Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Działkowiec ma szczęście, może być bliżej przyrody (WYWIAD)

Malwina Zuterek
archiwum prywatne
Ryszard Burzyński od 18 lat jest prezesem Ogrodu Działkowego „Szafran” w Kłodzku. Opowiada nam o swojej pracy, którą połączył z pasją.

W Zarządzie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Szafran” w Kłodzku Ryszard Burzyński jest już od około 29 lat, początkowo jako jego członek, następnie przez okres 10 lat jako wiceprezes Zarządu. Od 2000 roku pełni funkcję prezesa Zarządu ROD „Szafran”, który liczy ok. 5 ha, gdzie wyodrębniono 120 działek ogrodowych

Od ilu lat jest Pan działkowcem?

Swoją przygodę w Polskim Związku Działkowców rozpocząłem wiosną 1985 roku, w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Krokus” w Stroniu Śląskim, gdzie przez okres 3 lat użytkowałem razem z żoną Barbarą działkę ogrodową. W 1987 r. po przeprowadzeniu się do Kłodzka, już wiosną 1988 r. nabyliśmy działkę w Ogrodzie „Szafran,” którą użytkujemy do dnia dzisiejszego. Sumując działkowcem jestem już ponad 33 lata.

Czy połączenie bycia działkowcem i prezesem zarządu było przypadkiem czy wynikło z chęci działania na rzecz ulubionego ogrodu?

Nigdy nie stroniłem od pracy społecznej na rzecz innych osób, praca społeczna daje mi wiele satysfakcji i osobistego zadowolenia. W związku tym wybór przez działkowców na prezesa Zarządu nie był przypadkowy. Cieszę się, że tak się stało, bowiem praca społeczna w Ogrodzie to moje hobby i pasja. Cieszę się również z tego, że działkowcy są zadowoleni z pracy Zarządu, którym kieruję. Moja praca społeczna nie kończy się tylko na Ogrodzie „Szafran,” pełnię również bardzo odpowiedzialną funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Szczawnie - Zdroju oraz funkcję prezesa Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej w nieruchomości, w której mieszkam. Na brak pracy nie narzekam.

Na czym polega Pana praca i czy ciężko ją połączyć z dbaniem o własny ogród?

Na Zarządzie ROD spoczywa cały ciężar zarządzania ogrodem, począwszy od nadzoru nad przestrzeganiem przez działkowców przepisów prawnych, powszechnie obowiązujących i przepisów obowiązujących w Polskim Związku Działkowców, poprzez utrzymanie w estetycznym stanie ogrodu, a skończywszy na zawieraniu umów dzierżawy działkowej, zatwierdzaniu umów przeniesienia praw do działki, nadawaniu dla zainteresowanych działkowców członkostwa Stowarzyszenia Ogrodowego PZD, lub je wygaszanie, utrzymanie kontaktu z organami samorządu terenowego, jak też organizowanie imprez działkowych, celem integracji działkowców, które staramy się organizować co najmniej raz lub dwa razy w roku oraz organizowanie współzawodnictwa i konkursu o najładniejszą działkę. Czy pracę prezesa Zarządu ROD ciężko połączyć z uprawianiem własnej działki? Odpowiem „i tak i nie,” nie raz prace na swojej działce muszę odłożyć na później, aby zająć się sprawami Ogrodu, jednak staram się pogodzić obowiązki tak, aby działka, którą użytkuję nie odbiegała swoim wyglądem gorzej od innych działek.

Co jest wyjątkowego w byciu działkowcem?

Posiadanie skrawka ziemi, który należy tylko i wyłącznie do mojej rodziny, na którym bezpośrednio można obcować z przyrodą, podziwiać obowiązujące w przyrodzie prawa, pobudzać przyrodę do życia, przetwarzać, kształtować według własnej woli, podziwiać jej piękno i jak się zmienia, obserwować walkę na śmierć i życie niektórych żyjątek, słuchać śpiewu ptaków, posłuchać szumu liści i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Czy działkowcy tworzą wspólnotę i traktują się jak rodzina, czy może często dochodzi do sporów?

W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Szafran” działkowcy tak jak w całym kraju, są pod względem politycznym zróżnicowani, jednak łączą ich wspólne więzi uprawa działki. Są dla siebie życzliwi i uczynni, często służą radą, zwłaszcza dla działkowców początkujących. Łączy ich przyjaźń i szacunek do drugiej osoby, traktują się jak jedna wielka rodzina. W ROD „Szafran” nie odnotowano od ponad 30 lat przypadku sporów lub braku poszanowania drugiej osoby.

Jakie porady dałby Pan początkującym działkowcom?

W początkującym okresie nabycia działki zazwyczaj działkowcy mają bardzo dużo pracy, ponieważ niekiedy rozpoczynają swoją przygodę na działce, zaniedbanej pod względem zagospodarowania i estetyki. W takim przypadku nie należy się załamywać, lecz zachować cierpliwość i urządzać ją według własnego pomysłu, po zakończeniu tychże czynności odczujecie wiele radości i satysfakcji oraz ujrzycie piękno swojego wysiłku, które będzie doceniane przez każdego działkowca .

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto