18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karaczany - niezniszczalne paskudy we wrocławskim zoo (ZDJĘCIA)

Opowiada Karol Bubel, opiekun zwierząt w terrarium w zoo
Tak właśnie wygląda karaczan marmurkowy. To jeden z największych takich owadów w Ameryce Południowej
Tak właśnie wygląda karaczan marmurkowy. To jeden z największych takich owadów w Ameryce Południowej fot. Polskapresse
Karaczany to jedne z najbardziej znienawidzonych przez ludzkość owadów. Nie są lubiane przez to, że niektóre z gatunków tych insektów zamieszkują nasze domy. W szczególności upodobały sobie zsypy na śmieci, ciemne zakamarki za lodówką i szafki z produktami spożywczymi.

ATRAKCJE WROCŁAWSKIEGO ZOO - sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać

Ale pamiętajmy, że tych kilka nieprzyjemnych przedstawicieli rzędu karaczanów nie może świadczyć o wszystkich gatunkach. A jest ich na świecie ponad trzy i pół tysiąca.

To jedna z najbardziej pierwotnych grup owadów, która nie zmieniła się od setek milionów lat. Tak więc, jeśli chcielibyśmy wyobrazić sobie pierwszego owada, jaki miał okazję kroczyć po ziemi, to mógłby on wyglądać tak jak karaczan marmurkowy (jeden z największych owadów tego rodzaju w Ameryce Południowej. Wiemy już, że: "Na początku były karaczany....". A jesteście świadomi, że zapewne przeżyją też ludzi?

Zobacz też: Po wybiegu zoo biegają już szopy-podrzutki

To niebywale odporne zwierzęta. Wytrzymują kilkutygodniowy głód, promieniowanie jonizujące w dawkach śmiertelnych dla człowieka, zanieczyszczenia chemiczne i wiele innych nieszczęść. Swój sukces ewolucyjny zawdzięczają nie tylko odpornością na warunki środowiska. Są też praktycznie wszystkożerne i niesamowicie płodne. Karaczan brazylijski potrafi spłodzić w ciągu roku do 500 młodych.

Skoro są takie niezniszczalne, to dlaczego jeszcze nie opanowały Ziemi? Otóż nawet takie paskudy mają swoich koneserów. Karaczany są przysmakiem ptaków, pająków czy nawet ssaków. I to właśnie te zwierzęta regulują ich populację na świecie. Ale nasi bohaterowie też mają w tej kwestii coś do powiedzenia. Starają się skutecznie odstraszać napastników. Karaczan madagaskarski potrafi wydawać dźwięki imitujące syczenie kobry, zaś arlekinowy wydziela śmierdzącą i mazistą substancję, dzięki której staje się mało atrakcyjnym pożywieniem.

Zobacz: Sowy - pohukujące dzieci nocy we wrocławskim zoo

Mimo wielu wad, mają również kilka zalet. Z racji swojej wszystkożerności pochłaniają odpadki, jakie produkuje las, dżungla czy łąka. Gdyby nie ich praca, wszędzie walałyby się martwe zwierzęta, zgniłe owoce i stare grzyby.

Kiedy przyjrzycie się im bliżej, nie są już takie paskudne, prawda? Jeśli w waszych domach nie ma tych dzikich lokatorów, zapraszam do obejrzenia sporej kolekcji egzotycznych karaczanów w naszym zoo.

Opracował Arkadiusz Gołka

Przeczytaj: Zebra - nasza pasiasta przyjaciółka z zoo czeka na adopcję. I Ty możesz więc zostać jej przyjacielem! Wystarczy że, klikając "Lubię to", zostaniesz fanem serwisu naszemiasto.pl na Facebooku.

Zobacz też:
*Coraz więcej podrzuconych zwierząt w zoo (ZDJĘCIA)

Kilkumetrowy dusiciel we wrocławskim zoo (ZDJĘCIA)**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto