Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekoraport: Kto się nie boi worków na śmieci? Gdzie najbardziej dbają o czystość?

Redakcja
Po każdej kolejnej akcji sprzątania, na ulicach miast stoją długie szpalery worków wypełnionych śmieciami. W Tychach zabiera je wyspecjalizowana firma, w Rudzie Śląskiej bezrobotni
Po każdej kolejnej akcji sprzątania, na ulicach miast stoją długie szpalery worków wypełnionych śmieciami. W Tychach zabiera je wyspecjalizowana firma, w Rudzie Śląskiej bezrobotni arch.
Najważniejsze są argumenty. Trzeba przekonać inspektorów, że śmieci usuwane są na bieżąco. A jeśli nie są to dlatego, że nie można. Dlaczego nie można? Bo teren nie należy do gminy i są trudności ze znalezieniem właściciela. Raporty przysyłane do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska pełne są takich wyjaśnień. - Na terenach należących do miasta dzikie wysypiska likwidowane na bieżąco (ul. Kochanowskiego i Brodzińskiego). Tereny prywatne - interwencja Straży Miejskiej (ul. Wypoczynkowa, Stalowa, Towarowa) - tłumaczy inspektorom Lubomir Zawierucha, zastępca prezydenta Bielska-Białej.

Raport z Rudy Śląskiej jest obszerny i dobrze przygotowany. Dzikie wysypisko przy ul. Bielszowickiej zostało uprzątnięte. Śmietnik przy ul. Czarnoleśnej zniknął z części terenu, która jest własnością miasta. Czarnoleśną posprzątali w ramach prac interwencyjnych bezrobotni oraz podopieczni MOPS. Zebrali 67 metrów sześc. śmieci. A co z częścią Czarnoleśnej, która jest własnością Kompanii Węglowej? Spółka została zobowiązana do uporządkowania terenu - napisano w raporcie. I tyle, bo tyle na razie może zrobić gmina. Poprosić Kompanię, żeby na swoim posprzątała. No to my też prosimy - razem z panią prezydent Rudy Śląskiej oraz inspektorami WIOŚ.

Ruda Śląska to zresztą jedna z gmin, gdzie samorząd dba o czystość w mieście. Dobrym pomysłem okazało się zatrudnienie bezrobotnych oraz podopiecznych MOPS do prac porządkowych. Od początku tego roku uprzątnięto 61 dzikich wysypisk. Śmieci są zbierane do podstawionych kontenerów i worków, a następnie przekazywane wyspecjalizowanej firmie, która odstawia je na składowisko odpadów spełniające wymogi ochrony środowiska.

Niektórym gminom trzeba więc oddać sprawiedliwość - przejęły się kontrolą WIOŚ prowadzoną w ramach naszej kampanii "Życie po śmieciach". W Jaworznie posprzątano większość dzikich wysypisk m.in. przy ul. Olszewskiego i Długoszyńskiej. A stare koryto Przemszy? - Teren zostanie uprzątnięty do końca listopada 2011 r - zapewnia kierownik referatu usług i nadzoru komunalnego Ryszard Romanowski. W Zabrzu odpady zbierane z dzikich wysypisk są segregowane.

W Wodzisławiu Śląskim powołano patrol ekologiczny w straży miejskiej, który ma walczyć z dzikimi wysypiskami, w gminie prowadzona jest akcja "Czyste miasto". Ale to wciąż za mało. Będzie dość dopiero wtedy, gdy śmieci znikną z naszych ulic i lasów.


Minister odpowiada gminom

Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska o ustawie śmieciowej
Wydaje się, że jako gminy mamy dużo czasu na wprowadzenie nowej ustawy. Ale tak nie jest, bo potrzebne są nam konkretne przepisy wykonawcze. Kiedy do nas dotrą?
Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 15 lipca br., a więc gminy już mogą rozpocząć przygotowania do nowego systemu. Ustawa wchodzi w życie 1 tycznia 2012 r., ale przecież przewidziano okresy przejściowe dla poszczególnych działań, tak aby cały system zaczął funkcjonować 1 lipca 2013 r. Tak więc ci , którzy naprawdę chcą dokonać zmian dla swojej społeczności, powinni zdążyć. Faktycznie w ustawie zapisano upoważnienia do wydania aktów wykonawczych, m.in. dla rozporządzenia dotyczącego wymagań jakie powinny spełniać podmioty odbierające odpady, czy rozporządzenia określającego poziomy dla recyklingu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych. Zapewniam, że w resorcie dokładamy wszelkich starań, żeby te najbardziej istotne z punktu widzenia możliwości realizacji przepisów ustawy rozporządzenia weszły w życie wraz z ustawą, a więc w styczniu 2012 r. Wcześniej, bo na przełomie września i października projekty rozporządzeń będą poddane konsultacjom społecznym. Zapraszam więc do analizy naszych propozycji i wyrażenia swojej opinii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto