Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

KJ
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Oleśnicy przekazuje informacje na temat Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest tradycyjnie w trzeci czwartek listopada. Idea tego Dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1974 roku, w Polsce obchodzony jest od 1991 roku.

Na początku lat 90 spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 konsumpcja papierosów wyniosła około 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie współczynnik umieralności z powodu raka płuca u mężczyzn w wieku 20-64 lata spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę.

Problem palenia tytoniu jest jednak w Polsce wciąż aktualny – papierosy nadal pali około 9 milionów Polaków, co trzeci mężczyzna oraz co piąta kobieta. Co roku ponad 7 mln ludzi na świecie umiera z powodu czynnego i biernego palenia tytoniu. W Polsce liczba ta wynosi ok. 70 tys.

Badania wskazują, że palenie tytoniu odpowiada za 87-91% zachorowań na nowotwór płuca u mężczyzn i 57-86% u kobiet. Palenie odpowiada również za ponad 80 proc. zachorowań na raka krtani, co drugi nowotwór gardła, co trzeci jamy ustnej i przełyku, co czwarty nowotwór wątroby, co piąty rak żołądka, co drugi przypadek raka dolnych dróg moczowych, jedno na dziesięć zachorowań na raka nosa i zatok.

Palenie tytoniu jest także przyczyną zachorowań na choroby układu oddechowego i układu krążenia. W przypadku osób palących prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową i udar mózgu jest dwu- do czterokrotnie wyższe niż wśród niepalących, a u dorosłych narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego ryzyko zachorowania wzrasta o 25-30%.

Pamiętajmy, że zaprzestanie palenia jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.

Korzyści wynikające z zaniechania palenia widoczne są niemal natychmiast:

· w ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi,

· w ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu,

· w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc,

· rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących,

· okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących,

· piętnaście lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.

źródło: PSSE w Oleśnicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olesnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto