Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować organizm do nadchodzącej wiosny?

Teraz Rzeszów
Teraz Rzeszów
Co i jak jeść, żeby nie walczyć z kilogramami, gdy już zrobi się naprawdę ciepło? Wspólnie z naszą ekspertką z centrum żywienia i dietetyki Natur House radzimy, jak sprawić, by w naszych kuchniach już zagościła upragniona wiosna.

Rozmowa z Beatą Świstarą, dietetykiem z centrum żywienia i dietetyki Natur House
- Jakie błędy żywieniowe najczęściej popełniają rzeszowianie?
- Bardzo często nie jedzą w domu śniadań, odkładając pierwszy posiłek nawet do południa. Zazwyczaj w pracy sięgają po słodkie bułeczki, ciastka lub czekoladki, popijając kawą z cukrem. Takie produkty oczywiście dostarczą energii, ale na krótko. Nie dadzą uczucia sytości i nie zapewnią właściwej ilości składników odżywczych, w tym cennych witamin i minerałów. Spowolnią za to metabolizm, doprowadzając do przybierania na wadze. Trzeba pamiętać, że im później zje się śniadanie i im więcej posiłków pominie w pracy, tym większa będzie ochota na słodycze i pieczywo w domu na wieczór. To prowadzi do nadwagi, pojawienia się niechcianego cellulitu, zaparć, pogorszenia samopoczucia, niespokojnego snu, ciągłego zmęczenia, a nawet chorób, w tym cukrzycy.
- Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Z czego powinno się składać?
- Doskonałym pełnowartościowym śniadaniem będą płatki owsiane z dodatkiem owoców (mogą być suszone), ziaren słonecznika, pestek dyni, siemienia lnianego, orzechów i mleka. Dobrym porannym zestawem jest też pieczywo graham z jajecznicą i warzywami lub chleb razowy z banem i jogurtem naturalnym. Owoce i warzywa dostarczą nam potrzebnych witamin. Węglowodany złożone i białko na długo zapewnią uczucie sytości i umożliwią większą wydajność w pracy. Przy tym pomogą schudnąć, pobudzą metabolizm i dostarczą witamin z grupy B, poprawiających pamięć i koncentrację.
- Jakie warzywa powinniśmy wybierać w przededniu wiosny?
Dobrą porcją warzyw będą soki z buraka i marchewki, działające krwiotwórczo i oczyszczająco na wątrobę. Zawsze można dodać do nich seler lub jabłko, by wzbogacić skład i smak. Tu bardzo cenne będą np.: brokuły, czerwona papryka, szparagi, brukselki, kiszona kapusta i inne intensywnie zielone. Zwłaszcza mężczyźni nie powinni zapominać o pomidorach. Zawierają likopen, przeciwutleniacz chroniący przed rozwojem raka prostaty, który jest lepiej przyswajalny z pomidorów przetworzonych niż z tych surowych. Dodatkowo pomidory pomagają hamować wydzielanie greliny, tzw. hormonu żarłoczności, dzięki czemu mniej pojadamy między posiłkami. Dlatego w okresie późnej zimy polecam przeciery, koncentraty pomidorowe i pomidory jednak bardziej w słoikach niż z puszek. Niezastąpione w tym czasie są mrożonki, ale tylko te dobrze przechowywane i nie rozmrażane kilka razy). Nie zawierają konserwantów i często mają więcej witamin niż te, znajdujące się na sklepowych półkach w okresie zimowym. Pozwalają szybko przyrządzić ciepłe i zdrowe posiłki w oczekiwaniu na świeże, wiosenne, bogate w witaminy warzywa.
- Jak smacznie przygotować warzywa?
- W bardzo prosty sposób: można zetrzeć na tarce np. seler, marchew, buraka, jabłko lub gruszkę, dodać ulubione przyprawy do smaku i polać oliwą z oliwek. Można ugotować aldente mrożonki warzywne lub upiec je w piekarniku z dodatkiem ziół do smaku i oleju np. rzepakowego. Można też pokusić się o sałatkę z porwanych liści cykorii, różnych sałat, papryki czerwonej, czerwonej cebuli, oliwek polanej sosem vinegre. Doskonała będzie tradycyjna surówka z kiszonej kapusty. Gdy chcemy stracić kilka kilogramów do warzyw nie powinniśmy dodawać majonezu lub śmietany. Za to zawsze trzeba polać je odrobiną oleju lub oliwy, aby przyswoić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
RozmawiałaAnna Janik
***
Posiłki należy spożywać nie częściej, niż co 2 godziny, ale nie rzadziej, niż co 4 -5 godzin. W ten sposób 10 proc. z całej kaloryczności diety organizm zużyje na trawienie. Między posiłkami należy pamiętać o piciu niegazowanej wody lub zielonej herbaty. Często to brak płynów powoduje, że odczuwamy ciągłe zmęczenie. Dziennie należy pić ok. 1,5 litra płynów bez cukru.
***
Żeby utrzymać zgrabną sylwetkę należy pamiętać o wybieraniu produktów o niskiej zawartości cukru prostego i tłuszczu zwierzęcego. Ze względu na większą zawartość cukru nie należy przesadzać z owocami. Wystarczą 2-3 sztuki dziennie, najlepiej w porze posiłku.
***
Jeżeli nie zjemy śniadania najpóźniej do godziny po przebudzeniu, organizm reaguje jak w okresie głodówki: dla uzyskania energii zużywa mięśnie, jako materiał energetyczny. Dodatkowo przy każdym później zjadanym posiłku wytwarza więcej insuliny, by odłożyć więcej tłuszczu. Śniadanie powinno zawierać węglowodany złożone (np. pieczywo razowe lub płatki owsiane), białka pełnowartościowe (mleko lub przetwory mleczne, jajka, wędliny) oraz składnik witaminowy (owoce lub warzywa).
***
Każdego dnia powinniśmy spożywać minimum 0,5 kg warzyw na dobę, najlepiej do każdego posiłku. Są niskokaloryczne i zawierają sporo błonnika, dającego uczucie sytości i pełności. Idealnie oczyszczają organizm, zmniejszają ryzyko miażdżycy, opóźniają proces starzenia, wpływają na poprawę odporności. Ponieważ są bogate w przeciwutleniacze, witaminy E, C, β-karoten, cynk, magnez, selen i miedź chronią przed nowotworami.
1900-2700kalorii dziennie powinny przyswajać kobiety w wieku 25 - 45 lat o małej aktywności fizycznej
2300-3300kalorii dziennie powinni przyswajać mężczyźni w wieku 25-45 ważący od 50 do 90 kg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak przygotować organizm do nadchodzącej wiosny? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto