Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duża inwestycja Wód Polskich. Rusza drugi etap zabezpieczenia ziemi kłodzkiej przed powodzią

Damian Bednarz
Damian Bednarz
fot. Michał Piszko (FB)
Wody Polskie poinformowały na konferencji prasowej, że przystępują do przystępują do drugiego etapu prac związanych ze zwiększeniem ochrony przeciwpowodziowej na ziemi kłodzkiej.

Prace mają rozpocząć się w 2022 roku w dziewięciu miejscowościach ziemi kłodzkiej. Będą to: Duszniki-Zdrój, Szczytna, Polanica-Zdrój, Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Długopole-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka oraz Kłodzko.

-Wszystkie inwestycje planowane w ramach pierwszego i drugiego etapu ochrony przeciwpowodziowej ziemi kłodzkiej, to około miliard złotych - mówi Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

W ramach prac planowane jest m.in. umocnienie brzegów narzutem kamiennym, umocnienie dna gurtami, wycięcie drzew w miejscach tego wymagających (wąskie gardła), likwidację wąskich gardeł dla przepływu wód powodziowych w miejscach czy remont murów oporowych, a także udrożnianie koryt.

-Będziemy się starali w tych miejscach najbardziej zurbanizowanych zwiększyć przepustowość wody. Te działania będą głównie polegały na remoncie, odbudowie i rozbudowie wałów przeciwpowodziowych. Ale także jeżeli chodzi o wzmacnianie murów oporowych, będą usuwane progi piętrzące, będą budowane kanały obejścia czy przepławki - mówi Krzysztof Woś.

W sprawie inwestycji planowane są konsultacje społeczne, które trwać będą do 27 lipca. Po 20 lipca odbędą się podsumowujące spotkania on-line (webinaria), w których udział będą mogli wziąć wszyscy mieszkańcy poszczególnych miejscowości.

Projekt ochrony biernej ziemi kłodzkiej poddany był konsultacjom społecznym pod koniec 2019 roku. Zgłoszono wówczas propozycje dodatkowych rozwiązań uwzględniających potrzeby lokalnych społeczności, jak również wynikających z unikalnego charakteru miejscowości tego regionu.

Część propozycji będzie zrealizowana, wśród nich znajduje się m.in. budowa kanału ulgi wraz z budową mostu zapewniającego dojazd do budynków Muzeum Papiernictwa, budowa wału przeciwpowodziowego zabezpieczającego komunalną oczyszczalnię ścieków w Polanicy-Zdroju, zapory przeciwrumowiskowe na Bystrzycy Dusznickiej w celu zabezpieczenia Dusznik-Zdroju i Polanicy-Zdroju, profilowanie terenu pod plażę w Bystrzycy Kłodzkiej oraz budowa schodów do rzeki w Kłodzku, wraz z zagospodarowaniem terenów nadbrzeżnych na potrzeby ścieżek dydaktycznych.

Nie będzie wywłaszczeń

Jak wyraźnie podkreślił Krzysztof Woś, Wody Polskie nie zamierzają pozbawiać mieszkańców ich gruntów i domów.

-Nie będzie żadnych wywłaszczeń. Jeżeli chodzi o grunty, które będą potrzebne do tego, aby je tymczasowo lub na stałe zająć, to ograniczyliśmy je do absolutnego minimum. Praktycznie te grunty sprowadzają się do korekty linii brzegowej. Wszędzie tam będą płacone odszkodowania - mówi.

Projekt spotkał się z aprobatą lokalnych władz, swoje zadowolenie z tego faktu wyrazili obecni na konferencji starosta Maciej Awiżeń i burmistrz Kłodzka Michał Piszko.

-Wszystkie działania Wód Polskich i samorządu są potrzebne dla osłony nas przed powodzią. Co roku na tej górskiej ziemi mamy problemy z nadmiernymi opadami i wystąpieniem rzek. Bardzo się cieszymy, że przystąpiono do tych działań i będziemy wspierać w każdej możliwej działalności - deklaruje starosta Awiżeń.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zakończy się w 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto