Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historyczny czwartek: Drugie życie wyjątkowego Pałacu Kamieniec

opr. DB/MG
Jacek Halicki/Wikipedia
„Obawiam się, że go kupimy” powiedzieli obecni właściciele Pałacu Kamieniec, po czym go... kupili. Przedstawiamy historię tego wyjątkowego w skali kraju obiektu

Początki osadnictwa w Kamieńcu datowane są na pierwszą połowę XIV w. Do XV w. tutejsze dobra przechodzą przez ręce rodów von Pannwitz i von Haugwitz z Piszkowic. W kolejnym stuleciu Kamieniec staje się częścią państwa stanowego Korytów, a pod koniec XVIII w. mieszka tu ponad 200 osób, w tym 10 zagrodników, 30 ogrodników i chałupników. Kamieniec podobno słynął wówczas z cenionego targu końskiego. Hodowano tu także owce merynosy.

Pałac Kamieniec powstaje z końcem XVIII stulecia. Hrabia von Hartig, ówczesny właściciel dóbr kamienieckich wznosi niewielki barokowy pałac. Budynek powstaje na planie prostokąta z wysuniętymi ryzalitami w kierunku północnym i południowym i jest przykryty mansardowym dachem. Od strony południowej pałacu znajdował się niewielki ogród ozdobno-użytkowy, który otoczono kamiennym murem. Jednym z najdłużej panujących rodów w Kamieńcu była rodzina Von Mutius. W 1782 roku Pałac w Kamieńcu przechodzi w ręce rodu von Mutius, z którego inicjatywy na północ od pałacu założono kamieniołom wapienia i wzniesiono piec do jego wypalania. Od 1830 r. jako właściciel pałacu wymieniany jest pastor Karl Eduard Grandke. Być może to od jego nazwiska pochodzą inicjały EG, które odkryliśmy na kamieniu węgielnym pod elewacją.

Po pastorze pałac dziedziczy jego żona Konstancja Luiza von Mobius. Od 1861 r. właścicielem rezydencji jest z kolei rodzina hrabiów von Ohlen und Adlerskron. Majątek w Kamieńcu przeżywa prawdziwy rozkwit za czasów panowania rodziny von Seherr-Thoss. Majątek kupuje baron Artur von Seherr-Thoss, pan na Dobromierzu. Szukał miejsca na rodzinną siedzibę dla siebie i swojej świeżo poślubionej Clary. Gdy ujrzał Kamieniec, nie miał wątpliwości: - Clarciu, tu jest pięknie! Zostajemy - wyrzekł do żony i zapłacił za pałac, a dwa lata później zlecił jego przebudowę i modernizację folwarku.

Barokowy pałac został wówczas powiększony o północne, eklektyczne skrzydło, a wejście do niego oprawione w portal z piaskowca, zwieńczony kartuszem herbowym. Artur i Clara nie doczekają się niestety dzieci. Po ich śmierci majątek zostaje podzielony między bratanka Artura - Joachima i jego dwóch synów: Erwina i Friedricha Artura. Majątek w Kamieńcu rozwijał się nieprzerwanie do pierwszej połowy XX wieku. Barokowy ogród użytkowo-ozdobny staje się ogrodem krajobrazowym. Właściciele pałacu bardzo o niego dbają, stale go udoskonalając i czyniąc z niego swoją prywatną oazę.

"Na ziemi rozpościerały się tam kolorowe dywany wiosennych kwiatów, tworząc cudowne zestawienie kolorów” - pisze wówczas o ogrodzie opiekująca się nim Andrea-Margot v. Scherr-Thoss, żona Joachima. Na jego skraju staje herbaciarnia. Jednocześnie w kamienieckim folwarku rozwija się uprawa owoców i zbóż, sprzedawanych w okolicznych miasteczkach i uzdrowiskach. Lata powojenne to dla pałacu i folwarku w Kamieńcu lata największych zniszczeń. Pałac i jego zabudowania folwarczne pełnią funkcje mieszkalno-użytkowe, a to mocno się na nich odbija. Budynki nie są remontowane, pomieszczenia są dzielone na mniejsze, a na parterze zabytku składowane są nawozy…

W 2004 r. pałac opuszczają ostatni mieszkańcy, ale to nie oznacza poprawy jego losu. Szybko pojawiają się tam wandale i złodzieje, którzy wypruwają ze ścian instalacje, zaśmiecają pałac, kradną i niszczą elementy jego wyposażenia i obsmarowują ściany graffiti. .”Boję się, że go kupimy” powiedział na głos przyszły właściciel pałacu gdy zobaczył go po raz pierwszy. Nowi właściciele pałacu zaczynają remont zrujnowanego zabytku. Najpierw jednak budynek pałacu, dawne zabudowania folwarczne i przypałacowy ogród stają się przedmiotem specjalistycznych opracowań, a także opasłych projektów budowlanych i wykonawczych. Długie lata żmudnej renowacji i prac konserwatorskich uhonorowane zostały nadaniem Pałacowi Kamieniec nowego życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto