Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gala "Oskarowa" w Jugowie - zobacz thriller nagrany przez dzieci

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Dawid Sarysz
Kilka miesięcy pracy potrzeba było na zrealizowanie projektu filmowego z dziećmi ze świetlicy Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa. Warsztaty filmowe, reżyserskie, aktorskiej, dźwiękowe, tworzenie scenariusza, odgrywanie ról, montaż... i wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień gali na której młodzi twórcy zostali nagrodzeni "Oskarami".

Dzieci, w różnym wieku, przez kilka miesięcy przygotowywały się do pracy na planie filmowym poprzez uczestnictwo w warsztatach filmowych, aktorskich, reżyserskich, dźwiękowych z profesjonalnym sprzętem i pod okiem Dagmary Przewłockiej, terapeutki zajęciowej oraz Michała Dawidowicza, instruktora teatralnego. Wkład młodych twórców w powstawanie tego filmu był ogromny. Począwszy od wymyślenia koncepcji filmu (thriller), tworzenia scenariusza, poprzez wszystkie etapy jego powstawania do efektu końcowego, jakim jest obraz zatytułowany "Co lepiej porywa ufo czy film?"

Dzieci zagrały w thrillerze, który same wymyśliły. Gala
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

fot. Dawid Sarysz

- Oprócz scenariusza, który został napisany przez dzieci, odgrywane były poszczególne role przez młodych bohaterów. Tekst dzieci również tworzyły same improwizując do danej sceny w bardzo naturalny sposób - powiedziała Dagmara Przewłocka. - Dzieciom towarzyszyło wiele emocji i nowych doświadczeń - dodała.

Dzieci bardzo mocno angażowały się w każdy kolejny etap realizacji filmu. Poznawały filmowy sprzęt. Kiedy pracowały nad dźwiękiem doświadczyły jak dobrze profesjonalny mikrofon zbiera każdy szmer, szept, dźwięk lodówki, przejeżdżające auto i teraz wiedzą dlaczego tak ważne przed rozpoczęciem zdjęcia są okrzyki reżysera: "cisza na planie!". Okiem kamery nagrywały same niektóre elementy, ustawiały oświetlenie i poznawały od kuchni X Muzę.

- Pewnego dnia, podczas kręcenia kolejnych ujęć dzieci wczuwały się tak mocno, że nie zauważyły, że zdjęcia się skończyły - uśmiecha się Marzena Oleksy-Sarysz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa, w świetlicy którego realizowano ten filmowy projekt. - Kiedy ich uświadomiłam o tym, same były w szoku jak bardzo pochłonęły ich te aktorskie zadania - uzupełnia.

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gala "Oskarowa" w Jugowie - zobacz thriller nagrany przez dzieci

Fabuła filmu

Początek filmu to historia oparta na lokalnych legendach ale i faktach. Opowiada o niej pan Zbigniew Babiak, historyk, przewodnik, nauczyciel, artysta malarz i plastyk, fotograf. Jest on również wychowawcą w świetlicy Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa. Jego opowieści są znane lokalnej społeczności.

Dzieci zagrały w thrillerze, który same wymyśliły. Gala
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

fot. Dawid Sarysz

Grupa dzieci najpierw rozpoczyna prace plastyczne nad zobrazowaniem dziwnych zjawisk z opowieści pana Zbyszka. Potem ukradkiem wymyka się ze świetlicy i udaje się na poszukiwania owych zjawisk i tajemniczego przejścia, które podobno wcześniej widziano właśnie w tym budynku. Niestety główny bohater Bartek znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Rozpoczyna się podróż Bartka i zmartwienie dzieci i wychowawcy o to gdzie zniknął. W tym filmie fikcję obrazują prawdziwe miejsca i elementy prawdy i legend. Co stało się z Bartkiem? Czy udało się go odnaleźć? Zobaczcie sami...

ZOBACZ FILM

Cóż, lockdown, pandemia zmusiły do przerwania zdjęć. Skończyło się tak... jakby miał być ciąg dalszy tej historii. Kto wie?

Dzieci zagrały w thrillerze, który same wymyśliły. Gala
Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

fot. Dawid Sarysz

Na środowej gali, która odbyła się w Gminnum Klubie Seniora w Jugowie, wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli film. Dzieci, które przyszły ubrane i uczesane jak na prawdziwą galę Oskarową przystało, opowiadały chętnie o swoich przeżyciach podczas realizacji filmu. Otrzymały "oskarki", notesy i torby z nadrukowanym tytułem filmu. Nie mogło zabraknąć czerwonego dywanu, fleszy i reflektorów oraz ścianki filmowej. Był też słodki poczęstunek, rozmowy, radość i uśmiechy. Wymyślano również dalszy ciąg tej historii, czyli scenariusz na kolejny film, którego młodzi twórcy nie mogą się już doczekać.

W filmie wystąpili: Dominika Aniszewska, Kaja Burnos, Aleksandra Hurycz, Bartosz Kłysz, Malwinka Kłysz, Zuzanna Kozioł, Igor Łuciów, Kornelia Łuciów, Lena Majewska, Maja Machniewicz, Justyna Piętak, Patrycja Sarysz, Amelia Szymczak, Alicja Rudnicka, Mikołaj Rudnicki, Marzena Oleksy-Sarysz i Zbigniew Babiak.

Zdjęcia, reżyseria: Michał Dawidowicz
Montaż: SPJ Media Paweł Jadowski i Michał Dawidowicz
Kolor korekcja: Zbigniew Bodzek
Koordynacja projektu: Joanna Kołodziejczyk

Specjalne podziękowania dla Teresy Grzesik i Anny Ścięgaj z KGW Jugowianki, Krzysztofowi Szpakowskiemu za użyczenie obiektu Molke III do zdjęć, Maciejowi (przewodnikowi muzeum Molke) oraz Fundacji Wspierania Integracji Społecznej OMNES SIMUL oraz dla Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa.

Podziękowania również dla Przemysława Burnosa, kierownika Gminnego Klubu Seniora w Jugowie za pomoc w przygotowaniach gali i udostępnienie pomieszczeń Klubu Seniora.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z GALI OSKARÓW >>> TUTAJ <<< LUB NA KOLEJNYCH STRONACH GALERII >>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gala "Oskarowa" w Jugowie - zobacz thriller nagrany przez dzieci - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto