Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kasa dla szkół z programu Klasa z drewna. Czeki przekazali w Rybniku wiceminister sprawiedliwości i dyrektor RDLP w Katowicach. Zobacz WIDEO

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Po 100 tys. zł otrzymały cztery śląskie szkoły w ramach programu Klasa z drewna. Ponieważ aż trzy z nich są z Subregionu Zachodniego, uroczystość odbyła się w ogrodzie Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku. Pozostali laureaci konkursu to: Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach, Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej i Szkoła Podstawowa z Jastrzębia-Zdroju. Symboliczne czeki z kwotami przekazali w poniedziałek 25 września wiceminister sprawiedliwości Michał Woś i dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach  Marek Czader.

W poniedziałek 25 września, w ogrodzie Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku, odbyła się uroczystość przekazania symbolicznych czeków dla szkół – laureatów konkursu Klasa z drewna. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy trzech placówek spośród czterech, które otrzymają po 100 tys. zł na realizacją swoich projektów związanych z ogłoszony przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych programem. Reprezentowane były: Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku, Szkoła Podstawowa nr 7 w Orzeszu-Gardawicach i Szkoła Podstawowa im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej. Przyjechał też wiceburmistrz Kuźni, Wojciech Gdesz
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Czader podkreśla, że projekty są przeróżne. Ich wspólnym elementem jest drewno.

- Chcieliśmy, by uczestniczące w konkursie jednostki wplotły drewno w swoje pomysły. Mowa tutaj głównie o organizowaniu przestrzeni dla dzieci. Edukacja jest kluczowa, ale to nie sama wiedza też, ale częstokroć otoczenie, w którym przebywamy. Przykładowo, burmistrz Kuźni Raciborskiej przedstawił projekt bezpiecznego przejścia ze szkoły do lasu – wskazał szef RDLP.

Bezpieczeństwo uczniów to bowiem kolejna bardzo ważna rzecz mieszcząca się w tym programie. Rodzice obawiają się przecież o swoje dzieci, chcą by bezpiecznie docierały do szkoły i tak samo wracały do domu.

- W sytuacji, gdy w sąsiedztwie szkoły znajduje się lat, jest to miejsce idealnie nadające się dol spędzania wolnego czasu. W pewnych jednak warunkach przyrodniczych może stanowić zagrożenia dla dzieci. Stąd należy im uświadamiać z jakimi mogą spotkać się zagrożeniami, informować, kiedy nie wolno wchodzić do lasu – mówi Marek Czader

- Program Klasa z drewna jest też odpowiedzią na ataki, z którymi spotykają się cały czas Lasy Państwowe. Odpowiedzią na jednak niedoinformowanie, fake newsy, jakoby leśnicy nie troszczyli się o polską przyrodę. Jest wręcz odwrotnie, lasy są coraz starsze, jest ich coraz więcej; pod względem powierzchni i zasobności, czyli we wszystkich parametrach. To pokazuje, że lasy są świetnie zarządzane – zaznacza wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Jak dodaje, trzeba jeszcze edukować społeczeństwo od najmłodszych lat. Stąd pomysł na program, Klasa z drewna. Chodzi o to, żeby otoczenie wokół szkół było piękne, żeby można było wykorzystać zieleń, którą placówki mają na swoim terenie. Idea jest taka, by w ciepłe dni można było prowadzić lekcje na dworze, na najwyższym poziomie, w pobliżu właśnie zieleni.

- Dlatego powstał program, który informuje jak funkcjonuje przyroda, że Lasy Państwowe są największą instytucją ochrony przyrody w Polsce. Edukacja od najmłodszych lat po prostu się opłaca. Ogrody w niektórych szkołach już piękne będą jeszcze piękniejsze – mówi Michał Woś.

Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku, za otrzymane pieniądze zbuduje dużą altanę, w której będą prowadzone lekcje. Teren położony w środku między trzema budynkami jest bardzo zazieleniony, przypomina wirydarz, czyli klasztorny ogród.

- Cieszymy się, że nasz projekt zwyciężył. W jego ramach zbudujemy altaną, czyli klasę z drewna, w której będzie można przeprowadzać lekcje. Obiekt będzie wyciszony, żeby dzieci na świeżym powietrzu miały ciszę, ponieważ dookoła szkoły są ruchliwe ulice. Do altany zostanie doprowadzony prąd. Będzie to bardzo potrzebne, bo kiedy jest ciepło, uczniowie chętnie wychodzą do ogrodu – opowiada siostra Ewa Pyzik, siostra przełożona wspólnoty Urszulanek w Rybniku, reprezentantka zakonu prowadzącego ZSU.

W ramach projektu będzie również oczywiście edukacja przyrodnicza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto