MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już ponad 21 tysięcy wniosków o 500+ od Ukraińców na Dolnym Śląsku

Dawid Sarysz
Dawid Sarysz
Już ponad 21 tysięcy wniosków o 500+ od Ukraińców na Dolnym Śląsku
Już ponad 21 tysięcy wniosków o 500+ od Ukraińców na Dolnym Śląsku Pixabay
Już ponad 21 tysięcy wniosków o wypłatę 500+ na 32 tys. dzieci złożyli uchodźcy z Ukrainy w placówkach ZUS na Dolnym Śląsku. W całym kraju wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 230,3 tys. wniosków na 355,8 tys. dzieci. Wniosek o wypłatę można złożyć tylko online. Potrzebny jest do tego numer pesel, konto w polskim banku, polska komórka oraz adres email.

Panorama Kłodzka - Klodzko.naszemiasto.pl na Facebooku. Dołącz do nas!

21 236 wniosków na 32 155 dzieci wpłynęło już do dolnośląskich placówek ZUS. Są to wnioski o wypłatę 500+ w nowym, obowiązującym od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 r. okresie rozliczeniowym.

Obywatele Ukrainy mogą przy składaniu wniosku skorzystać z ukraińskiej wersji językowej strony www.zus.pl oraz wniosków w języku ukraińskim.

- Uruchomiliśmy także możliwość konsultacji on-line w języku ukraińskim. W e-wizycie po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych uczestniczy ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Podczas e-wizyty obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i złożeniu wniosków o wypłatę z programów 500+, RKO czy żłobkowe.
Według rzeczniczki, e-wizyta w języku ukraińskim to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności przychodzenia do placówki ZUS.

- Żeby skorzystać z e-wizyty, wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon z dostępem do Internetu – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Aby zarezerwować e-wizytę, należy wejść na stronę https://e-wizyta.zus.pl/ua
W kolejnym kroku należy wskazać temat e-wizyty „Świadczenia dla rodzin” oraz wybrać jej termin. Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.

Z e-wizyty obywatel Ukrainy może skorzystać także w obecności swojego tłumacza. Taką informacje należy podać podczas rezerwacji e-wizyty. Aby uzyskać dane w swojej indywidulanej sprawie należy podać numer PESEL.

Infolinia dla obywateli Ukrainy

Od 21 marca tego roku działa w ZUS specjalna linia telefoniczna w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego.

Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres [email protected].

Już ponad 21 tysięcy wniosków o 500+ od Ukraińców na Dolnym Śląsku

Już ponad 21 tysięcy wniosków o 500+ od Ukraińców na Dolnym Śląsku

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto