Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Forum Sołeckie Subregionu Wałbrzyskiego za nami

Maciej Sergel
Ponad 150 samorządowców i ekspertów z dawnego województwa wałbrzyskiego obradowało w minioną sobotę, 23 kwietnia br., w Lądku-Zdroju w hotelu Alhambra. Konferencja odbyła się w formule hybrydowej, dzięki której, każdy, kto nie mógł dojechać do Lądka-Zdroju mógł uczestniczyć w panelach dyskusyjnych w formie online.

W spotkaniu oprócz sołtysów wsi z całego subregionu wałbrzyskiego wzięli udział także przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Związku Gmin Wiejskich i organizacji pozarządowych z regionu. Tegoroczne forum skupiło się na zagadnieniach związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz poprawą transportu publicznego w powiecie kłodzkim.

- W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej poruszyliśmy temat uniezależnienia energetycznego w gminach i sołectwach, postanowiliśmy porozmawiać o problemach związanych z wykluczeniem komunikacyjnym w powiecie kłodzkim, ale przede wszystkim celem tego kongresu jest umożliwienie wymiany doświadczeń i integracja sołectw w regionie, które często komunikują się głównie na poziomie gmin – mówi o celach i założeniach konferencji w rozmowie z portalem Miłosz Węgrzyn z Fundacji Projekty Lokalne.

- W związku z nadchodzącą nową perspektywą finansową chcemy stworzyć nową strategię, zachęcając sołtysów do wspierania oddolnych inicjatyw związanych z tworzeniem spółdzielni energetycznych, wspólnego opracowywania lokalnych planów energetycznych z lokalną społecznością, tworzeniem na ziemi kłodzkiej energetyki obywatelskiej i odnawialnych źródeł energii – zachęcał uczestników kongresu do działania w tym temacie Kazimierz Szkudlarek z Kłodzkiej Wstęgi Sudetów – Lokalnej Grupy Działania.

Najwięcej emocji wzbudziła wśród sołtysów prelekcja radnego województwa dolnośląskiego Patryka Wilda. W panelu „Wykluczenie transportowe – jak zawalczyć o przyzwoity transport zbiorowy w sołectwach, gminach i powiatach subregionu wałbrzyskiego na przykładzie powiatu kłodzkiego” radny sejmiku zaproponował nowe rozwiązania w zakresie transportu publicznego w regionie.

Wychodząc z założenia, że transport publiczny jest taką samą usługą publiczna jak szkoły, wywóz śmieci czy budowanie wodociągów i kanalizacji to na powiat jako silniejszej jednostki samorządu terytorialnego niż pojedyncza gmina, spada obowiązek organizacji komunikacji publicznej. Podkreślił, że zdiagnozowanym problemem w powiecie kłodzkim, w którym funkcjonuje 11 miast i 173 sołectwa jest faktyczny brak zdefiniowanego organizatora transportu, niewykorzystywanie potencjału dopłat do ulg podstawowych, niedofinansowanie systemu i konkurencja, w której „wolny rynek” w części komercyjnej zadziałał wyłącznie w zakresie cięcia kosztów.

Radny sejmiku rozwiązanie widzi w powołaniu organizatora transportu z prawdziwego zdarzenia. Służyć by temu miało założenie związku transportowego gminno-powiatowego i zmiana systemu transportu z międzygminnego na powiatowy. Rewolucja polegałaby na wprowadzeniu jednej taryfy i integracji z koleją oraz wykupienie przez gminy biletów dla uczniów dojeżdżających do szkół w regionie.

I Forum Sołeckie Subregionu Wałbrzyskiego za nami

- Stanowiłoby to mniej niż jeden procent wydatków budżetowych gmin i starostwa. Do każdej złotówki wydanej przez gminę, starostwo dołożyłoby drugą i jak wynika z moich obliczeń, po sprzedaży biletów komercyjnych przychód spółki wyniósłby około 40 mln złotych. Dzięki temu transport publiczny zacząłby funkcjonować w europejskim standardzie i autobusy połączyłyby wszystkie sołectwa w cyklach jednogodzinnych lub dwugodzinnych w przypadku sołectw dalej położonych od stolicy regionu – mówi o możliwych rozwiązaniach w zakresie transportu zbiorowego w regionie Patryk Wild – Dałoby to także możliwość rozwoju turystki w powiecie kłodzkim, ale i szkolnictwa, gdyż do szkół mogłoby dojeżdżać jeszcze więcej dzieci z innych powiatów. System, o jakim mówię, sprawiłby, że autobusy jeździłyby w tych jedno i dwugodzinnych cyklach każdego dnia. I w dni robocze i w weekendy – podkreślił na zakończenie radny sejmiku.

Organizatorem I Forum Sołeckiego Subregionu Wałbrzyskiego są Fundacja Projekty Lokalne i Fundacja Spacerowa 7. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Związek Gmin Wiejskich RP. Partnerem kongresu był Instytut Piastów Śląskich i producent wody mineralnej z Polanicy-Zdroju Staropolanka. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji Orlen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto