Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hommage à Kieślowski już 5-7 września

oprac.
Sokołowsko
Sokołowsko Marcin Polak
Film „Amator" i jego twórcy będą osią 4. edycji Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski w Sokołowsku. Zapraszmay 5-7 września 2014

Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ" zaprasza na 4. edycję Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, odbywającą się w dniach 5-7 września w Sokołowsku na Dolnym Śląsku, gdzie Krzysztof Kieślowski spędził część dzieciństwa. Festiwal ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych twórców filmowych. Organizatorzy festiwalu chcą pozostać wierni dziedzictwu wybitnego artysty, który przez wiele lat rozwijał swój styl, dowodząc swoich umiejętności zarówno w dziedzinie dokumentu, jak i filmu fabularnego. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.

      „Świat zmontowany", to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu, a pretekstem do dyskusji jest „Amator" nakręcony w 1979 roku, jeden z najwybitniejszych polskich filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. W 35-lecie jego premiery, film zostanie zaprezentowany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem filmu Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosi wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej „Czy świat zmontowany jest wiarygodny?", który będzie wprowadzeniem do tegorocznej edycji. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jerzy Stuhr, odtwórca głównej roli w „Amatorze", a w związku z pokazem filmu odbędą się aż trzy spotkania z publicznością. W sobotę, po projekcji, widzowie będą uczestniczyć w panelu „Drugie życie filmu" z udziałem m.in. Jacka Petryckiego, Michała Żarneckiego, Krzysztofa Knittla, Rafała Waltenbergera, Krzysztofa Zanussiego, Ireny Strzałkowskiej i Grzegorza Molewskiego z Cyfrowego Repozytorium Filmowego – paneliści będą dyskutować o znaczeniu i procesie twórczym rekonstrukcji. W niedzielę, odbędzie się spotkanie z twórcami „Amatora", którzy będą wspominać pracę przy powstawaniu filmu, współpracę z Krzysztofem Kieślowskim, a także to jak odbierano film 35 lat temu i jak czytamy go dziś. Również w niedzielę publiczność festiwalowa będzie miała okazję na niezwykłe „Spotkanie autorskie z Jerzym Stuhrem". Wybitny aktor i reżyser poprowadzi „sam ze sobą", i opowie nieznane dotąd anegdoty związane z powstawaniem filmu. 6 września, drugiego dnia festiwalu, goście wezmą udział w Uroczystej Gali, podczas której po raz pierwszy zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć i pamiątek z planu zdjęciowego „Amatora" oraz z jego premiery  w Chybiu.

    Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. W trakcie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 40 projekcji w kinoteatrze „Zdrowie" i trzech kinach plenerowych. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, w programie festiwalu znalazły się tytuły korespondujące z twórczością Kieślowskiego. W tym roku filmy będą wyświetlane w blokach tematycznych.

    W bloku „Pretekst: Amator", poza głównym obrazem festiwalu, pokazane zostaną filmy nawiązujące do dyskusji o odpowiedzialności artysty i jego niezależności. Prezentowane filmy zagraniczne - „Historie rodzinne" reż. Sarah Polley, „5 rozbitych kamer" reż. Emad Burnat i Guy Davidi, „To nie jest film" reż. Mojtaba Mirtahmasb i Jafar Panahi - będą pretekstem do dyskusji o przekraczaniu, współcześnie przez film, granicy między fiction a non-fiction. Gościem specjalnym panelu będzie Serge Gordey, producent filmu „5 rozbitych kamer" (nominacja do Oscara 2013), a spotkanie poprowadzi Marcin Latałło, reżyser, aktor i scenarzysta. W części polskiej pokazane zostaną „Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego i „Ćma" Tomasza Zygadły. W bloku „Amator: Suplement", dodatku do projekcji głównego filmu festiwalu, zaprezentowane zostaną filmy poświęcone stricte „Amatorowi". Krzysztof Wierzbicki, wieloletni współpracownik Kieślowskiego i drugi reżyser „Amatora", w swoim dokumencie „Kieślowski i jego Amator", opowiada o powstawania filmu i o znaczeniu, jakie odegrał w nim amatorski klub filmowy Klaps z Chybia, a także działający w nim reżyser Franciszek Dzida.

Zaprezentowany zostanie również amatorski film Dzidy „Nietutejsza" oraz realizacja filmowa „Franciszek Dzida: Moment olśnienia" autorstwa Wojciecha Szwieca. W kinie plenerowym na Placu Kieślowskiego widzowie będą mogli obejrzeć etiudy amatorskie, zrealizowane w Klubie Filmowym Klaps. „Uczniowie Kieślowskiego" to blok, w którym wyświetlony zostanie film fabularny „Jeśli nie my to kto" Andresa Veiela niemieckiego reżysera filmów fabularnych i dokumentalnych oraz dramaturga, który był słuchaczem seminariów filmowych, prowadzonych w latach 80-tych przez Kieślowskiego w Kulturhaus Bethanien w Berlinie. W bloku znajdzie się również „Piekło niebo" Natalii Korynckiej-Gruz oraz szkolna etiuda Grega Zglińskiego „Przed zmierzchem". „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja" to nazwa bloku, w którym zostaną pokazane filmy dokumentalne „Jak to się robi?" Marcela Łozińskiego oraz „Przywódcy" Pawła Ferdka.

W ramach bloku odbędzie się panel dyskusyjny, którego gościem specjalnym będzie wybitny dokumentalista Marcel Łoziński, nominowany w 1994 roku do Oscara za dokument „89mm od Europy". W bloku „Dokument z podróży"widzowie zobaczą filmy „Ojciec i syn w podróży" Marcela Łozińskiego, „Wszystko jest możliwe" Lidii Dudy oraz „Daleko od miasta" Macieja Cuske.„Spotkanie z czeskim dokumentem", to wybór filmów dotykających społecznych aspektów życia współczesnego człowieka, odkrywających pułapki rzeczywistości, przybierające nieraz absurdalny charakter. W tym cyklu uczestnicy festiwalu obejrzą „Wszystko dla dobra świata i Nošovic" Víta Klusáka, „Czeski sen" Víta Klusáka i Filipa Remundy oraz „Auto*Mat" Martina Marečka. Blok „Wiek XXI, nowe spojrzenie" jest okazją do przyjrzenia się bliżej filmom wybitnej brytyjskiej reżyserki Andrei Arnold oraz młodej i obiecującej polskiej reżyserki Katarzyny Klimkiewicz. Zaprezentowane zostaną w nim między innymi obsypane nagrodami „Red Road" i „Fish Tank" Arnold oraz fabuły Klimkiewicz, „Zaślepiona" i najnowsza „Wyspa". W bloku „Młode kino" pokazane zostanie kino współczesne, tworzone przez młodych, o młodych i dla młodych.

Głos pokolenia, interesujące debiuty, filmy wyróżniające się sposobem realizacji lub wyborem tematu oraz takie, które zdobywają rozgłos dzięki nagrodom na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych: „One" i „Chwila" Marty Grabickiej, „Granice wytrzymałości" Marka Marlikowskiego, „Nasza zima zła" Grzegorza Zaricznego, „Matka" Łukasza Ostalskiego, „128 szczur" Jakuba Pączka, „Mazurek" Julii Kolberger, „Ojcze masz" Kacpra Lisowskiego, „Serca dwa" Katarzyny Warzechy oraz „Jestem Polakiem" Pawła Hejbudzkiego.  Na zakończenie festiwalu, w corocznym cyklu „Dokument Kieślowskiego", widzowie festiwalu obejrzą „Gadające głowy", krótkometrażowy dokument z 1980 roku będący zapisem pewnego rodzaju sondy społecznej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto