Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góry Bystrzyckie rajem dla wędrowców

d
Ponad 40 kilometrów wzgórz i dolin porośniętych świerkowymi lasami, prawie bezludnych. Czasem tylko w okresie letnim spotyka się przy szlaku miejscowych, którzy z wiosek wędrują w góry na jagodowe żniwa.

Łatwiej tu o drwala czy grzybiarza niż o turystę. Pierwotny charakter tej krainy można poczuć nie wysiadając z samochodu. Widoki z Autostrady Sudeckiej (Zieleniec – Międzylesie) zadowolą też miłośników turystyki rowerowej. Ale dla samej przyrody warto zjechać z głównej drogi i zapuścić się w leśne ostępy.

Góry Bystrzyckie tworzą zwarty wał, który rośnie w kierunku południowym. Przełęcz Spalona dzieli je na:
część północną - o charakterze spłaszczonej wyżyny, z przyległym rezerwatem "Torfowisko pod Zieleńcem" (zielony szlak) oraz często i chętnie odwiedzanym przez turystów schroniskiem "Pod Muflonem" (niebieski, żółty, czerwony);
część południową - o wyraźnym kształcie górskiego grzbietu, z Jagodną (977 m; niebieski szlak z przełęczy) i ruinami zamku Szczerba pod Gniewoszowem.

JAGODNA - jeszcze w 2003 roku potykaliśmy się tu o rozrzucone na szczycie belki – resztki kilkunastometrowej wieży i ławeczek. Rok później już ich tam nie było, pojawiły się za to solidne ławy i stół, wykonane przez leśników z grubych pni drzew. Po zachodniej stronie płaskiego wzniesienia rozpościera się widok na Dolinę Orlicy. Leśną drogą prowadzącą stromym wschodnim zboczem, gęsto porośniętym jagodowymi krzewinami, dojdziemy do Autostrady Sudeckiej. A przyszliśmy – jak zdecydowana większość jej zdobywców – od strony północnej, niebieskim szlakiem, jedynym, jaki przechodzi przez szczyt Jagodnej. Z Przełęczy Spalonej do Międzylesia, z jeszcze jednym ważnym przystankiem – przy ruinach zamku Szczerba pod Gniewoszowem. Można też tę wycieczkę (w krótszym wariancie) rozpocząć i zakończyć na przełęczy.

Zobacz też:
*Przewodnik turysty: Czarci Młyn w Czerniawie
*Rybnica Leśna: Kościółek z pelikanem

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto