Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Powiatowy Konkurs Historyczny Żołnierze Niezłomni - Żołnierze Wyklęci – w Bystrzycy Kłodzkiej

red.
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste obchody w tym dniu w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym pod wezwaniem Michała Archanioła. Obecne były poczty sztandarowe Gimnazjum nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego pod opieką p. Łukasza Puchalskiego. W Mszy św. uczestniczyli także chętni uczniowie oraz dyrekcja szkoły.

O godzinie 10 w auli ZSO rozpoczął się I Powiatowy Konkurs „Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci”. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był dyrektor szkoły – Paweł Popiel.

Uczniowie w dwuosobowych zespołach odpowiadali na pytania testowe. Liczyły się wiedza i szybkość, ponieważ odpowiadano za pomocą pilotów. Obecna była też widownia. Przygotowaniem merytorycznym konkursu zajęli się nauczyciele historii w ZSO: Marta Ankowska, Łukasz Puchalski, Jacek Biniek, Norbert Ryznar, nauczyciel historii i zarazem wicedyrektor – Rafał Marek. W auli dyrektor Paweł Popiel przygotował okolicznościową wystawę. W czasie konkursu czynna była kawiarenka.

Wśród zaproszonych gości byli obecni: starszy wizytator z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, Mariusz Kałwak, Mariusz Borcz – dyrektor biura Senatora RP Aleksandra Szweda, radny powiatu kłodzkiego. Kapitan Antoniuk z WKU w Kłodzku. Burmistrz Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka – Renata Surma.

O godzinie 12 w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury uczniowie ZSO obejrzeli multimedialny spektakl słowno-muzyczny poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Przygotowany został przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrzycy Kł. pod opieką p. Emilii Idzi-Ważgint.

Celem widowiska było uczczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych i pogłębienie wiedzy o nich. W czasie spektaklu wspominaliśmy honorowych żołnierzy poległych podczas walk m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego, który w czasie II wojny światowej dobrowolnie trafił do obozu w Auschwitz, aby przekazać informacje o tym, co się tam naprawdę dzieje. Udało mu się uciec z obozu. Walczył z Niemcami, m.in. w Powstaniu warszawskim. Po wojnie został skazany na śmierć. Poruszyły nas losy Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.

Po spektaklu dyrektor szkoły ogłosił wyniki konkursu.

Pierwsze miejsce zajęła Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu, którą reprezentowali Oliwia Neter i Michał Dudek pod opieką nauczycielki Moniki Kulbaki, drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów zajęło Gimnazjum Publiczne im. gen. Stanisława Maczka w Lądku-Zdroju reprezentowane przez Miłosza Krzonkalę i Łukasza Kusia – nauczyciel Kazimierz Gabruś. Trzecie miejsce przypadło w udziale reprezentacji Szkoły Podstawowej nr 6 im. Unii Europejskiej w Kłodzku w składzie: Ksawery Krzywiecki i Kajetan Zwierzyński – nauczyciel Agnieszka Metych.

Wśród szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku – Wiktoria Bieżyńska i Kinga Łuka, pod kierunkiem Izabeli Kapitan, drugie miejsce wywalczyła reprezentacja gospodarzy – I Liceum Ogólnokształcące z Bystrzycy Kłodzkiej – Dominika Malicka i Karol Kunicki, pod opieką Łukasza Puchalskiego, a trzecie miejsce drużyna Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego z Kłodzka: Patryk Wolak i Krystian Niewiadomski.

Tekst przygotowali: Wiktoria Szymańska, Anna Gościańska, Klaudia Dutka - klasa humanistyczno-dziennikarska ZSO w Bystrzycy Kł.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto