Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co warto zobaczyć w Dusznikach-Zdroju? Sprawdź największe atrakcje turystyczne

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Jan Kazimierz to najbardziej znane sanatorium w Dusznikach-Zdroju
Jan Kazimierz to najbardziej znane sanatorium w Dusznikach-Zdroju Damian Bednarz
To jeden z najpiękniejszych zakątków na Dolnym Śląsku. Duszniki-Zdrój od lat melomanom kojarzą się z Fryderykiem Chopinem i najstarszym polskim festiwalem muzycznym, czyli Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim. To nie tylko znane uzdrowisko w dolnośląskim, ale także znakomita baza wypadowa dla miłośników turystyki. Zobaczcie najciekawsze atrakcje Duszników-Zdroju. Nie pożałujecie!

Spis treści

Położenie Dusznik-Zdroju. Gdzie leżą na mapie na Dolnego Śląska?

Duszniki-Zdrój, to popularna miejscowość uzdrowiskowa położona w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, 110 km od Wrocławia i przy granicy z Czechami. Duszniki-Zdrój są położone w dolinie Bystrzycy Dusznickiej na wysokości 588–900 m n.p.m. W pobliżu znajduje się kilka innych znanych uzdrowisk:

Do Dusznik-Zdroju można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Zobacz na mapie poniżej — gdzie dokładnie są Duszniki-Zdrój.

Duszniki-Zdrój - uzdrowisko od 500 lat zachwyca turystów

Duszniki-Zdrój to niewielkie, liczące około czterech tysięcy mieszkańców. Jak w większości miast uzdrowiskowych w powiecie kłodzkim, także i tutaj, życie toczy się głównie wokół turystyki. Miasto oddziela dwa pasma górskie: Góry Bystrzyckie i Orlickie. Płynie przez nie rzeka Bystrzyca Dusznicka, a ponad centrum miasta znajduje się Zieleniec, który jest doskonale znaną areną narciarską.

Pierwsze wzmianki o mieście pojawiają się już w 1324 roku. 20 lat później ówczesne Rainerz otrzymało prawa miejskie. Przełom miasta rozpoczął się w XV wieku za sprawą odkrycia wody leczniczej o nazwie „Zimny Zdrój”. Właśnie wtedy rozpoczęła się uzdrowiskowa "przygoda" Dusznik-Zdroju.

Już w 1769 roku Duszniki-Zdrój zostały oficjalnie uzdrowiskiem. Stało się tak za sprawą wpisania "Zimnego Zdroju" na listę źródeł leczniczych ówczesnych Prus. Kilkadziesiąt lat później rozpoczęto leczenie w podgrzanej wodzie "Zimnego Zdroju". W tym samym czasie odkryto kolejną wodę, którą nazwano "Letni Zdrój". Dziś znany jest on jako "Pieniawa Chopina". Na początku XIX wieku Duszniki stały się jednym z najznaczniejszych uzdrowisk w regionie.

Miasto Fryderyka Chopina. Wiedzieliście o tym?

To właśnie pobyt tego wybitnego polskiego kompozytora był kolejnym przełomem w historii Dusznik-Zdroju. Było to latem 1826 roku. Młody Fryderyk przyjechał tu podreperować swoje zdrowie. I chociaż nie mógł chodzić po okolicznych górach, miejsce to zachwyciło kompozytora.

Kiedy dowiedział się o śmierci ubogiego sukiennika Józefa Schoora (osierocił czwórkę dzieci), Chopin zdecydował się, że zagra koncert charytatywny. Był to jego pierwszy zagraniczny koncert. Miał on miejsce w budynku, który dziś nosi nazwę Teatru Zdrojowego im. Fryderyka Chopina.

To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia, od 1946 roku w nazywanym potocznie Dworku Chopina w sierpniu odbywają się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Można zwiedzić go każdego dnia za symboliczną opłatą.

Duszniki-Zdrój przesiąknięte są Fryderykiem Chopinem. Spacerując po Parku Zdrojowym, znaleźć można dwa pomniki poświęcone kompozytorowi, a przy kolorowej fontannie z głośników często leci muzyka Chopina.

Duszniki Zdrój - atrakcje

Wielu miłośników turystyki uważa, że Duszniki-Zdroju to miasto atrakcyjne przez cały rok. I mają rację. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy historii, jak i turystyki. Warto przejść się po Parku Zdrojowym, a także rynku, który pełen jest zabytkowych kamienic.

Ciekawe budynki i zabytki Dusznik-Zdroju:

  • renesansowowo-barokowy kościół pw. Piotra i Pawła, który znajduje się przy ulicy Kłodzkiej 13. Warto wejść do jego wnętrza i zobaczyć unikatową ambonę w kształcie wieloryba,
  • dom, w którym gościł król Polski Jan II Kazimierz Waza, znajdujący się przy ulicy Rynek 1,
  • figura wotywna Matki Bożej z Dzieciątkiem w rynku, która została postawiona w 1725 r. jako dar wotywny za uratowanie miasta od zarazy,
  • ruiny zamku Homole,
  • pomnik upamiętniający Ludwika Zamehofa przy ul. Zdrojowej,
  • eklektyczna stacja meteo w części zdrojowej,
  • Pijalnia Wód Mineralnych w Dusznikach-Zdroju,
  • Duszniki Arena, czyli największe centrum biathlonu w Polsce.
Dodaj firmę
Logo firmy Uzdrowiska Kłodzkie S. A.
Polanica-Zdrój, Zdrojowa 39
Reklama

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju to wielka atrakcja dla każdego! To jedyny czynny młyn papierniczy w Polsce, który zarazem jest największą tego typu atrakcją w tej części Europy. Obecnie władze muzeum starają się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zieleniec i wieża widokowa na Orlicy

Zieleniec to jedna z najbardziej znanych polskich stacji narciarskich, a także świetne miejsce wypadowe w Góry Orlickie. Zdecydowanie polecamy wycieczkę na wieżę widokową na Orlicy, którą zobaczyć może niemal każdy. Wszystko z powodu łatwości szlaku.

Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem
Oddalone o kilka kilometrów od miasta torfowisko może być ciekawą alternatywą na spacer poza miastem. U wejścia na szlak znajduje się parking na około pięć samochodów. To kolejna atrakcja dla całej rodziny. Zobacz na mapie, gdzie dokładnie jest Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem.

Duszniki-Zdrój - szlaki turystyczne, które warto zobaczyć

Tym, którzy lubią chodzić, polecamy szlaki turystyczne, które przechodzą przez miasto. Można dzięki nim w prosty i łatwy sposób zobaczyć wspaniałą przyrodę i okoliczne szczyty.

Szlaki turystyczne w Dusznikach-Zdroju:

  • szlak czerwony: Kudowa-Zdrój – Dańczów – Przełęcz Lewińska – Grodczyn – Duszniki-Zdrój – Droga Sudecka – Zieleniec – Lasówka – Schronisko PTTK „Jagodna” (Przełęcz Spalona) – Ponikwa – Długopole-Zdrój (Główny Szlak Sudecki)
  • szlak niebieski: Karłów – Narożnik – Kopa Śmierci – Skały Puchacza – Łężyce – Duszniki-Zdrój – Schronisko PTTK „Pod Muflonem” – Biesiec – Schronisko PTTK „Jagodna” (Przełęcz Spalona)
  • szlak żółty: droga Szklary-Samborowice – Jagielno – Przeworno – Gromnik – Biały Kościół – Żelowice – Ostra Góra – Niemcza – Gilów – Piława Dolna – Góra Parkowa – Bielawa – Kalenica – Nowa Ruda – Przełęcz pod Krępcem – Tłumaczów – Radków – Skalne Wrota – Pasterka – Przełęcz między Szczelińcem Wlk. a Szczelińcem Małym – Karłów – Lisia Przełęcz – Białe Skały – Skalne Grzyby – Batorów – Skała Józefa – Złotno – Duszniki-Zdrój – Schronisko PTTK „Pod Muflonem” – Stare Bobrowniki – Nowe Bobrowniki – Szczytna – Zamek Leśna – Polanica-Zdrój – Przełęcz Sokołowska – Łomnicka Równia – Huta – Bystrzyca Kłodzka – Igliczna – Międzygórze – Przełęcz Puchacza

Sanatoria w Dusznikach-Zdroju

Jak każde uzdrowisko, także i Duszniki-Zdrój pełne są sanatoriów, w których swoje zdrowie mogą podreperować kuracjusze. Do najpopularniejszych należą:

  • Sanatorium Zimowit
  • Sanatorium Jan Kazimierz
  • Sanatorium Chemik

Jak widać na mapie, sanatoria znajdują się w obrębie parku zdrojowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto