pracodawcy oświadczenie, w którym określi oczekiwany okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wzór takiego oświadczenia można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na dzień 29 kwietnia dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 maja na dzieci, które nie chodzą do żłobka czy przedszkola i nie mogą pójść do szkoły. Wcześnie rząd planował przedłużyć wypłaty zasiłku do 3 maja.

31 marca dobiegły końca prace nad ustawą wydłużającą okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, tzw. tarczą antykryzysową, a akt prawny zyskał podpis prezydenta. Specustawa daje Radzie Ministrów możliwość wydłużenie okresu pobiegania dodatkowego zasiłku opiekuńczego poprzez wydanie odpowiedniego rozporządzenia.

Specustawa nazywana tarczą 2.0 została w piątek nad ranem uchwalona przez Sejm po poprawkach Senatu, podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw w poz. 695. Zawiera ona przede wszystkim bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich osób zatrudnionych na podstawie zlecenia, umowy o dzieło lub samozatrudnionych. Mogą oni liczyć na wypłatę postojowego - nie jednorazowo jak przewidywała pierwsza ustawa, ale nawet trzy razy! Po prostu kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły.

Nowe uprawnienia rodziców do dodatkowego zasiłku opiekuńczego
W drugiej turze dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyszługującej od 26 marca, rząd wprowadził istotne zmiany, w porównaniu z pierwszym okresem obowiązywania prawa do zapomogi. Przyjęte 31 marca przepisy poszerzyły grono rodziców i opiekunów dzieci uprawnionych do świadczenia o rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat. Ponadto 26 marca prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego uzyskali rodzice, których dziećmi opiekowała się niania lub dzienny opiekun. W tym przypadku dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przyznany pod warunkiem, że rodzice zawarli z nianią lub dziennym opiekunem umowę uaktywniającą i osoba taka nie może kontynuować opieki przez sytuację związaną z COVID-19.

Na mocy przepisów przyjętych 31 marca, od 26 marca dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje: rodzicom dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do lat 16, rodzicom dzieci z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do lat 18 oraz rodzicom dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W dalszym ciągu o świadczenie mogą starać się rodzice, którzy mają ubezpieczenie chorobowe i muszą opiekować się dzieckiem z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19, gdy drugi rodzic nie może sprawować opieki nad dzieckiem.

To warto wiedzieć:

Od 26 marca dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać rodzice dzieci:

  • do lat 8
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Co ważne, o dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą także ubiegać się rodzice bądź opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą, jeżeli z powodu COVID-19 zamknięto placówkę, do której uczęszczała dorosła osoba niepełnosprawna. W przypadku opieki nad dorosłą osobą niepełnosprawną o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można starać się z powodu zamknięcia: szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Wydłużony okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na limit 60 dni tradycyjnego zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 lat w danym roku kalendarzowym, ani na limit 30 dni z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w danym roku kalendarzowym.

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się m.in. osoby:

  • z umową o pracę,
  • z umową zlecenie,
  • prowadzące działalność gospodarczą.

Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika (np. pracodawcy lub zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Takie oświadczenie pełni rolę wniosku o zasiłek. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub współpracujące z osobą prowadzącą taką działalność powinny złożyć oświadczenie w ZUS.

Warto wiedzieć, że od 26 marca dodatkowy zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 lat można było pobierać do 28 dni. W pozostałych przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał do 14 dni.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem można złożyć w dowolnym momencie, ale tylko te osoby, które je złożyły, otrzymają świadczenie. Wnioski o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach (z limitem 60 lub 30 dni) zostaną potraktowane jak wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (aż do wyczerpania limitu kolejnych 14 dni).

- Zasiłek opiekuńczy zapewniony specustawą ma charakter dodatkowy w stosunku do zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie dotychczasowych przepisów - przypomina Adam Kraszewski, radca prawny z kancelarii Gessel.

11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię - oznacza to, że epidemia koronawirusa jest zjawiskiem globalnym, a liczba zachorowań na COVID-19 może wzrosnąć w tym samym czasie na różnych obszarach geograficznych. 12 marca znany był już pierwszy, śmiertelny przypadek zakażenia COVID-19 w naszym kraju, a 20 marca ogłoszono stan epidemii w Polsce. Liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-02 i ofiar śmiertelnych koronawirusa rośnie.

Dodatkowe informacje na temat dodatkowego zasiłku opiekuńczego oraz żłobków i przedszkoli można znaleźć na nf

Strefa Biznesu: Jak sztuczna inteligencja zmieni handel i usługi?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w maju. Sprawdź, komu przysługuje [7.05.2020] - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 marca, 15:37, Gość:

A co z zasiłkiem opiekuńczym nad chorym rodzicem?

Dobre pytanie

G
Gość

A co z zasiłkiem opiekuńczym nad chorym rodzicem?

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie