Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: W kawiarence dyżurował ratownik GOPR

alka
Naszym gościem w tym tygodniu był Zbigniew Bogaczyk, ratownik Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Co tydzień w redakcji „Gazety Wrocławskiej” przy ul. Skłodowskiej-Curie 13 w Jeleniej Górze gościmy specjalistów i ciekawych ludzi, którym nasi Czytelnicy mogą zadawać pytania. Można nas odwiedzić, zadzwonić na numer telefonu 75-752-20-80 lub wysłać mejl na adres: alina.gierak@gazeta. wroc.pl.

Naszym gościem w tym tygodniu był Zbigniew Bogaczyk, ratownik Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pytań było wiele.

Janusz Kalita: Wybieram się do Karpacza. Czy w Karkonoszach wszystkie szlaki już są czynne i jakie są warunki w górach?
Zbigniew Bogaczyk: Szlaki zamykane są tylko zimą ze względów bezpieczeństwa. Teraz są otwarte wszystkie. W górach jest już sporo turystów, więc na najbardziej uczęszczanych trasach – na Śnieżkę i na Szrenicę – może być ciasno w schroniskach. Warunki w górach są dobre, ale zalecałbym przed wyjściem sprawdzić progrozę pogody. Jest dostępna na naszej stronie internetowej. Przypominam o odpowiednim ubraniu: butach za kostkę, kurtce, czapce. Są to rzeczy znane, ale wciąż zdarza się nam pomagać turystom, którzy na szlak wybrali się na przykład w japonkach. Koniecznie należy wpisać w telefon komórkowy bezpłatny numer ratunkowy GOPR: 985 lub 601-100-300.

Maria Zanuszewska: Zamierzam wędrować w czeskich Karkonoszach. Czy rzeczywiście muszę wykupić ubezpieczenie?
Tak byłoby najrozsądniej, bowiem w razie wypadku za pomoc udzielaną przez Horską Slużbę trzeba płacić. Tylko GOPR udziela pomocy za darmo. Ubezpieczenie nie jest drogie, kosztuje około 2-3 złotych za jeden dzień.

Anna Dobrowolska: Nie lubię tłoku w górach. Jakie szlaki są mniej uczęszczane?
Polecałbym trasy na Słoneczniki, Przełęcz Karkonoską lub Wielki Szyszak. Piękny jest szlak nad Wielkim Stawem oraz okolice Smogorni, Borowic czy Jagniątkowa.

Michał Lubik: Jak zostać ratownikiem górskim?
Może nim zostać każdy w wieku 18-35 lat. Musi zdać egzamin z topografii (Sudetów Zachodnich), umieć jeździć na nartach, mieć dobry stan zdrowia oraz zaliczony kurs udzielania pierwszej pomocy. Po dwóch latach stażu może zostać członkiem ratownikiem GOPR.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto