Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Stadion nie będzie gotowy w tym roku

RS
Są kłopoty na budowie stadionu miejskiego przy ul. Złotniczej. Obiekt miał być w części gotowy na piłkarskie mistrzostwa Europy. Gdy żadna z drużyn nie wybrała Jeleniej Góry na swe centrum pobytowo-treningowe, samorząd przekonywał, że spokojnie dokończy budowę do września. Dziś już wiadomo, że choć na boisku leży już murawa, sportowcy nie wybiegną na nią w tym roku. Budowa potrwa co najmniej do 30 grudnia.

Piotr Krupski, z warszawskiej firmy Tamex, która prowadzi prace na stadionie, potwierdził, że urząd miasta zgodził się na przesunięcie terminu zakończenia budowy. Najbardziej opóźnione są prace przy trybunie głównej. To najważniejsze zadanie przy modernizacji stadionu. Trybuna nie wyszła jeszcze poza fazę budowy fundamentów.
Ekipy pracujące przy obiekcie na Złotniczej od wielu miesięcy zmagają się z problemami. Najpierw musiano uporać się z bardzo wysokim poziomem wód gruntowych, które zbierały się już na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. Poziomu wód nie obniżono, ale trzeba było zmienić technologię wykonania fundamentów trybuny. Zmian wymagał też projekt jej ogrzewania za pomocą pompy cieplnej. Musiano zastosować inne urządzenie niż to przewidziane pierwotnie. Później podczas prac ziemnych odkryto kabel światłowodu, który przebiega pod budowaną trybuną. To wstrzymało prace.
- Kabel nie był zaznaczony na żadnuch planach. Dlatego nie braliśmy pod uwagę konieczności jego przełożenia – mówi Mirosława Dzika, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Po kilku miesiącach oczekiwania, ostatnio właściciel kabla – Telekomunikacja Polska, zgodziła się na jego przełożenie. Dopiero teraz budowlańcy będąmogli zająć się dokończeniem trybuny głównej. Otwarcie obiektu nastąpi prawdopodobnie dopiero wiosną przyszłego roku. Stadion będzie oświetlony, pomieści nie tylko dwa boiska piłkarskie (główne trawiaste i boczne ze sztuczną nawierzchnią), ale także profesjonalną bieżnię biegową i stanowiska do uprawiania innych dyscyplin lekkoatletycznych. Prace kosztują Jelenią Górę 16,3 mln zł.

Jelenia Góra nie ma szczęścia do dużych inwestycji. Żadnej poza obwodnicą południową nie udało się zakończyć w terminie. Dwumiesięczny poślizg miał projekt rewitalizacji Parku Zdrojowego. Prace przy zabytkowym kompleksie pocysterskim w Cieplicach miały zakończyć się jesienią 2011 roku. Odkrycie barokowych fresków skomplikowało inwestycje. Być może Muzeum Przyrodnicze przeniesie się tam wiosną przyszłego roku. Prace przy termach Cieplickich miały zakończyć się listopadzie ubiegłego roku. Ostatnio udało się je wznowić po przestoju. Nowy ostateczny termin to 31 października tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto