Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj jest noc spadających gwiazd! Skąd najlepiej je obserwować na Dolnym Śląsku? [MIEJSCA, MAPA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Podczas dzisiejszej nocy można również zaobserwować Bolid z roju Perseidów, czyli bardzo jasną spadającą gwiazdę
Podczas dzisiejszej nocy można również zaobserwować Bolid z roju Perseidów, czyli bardzo jasną spadającą gwiazdę Aneta Zurek / Polska Press
W nocy z 12 na 13 sierpnia, na niebie, czeka nas niemała atrakcja. Widoczny będzie deszcz Perseidów, czyli meteorów po pozostałościach komety. Efekt spadających gwiazd ma być też widoczny na Dolnym Śląsku.

Spis treści

Spadające gwiazdy, czyli pozostałości po komecie

Perseidy, zwane również Łzami św. Wawrzyńca są związane z kometą 109p/Swift-Tuttle, która okrąża Słońce mniej więcej co 133 lata. Obecnie nie jest ona widoczna w żadnym teleskopie i szansa na jej zobaczenie jest marna – w pobliże Słońca wróci dopiero w 2126 roku.

Jednak dzisiejszej nocy możemy podziwiać jej pozostałości, czyli Perseidy, których maksimum przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia, około godz. 3. Liczba obserwowalnych spadających gwiazd wyniesie od 6 do 15 w czasie 2-3 minut!

Jak tworzą się Perseidy?

- W przestrzeni kosmicznej są obiekty, które regularnie uzupełniają materiał skalny w przestrzeni międzyplanetarnej. Tymi obiektami są komety. Kiedy obiekt tego typu zbliży się na niewielką odległość od naszej gwiazdy, ciepło i promieniowanie słoneczne odparowuje lód z powierzchni komety, tworząc świecący warkocz jonowy na niebie. Uwalnia ono również cząsteczki pyłu uwięzione w lodzie, generując drugi warkocz pyłowy, odbijający światło słoneczne. Uwolnione w nim cząstki pyłu pozostają rozsiane wzdłuż trajektorii komety. Jeśli orbita komety przecina ziemską, nasza planeta będzie napotykać cząstki w tym samym czasie każdego roku. I to właśnie te pozostałości są źródłem deszczu meteorów – wyjaśnia Grzegorz Walijewski z biura prasowego IMGW.

Gdzie obserwować Noc Spadających Gwiazd na Dolnym Śląsku?

Wpatrywać należy się w północno-wschodni horyzont, a dokładnie w gwiazdozbiór Perseusza. To właśnie stamtąd mają wyłaniać się meteory. Najlepiej wyjechać poza aglomerację miejską, gdzie zanieczyszczenie nieba sztucznym światłem jest najmniejsze. Nie zapomnijmy także przyzwyczaić naszych oczu do ciemności, wtedy rezultaty będą najbardziej efektowne.

Na Dolnym Śląsku dobrymi punktami obserwacyjnymi są:

  • Park Krajobrazowy Dolina Baryczy obok Milicza,
  • Góra Ślęża obok Sobótki (Masyw Ślęży),
  • Uroczysko Wołów obok Wołowa,
  • Bory Dolnośląskie pod Żarami,
  • Polana nad Węglicem blisko Zgorzelca.

Najlepszymi miejscami do obserwacji są oczywiście góry. Na Dolnym Śląsku Perseidy będą doskonale widoczne z Sudetów: Śnieżki, Gór Sowich, Gór Stołowych czy Karkonoszy.

W sieci dostępna jest mapa, która pokazuje, gdzie pada najmniej sztucznego światła. Poszukajcie swoich okolic pod tym linkiem: MAPA ZANIECZYSZCZENIA ŚWIATŁEM

Prognoza pogody dla Dolnego Śląska - noc z piątku na sobotę (12/13 sierpnia)

W nocy przewiduje się małe zachmurzenie od wschodu województwa stopniowo wzrastające do dużego, aż do wystąpienia nad ranem opadów deszczu. Na krańcach wschodnich możliwa burza. Temperatura minimalna od 12°C na zachodzie do 17°C na północnym wschodzie. Wiatr słaby, przeważnie północno-wschodni. W czasie burz wiatr porywisty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto