Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Dolnośląski Konkurs Historyczny Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci

Ewa Magierowska, opiekun redakcji „Faktów ZSO” w Bystrzycy Kłodzkiej
Konkurs pod hasłem „Bohaterowie walk o niepodległość” zorganizowany został w tym roku przez historyków: dyrektora szkoły – Pawła Popiela, wicedyrektora Rafała Marka, Norberta Ryznara, Łukasza Puchalskiego, Martę Ankowską oraz Jacka Bińka.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister i Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, Senator RP Aleksander Szwed, biskup świdnicki - Ignacy Dec, Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, Instytut Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu, TVP3 Wrocław.

Obecni byli: burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej – Renata Surma, Maciej Szymanek, który reprezentował Senatora RP Aleksandra Szweda, major w stanie spoczynku reprezentujący WKU w Kłodzku - Krzysztof Królewiecki, Jerzy Rudnicki z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Andrzej Koziar z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, Krzysztof Łagojda — historyk i doktorant w Zakładzie Historii Europy Wschodniej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, przedstawiciel Związku Piłsudczyków w Nysie - Stanisław Kuszła, Katarzyna Pawlak-Weiss dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu.

Msza św.

W tym dniu o 8.30 ks. wikary Gabriel Horowski w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła odprawił mszę św., w której wzięli udział uczniowie I LO w Bystrzycy Kłodzkiej, nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz spośród zaproszonych gości: pan Andrzej Koziar i pan Stanisław Kuszła. Były też poczty sztandarowe I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrzycy Kł.

-Chrześcijanin, który wierzy w działanie Boga, czuje się również zobowiązany do modlitwy za naród i swoją ojczyznę, która stanowi miejsce jego życia, nauki, pracy, troski, ale także źródło tradycji i wspólnotowych doświadczeń. Zgromadzeni, w bystrzyckiej świątyni, wspólnie pragniemy oddać hołd wszystkim bohaterom, którzy pragnęli wolnej i niepodległej Polski, którzy przez lata okupacji i komunistycznych rządów, byli prześladowani i niszczeni, bo byli wierni wielkim wartościom, takim jak: Bóg, Honor i Ojczyzna. 1 marca - to data, kiedy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyklętych, a raczej Niezłomnych, bo swym męstwem, patriotyzmem i przywiązaniem do tradycji, nie chcieli zdradzić ukochanej Ojczyzny i narodowych wartości. Starano się wymazać ich z pamięci, ale my dziś chcemy pokazać, że o nich pamiętamy i jesteśmy im wdzięczni za wolność naszego narodu, której oni tak bardzo pragnęli, a której nie wszystkim udało się doczekać – powiedział m.in. ks. Gabriel Horowski.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych

W kolejności, na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kł. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Fundatorem tablicy jest Związek Piłsudczyków z Nysy, pomysłodawcą i autorem Stanisław Kuszła. Są umieszczone na niej wizerunki rotmistrza Witolda Pileckiego, pułkownika Łukasza Cieplińskiego i „Inki” Danuty Siedzikówny.

Wykład

Gości i uczestników konkursu i ich opiekunów powitał dyrektor szkoły – Paweł Popiel. Zwrócił uwagę, że młodzież może brać przykład z postaci umieszczonych na tablicy: jak być wiernym swoim ideałom i Polsce, pracować dla niej. A kiedy trzeba, poświęcić życie.

Zaprosił zebranych do wysłuchania wykładu Krzysztofa Łagojdy: „Organizacje niepodległościowe na ziemi kłodzkiej w latach 1945-1956 i ich zwalczanie przez Urząd Bezpieczeństwa”.

Krzysztof Łagojda jest historykiem, doktorantem w Zakładzie Historii Europy Wschodniej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 2017–2019 pracownik Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. To autor artykułów naukowych i popularnonaukowych, poświęconych głównie okupacji Polski w czasie drugiej wojny światowej, zbrodni katyńskiej i czasom stalinizmu w Polsce. Autor wydanej w 2016 roku, książki pt. „Życie w cieniu śmierci. Losy rodzin katyńskich w latach 1939-1989 w świetle wywiadów z członkami Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej. Wybrane aspekty”, laureat nagrody im. Prof. Wojciecha Wrzesińskiego za najlepszą pracę magisterską z historii XX wieku. Obecnie przygotowuje pracę doktorską poświęconą stalinizacji ziemi kłodzkiej.

Zmagania konkursowe odbywały się przy udziale widowni, na której zasiedli zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej. Konkurs prowadzili: Łukasz Puchalski – nauczyciel historii oraz wicedyrektor ZSO Rafał Marek.

14 zespołów uczniów udzielało odpowiedzi z wykorzystaniem pilotów interaktywnych.

Uczestnicy konkursu na bieżąco śledzili swoje wyniki. Organizatorzy podawali także informacje o działaniach, losach, oddziałach żołnierzy wyklętych. Szczególnie uczniowie zwrócili uwagę na postać gen. Witolda Pileckiego. Wzruszenie widowni wywołały słowa jego listu do syna, który przeczytał współprowadzący konkurs Norbert Ryznar:

„Dość, że dotychczas cicho - jak makiem:
Ani słóweczka, ani robótki
Jest nieprzyjemnie w chłopaku takim
Dziś przewidywać chaosu skutki.
Jeślić Cię ręka swędzi i oko
Równego sobie szukaj – silnego
Z nim stań do walki. Uda się – a więc głęboko
Miecz wraź swój w niego!!
Lecz słabe niszczyć stworzonka – nieduże
Zabierać im życie, które im Bóg nie bierze
Tak robić potrafią przede wszystkim tchórze
Lecz nigdy nie robią tego rycerze.
Pomimo wszystko całuję Cię serdecznie. I może napiszesz mi swoje wiersze.”

- Patriotyzm, odwaga i niezłomna postawa Witolda Pileckiego przez całe jego życie stały się dla młodych ludzi wzorem do naśladowania. Postać rotmistrza zapisała się piękną kartą w historii Polski. Niech będzie to okazja do przypomnienia jego słów, z których każdy z nas może czerpać naukę – powiedział m.in. N. Ryznar. - Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem.

Wyniki konkursu:

W kategorii szkół średnich:

I m. – I Liceum Ogólnokształcące im. B.Chrobrego w Kłodzku: Krystian Niewiadomski i Olivia Neter; op. Wiesław Skrzypiec.

II m. – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kł.: Łukasz Kuś i Szymon Kubasik;

op. Wojciech Starostecki.

III m. – I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kł.: Alicja Krowiak, Patryk Furtek; op. Łukasz Puchalski.

W kategorii szkół podstawowych:

I m. – Szkoła Podstawowa w Długopolu Dolnym: Natalia Płoch, Karolina Trościanka; op. Anna Parankiewicz.

II m. – Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu: Oliwier Kapłon, Filip Balcer;

op. Monika Kulbaka.

III m. – Szkoła Podstawowa nr 1 im. A.Mickiewicza w Kłodzku: Paweł Witkiewicz, Szymon Rataj; op. Agnieszka Metych.

Finał w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury

Finał konkursu w MGOK poprowadzili uczniowie z I LO w Bystrzycy Kłodzkiej: Paulina Zawadzka i Hubert Hajduk. Przywitali zaproszonych gości, uczestników konkursu oraz widownię – młodzież z bystrzyckiego liceum.

Nagrody laureaci konkursu odebrali w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Mieli też okazję obejrzeć widowisko „Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci” przygotowane pod opieką nauczycielki Emilii Idzi-Ważgint przez uczniów klasy I C Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej.

Dyrektor szkoły podziękował uczniom za widowisko. Zwrócił uwagę, że było ono bardzo poruszające.

Gratulacje zwycięzcom i ich nauczycielom składali zaproszeni goście oraz organizatorzy.

Zabrał także głos przedstawiciel Związku Piłsudczyków w Nysie - Stanisław Kuszła, dziękując za pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Podkreślił, nawiązując do słów „Inki”, że w tym dniu wszyscy zachowali się jak trzeba. Wręczył burmistrz Renacie Surmie grafikę przedstawiającą św. Floriana, a statuetkę lwa (to miniatura lwa stojącego przed cmentarzem Orląt Lwowskich) nauczycielowi Łukaszowi Puchalskiemu.

Nagrody w konkursie ufundowali: Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka, Uczniowski Klub Sportowy „Trzy Twierdze”, Klub Radnych Rady Powiatu Prawa i Sprawiedliwości, Koło Prawa i Sprawiedliwości w Bystrzycy Kłodzkiej, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto